Pożyczka za granicą. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.290.2022.1.BD

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 10 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.290.2022.1.BD

Temat interpretacji

Pożyczka za granicą.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

(...) 2022 r. Wnioskodawca otrzymał pożyczkę w kwocie (...) Euro. Pożyczkodawcą jest spółka akcyjna z siedzibą w (...). Pożyczkodawca jest zarejestrowanym w Szwajcarii podatnikiem podatku od wartości dodanej i nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. Pożyczkodawca nie prowadzi działalności w zakresie udzielania pożyczek. Przedmiotowa pożyczka (dalej: „Pożyczka”) ma dla niego charakter incydentalny.

Umowa Pożyczki została zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej a środki finansowe będące przedmiotem tej umowy, w momencie jej zawarcia, również znajdowały się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tj. w Szwajcarii, na rachunku bankowym Pożyczkodawcy.

Wnioskodawca ma siedzibę w Polsce i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce, zarejestrowanym także jako podatnik podatku od towarów i usług UE. Zaciągnięta Pożyczka pozostaje w ścisłym związku z wykonywaną przez Wnioskodawcę działalnością.

Pytania:

1.Czy zawarcie umowy Pożyczki podlegało wyłączeniu z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

2.Czy zawarcie umowy Pożyczki podlegało wyłączeniu z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Państwa stanowisko

Państwa zdaniem zawarcie umowy Pożyczki podlegało wyłączeniu z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponieważ przedmiotem Pożyczki były pieniądze znajdujące się poza terytorium Polski i umowa Pożyczki została zawarta poza terytorium Polski, to wnioskując a contrario z ww. przepisu należy stwierdzić, że zawarcie umowy Pożyczki nie podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W Państwa ocenie, zawarcie umowy Pożyczki podlegało wyłączeniu z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są również osoby prawne, nabywające usługi, jeżeli usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany lub obowiązany do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4. Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się z podatku usługi udzielania pożyczek pieniężnych. Państwo jako pożyczkobiorca będąc zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług UE, nabył usługę udzielenia pożyczki od usługodawcy będącego podatnikiem, nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. Jednocześnie, usługa udzielenia pożyczki korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. W efekcie, są Państwo z tytułu zaciągnięcia Pożyczki podatnikiem podatku od towarów i usług zwolnionym. Tym samym zastosowanie znajduje wyżej wskazane wyłączenie z podatku od czynności cywilnoprawnych z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zaznaczamy, że przedmiotem tej interpretacji jest – zgodnie z Państwa wskazaniem w części A.1. poz. 4 pkt 5 wniosku ORD-IN − wyłącznie ocena Państwa stanowiska w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W interpretacji nie ustosunkowano się więc do zagadnień z zakresu podatku od towarów i usług, o których wspominają Państwo w swoim stanowisku, elementy te nie zostały poddane ocenie, bowiem złożyli Państwo wniosek tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.):

Podatkowi podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Zgodnie z art. 4 pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży, przy umowie pożyczki, na biorącym pożyczkę.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania przy umowie pożyczki – stanowi kwota lub wartość pożyczki, a w przypadku umowy określającej, że wypłata środków pieniężnych nastąpi niejednokrotnie i ich suma nie jest znana w chwili zawarcia umowy – kwota każdorazowej wypłaty środków pieniężnych.

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Stawka podatku od umowy pożyczki wynosi – 0,5%, z zastrzeżeniem ust. 5.

W związku z powyższymi regulacjami prawnymi należy stwierdzić, że umowa pożyczki podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na biorącym pożyczkę.

Zgodnie z art. 1 ust. 4 ww. ustawy:

czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 4a i 5, jeżeli ich przedmiotem są:

1)rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2)rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z treści powołanego przepisu wynika, że umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy jej przedmiot, tj. pieniądze znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie umowa zostanie zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy.

Pożyczka podlega również podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeśli pieniądze będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia znajdują się za granicą, ale nabywca – pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, i czynność zostanie dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że (...) 2022 r. otrzymali Państwo pożyczkę w kwocie (...) Euro. Pożyczkodawcą jest spółka akcyjna z siedzibą w Szwajcarii. Pożyczkodawca jest zarejestrowanym w Szwajcarii podatnikiem podatku od wartości dodanej i nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. Pożyczkodawca nie prowadzi działalności w zakresie udzielania pożyczek. Przedmiotowa pożyczka ma dla niego charakter incydentalny. Umowa Pożyczki została zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej a środki finansowe będące przedmiotem tej umowy, w momencie jej zawarcia, również znajdowały się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tj. w Szwajcarii, na rachunku bankowym Pożyczkodawcy.

Mając na uwadze przedstawiony przez Państwa stan faktyczny, należy stwierdzić, że umowa pożyczki została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, tj. w Szwajcarii. Środki pieniężne będące przedmiotem umowy pożyczki, w momencie zawarcia umowy pożyczki również znajdowały się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem zawarta umowa pożyczki nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia, zgadzamy się z Państwa stanowiskiem, że zawarcie umowy pożyczki opisanej we wniosku nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie wskazanego już wyżej art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W kontekście tej oceny odstąpiliśmy od oceny stanowiska odnoszącego się do pytania nr 2, gdyż przepis w nim wskazany nie ma w sprawie zastosowania.

Skoro bowiem wskazana we wniosku czynność (zawarcia umowy pożyczki) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych z uwagi na treść art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, to – wbrew Państwa żądaniom – zbędna jest analiza możliwości zastosowania wyłączenia z opodatkowania, o którym mowa w art. 2 pkt 4 cyt. ustawy, na który to przepis w pytaniu nr 2 oraz we własnym stanowisku Państwo się powołują.

Systematyka uregulowań zawartych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych jednoznacznie wskazuje, że aby móc analizować dalsze zapisy ustawy (wyłączenia, zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych), to najpierw należy ustalić czy dana czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 cyt. ustawy. Z opisu stanu faktycznego wynika, że przedstawiona w nim umowa pożyczki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym nie jest ani konieczna, ani wskazana analiza art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż nie ma on w sprawie zastosowania.

Ponadto żeby rozstrzygnąć kwestie opodatkowania umowy pożyczki pod kątem uregulowań określonych w powołanym przez Państwa ww. artykule, najpierw należało by dokonać oceny skutków podatkowych tej umowy pożyczki w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ między tymi podatkami taka właśnie zależność występuje.

Państwa wniosek jak już wyżej wskazano rozpatrzony został tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych – zgodnie ze wskazaniem przez Państwa pola 5 w poz. 4 części A.1. wniosku ORD-IN jako zakres złożonego wniosku. Zadane pytania, które zostały sformułowane w poz. 62 części G wniosku ORD-IN również odnosiły się tylko do podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek od towarów i usług nie był przedmiotem analizy w złożonym przez Państwa wniosku. 

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź straci swoją aktualność.

Niniejsza interpretacja dotyczy – zgodnie ze wskazaniem we wniosku – wyłącznie podatku od czynności cywilnoprawnych. W podatku od towarów i usług nie oczekiwali Państwo analizy wniosku. Podatek ten nie został wskazany w poz. 4 części A.1. wniosku ORD-IN jako zakres i cel złożonego wniosku.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przedstawionego stanu faktycznego.  Natomiast w zakresie pytania nr 3 (zdarzenia hipotetycznego) wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania – znak: 0111-KDIB2-3.4014.340.2022.1.BD.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.;  dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej  (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.