P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443-1/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.03.2006, sygn. PP/443-1/06, Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z wnioskiem podatnika z dnia 9.01.2006 roku (data złożenia w tut. organie podatkowym 19.01.2006 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie podatnika ? Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 19.01.2006 roku zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiony przez Pana stan faktyczny,

Prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą m.in. na świadczeniu usług w zakresie opieki społecznej nad osobami starszymi i chorymi, które wg Pana sklasyfikowane zostały pod symbolem PKWiU 85.32.16-00.00. Usługi te w momencie nadawania Panu numeru REGON, jak wskazano we wniosku, sklasyfikowane zostały przez Urząd Statystyczny w grupowaniu PKD 85.32.C.

W swoim wniosku pyta Pan, czy świadczone przez Pana usługi w zakresie opieki społecznej są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Zdaniem Pana usługi te, zgodnie z klasyfikacją PKWiU 85.32.16-00.00 zwolnione są od podatku od towarów i usług, zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich wyjaśnia;

Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex85 wymienione zostały w załączniku nr 4 do ustawy o VAT, będącego wykazem usług zwolnionych od podatku w poz. 9, jako usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2) w związku z czym, na podstawie art. 43 ust.2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług objęte są zwolnieniem od podatku VAT. Tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż usługi wykonywane przez Pana zostały sklasyfikowane przez organ statystyczny pod symbolem PKWiU 85.32.16 ?Usługi pomocy społecznej bez zakwaterowania pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane? są usługami zwolnionymi od podatku od towarów i usług. W związku z czym stanowisko Pana jest prawidłowe. Zaznaczyć dodatkowo należy, że sklasyfikowanie danego wyrobu lub usługi do odpowiedniego grupowania statystycznego nie leży we właściwości rzeczowej organów podatkowych. Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji statystycznej) obowiązany jest podatnik. W przypadku trudności związanych z ustaleniem właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć dany wyrób lub usługę zainteresowany podatnik może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania danego wyrobu lub usługi do upoważnionego do tego odpowiedniego organu statystycznego.

Zgodnie z zarządzeniem nr 5 z dnia 05.11.2002r. (Dz. Urz. GUS Nr 12, poz. 67) z dnia 1 stycznia 2003r. do wydania opinii interpretacyjnych podstawowych standardów klasyfikacyjnych właściwy jest Urząd Statystyczny w Łodzi ? Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Zgodnie z art.14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast zgodnie z art.14b§2 tej ustawy wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie w trybie art. 14 a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1.

Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określić istotę i zakres żądania będącego przedmiotem postanowienia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 ustawy w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich