Określenie kosztów nabycia lub objęcia udziałów oraz obowiązków podatnika w związku z wydaniem majątku likwidacyjnego. - Interpretacja - 0114-KDIP2-2.4010.503.2023.2.SP

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 17 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.503.2023.2.SP

Temat interpretacji

Określenie kosztów nabycia lub objęcia udziałów oraz obowiązków podatnika w związku z wydaniem majątku likwidacyjnego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie określenia kosztów nabycia lub objęcia udziałów oraz obowiązków podatnika w związku z wydaniem majątku likwidacyjnego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. Sp. z o.o. („Wnioskodawca” lub „A.” lub „Spółka”) jest spółką kapitałową posiadającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Wnioskodawca jest instytucją wspólnego inwestowania, której przedmiotem działalności, w tym w ramach wydzielonego subfunduszu, jest zbieranie aktywów od wielu inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną, niebędącą funduszem działającym zgodnie z prawem wspólnotowym regulującym zasady zbiorowego inwestowania w papiery wartościowe, a zatem Spółka jest alternatywną spółką inwestycyjną („ASI”) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (t. j. z 2020, poz. 95, ze zm.) - zwanej dalej „Ustawą”.

Jako alternatywna spółka inwestycyjna Spółka jest alternatywnym funduszem inwestycyjnym, innym niż określony w art. 3 ust. 4 pkt 2 Ustawy. Spółka jednocześnie jest wewnętrznie zarządzającym ASI w rozumieniu Ustawy, a zarządzaną przez nią alternatywną spółką inwestycyjną jest sama Spółka. Wnioskodawca planuje dokonać podwyższenia kapitału zakładowego i utworzenia nowych udziałów na rzecz Inwestora (osoby fizycznej mającej miejsce zamieszkania w Polsce i podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), który będzie zobowiązany pokryć nowo utworzone udziały Spółki wkładem niepieniężnym w postaci całości posiadanych przez Inwestora udziałów w innej spółce kapitałowej posiadającej osobowość prawną mającej siedzibę na terytorium Luksemburga (zwana dalej jako „Spółka B” lub „B.”), która to spółka podlega w Luksemburgu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wniesienie udziałów w Spółce B. przez Inwestora do Wnioskodawcy nastąpi w ramach wymiany udziałów zgodnie z art. 12 ust. 4d Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwana dalej jako „Ustawa o CIT). W konsekwencji Inwestor obejmie w kapitale zakładowym Spółki udziały Spółki o wartości nominalnej odpowiadającej wartości udziałów Spółki B. Zatem cała wartość udziałów Spółki B. została przekazana na kapitał zakładowy Spółki. Wartość udziałów Spółki B. wniesionych przez Inwestora na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego Spółki znajdzie odzwierciedlenie w dokumentach korporacyjnych związanych z przedmiotową transakcją, tj. uchwale Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki o podwyższeniu kapitału zakładowego, umowie Spółki, umowie aportowej czy oświadczeniu Inwestora o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki. Niewykluczona jest w przyszłości likwidacja Spółki B. W efekcie likwidacji Spółki B., planowana jest wydanie całego majątku likwidacyjnego Spółki B. na rzecz Wnioskodawcy.

Uzupełnienie wniosku pismem z 14 listopada 2023 r.

W uzupełnieniu wskazali Państwo dane podmiotu zagranicznego („Spółki B.”), którego udziały zostaną wniesione jako wkład niepieniężny w celu podwyższenia kapitału zakładowego w Spółce.

  • pełna nazwa zagranicznego podmiotu: B.,

   (…).

Pytanie

Czy w przypadku likwidacji Spółki B. wartość udziałów Spółki B. wniesionych przez Inwestora w drodze wkładu niepieniężnego do Spółki (określona w umowie spółki Wnioskodawcy) będzie stanowić po stronie Wnioskodawcy koszt nabycia lub objęcia udziałów w Spółce B. zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 22 w zw. z art. 15 ust. 1I w zw. z art. 15 ust. 1k pkt 1 w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT pomniejszający przychód Wnioskodawcy z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego Spółki B. i w konsekwencji Wnioskodawca będzie opodatkowany z tego tytułu od wartości majątku wydanego w związku z likwidacją Spółki B., po pomniejszeniu o ustalone w ten sposób koszty nabycia lub objęcia udziałów w Spółce B.?

Państwa stanowisko w sprawie

W przypadku likwidacji Spółki B. wartość udziałów Spółki B. wniesionych przez Inwestora w drodze wkładu niepieniężnego do Spółki (określona w umowie spółki Wnioskodawcy) będzie stanowić po stronie Wnioskodawcy koszt nabycia lub objęcia udziałów w Spółce B. zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 22 w zw. z art. 15 ust. 1l w zw. z art. 15 ust. 1k pkt 1 w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT pomniejszający przychód z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego od Spółki B. i w konsekwencji Wnioskodawca będzie opodatkowany z tego tytułu od wartości majątku wydanego w związku z likwidacją Spółki B. po pomniejszeniu o ustalone w ten sposób koszty nabycia lub objęcia udziałów w Spółce B.

Zgodnie z poglądem prezentowanym w doktrynie prawa handlowego podział majątku w toku likwidacji może nastąpić bądź przez wypłatę wspólnikom przypadających im z tytułu likwidacji kwot w pieniądzu, bądź przez przydzielenie poszczególnych przedmiotów majątkowych zlikwidowanej spółki. Należy przy tym podkreślić, że ustawodawca nie różnicuje sposobu opodatkowania przychodów uzyskanych w związku z likwidacją spółki mającej osobowość prawną w zależności od tego czy wypłacone są środki pieniężne, czy też zwrot następuje w formie niepieniężnej np. w postaci rzeczowych składników majątku spółki.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm., dalej: ustawa CIT): Podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy CIT: Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem ze źródła przychodów co do zasady jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W myśl art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. e ww. ustawy: Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3.

Według powyższego, za przychody z udziału w zyskach osób prawnych uważa się wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki. Powołana regulacja wskazuje także, że przychody spółki wynikające z otrzymaniem majątku w związku z likwidacją innej spółki należy zaliczyć do źródła: zyski kapitałowe.

Z wypłaty majątku z tytułu likwidacji osoby prawnej w gotówce dochodem (przychodem) będzie wartość uzyskanej kwoty pieniężnej. Z kolei wartość majątku otrzymanego w naturze należy określić według jego wartości rynkowej, tj. wartości przyjętej na podstawie cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca uzyskania.

Majątek ten (zarówno w gotówce, jak i w naturze), jako dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych, opodatkowany jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%.

Jednakże jak stanowi art. 12 ust. 4 pkt 22 ustawy CIT: Do przychodów nie zalicza się wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki - w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce lub udziałów w zyskach tej osoby prawnej.

Zatem z opodatkowania wyłączona jest ta część majątku, która odpowiada kosztom nabycia bądź objęcia udziałów (akcji) osoby prawnej.

Przenosząc zatem powyższe uregulowania na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że jeżeli udziałowiec otrzymuje majątek w związku z likwidacją spółki z o.o. w wysokości wyższej niż poniesione przez niego wydatki na nabycie bądź objęcie udziałów, to do przychodów tego udziałowca podlega zaliczeniu tylko nadwyżka uzyskanego wynagrodzenia ponad wydatki na nabycie bądź objęcie tych udziałów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1I ustawy CIT: W przypadku gdy udziały (akcje) w spółce zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny, do ustalenia kosztu, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3, 3d i 22, przepisy ust. 1k stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 15 ust. 1k pkt 1 ww. ustawy: W przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) w spółce, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości określonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 - jeżeli zbywane udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, w tym również w zamian za wkład niepieniężny w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej.

Jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 7 powołanej ustawy: Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Aby zatem prawidłowo określić wysokość wydatków na objęcie udziałów w mającej być zlikwidowaną Spółce B. należy odwołać się do momentu objęcia tych udziałów.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że udziały w Spółce B., która ma zostać zlikwidowana zostaną przekazane Wnioskodawcy jako wkład niepieniężny (aport). Z powyższego wynika zatem, że wydatkiem Wnioskodawcy na objęcie udziałów w likwidowanej Spółce B. będzie wartość udziałów Spółki B. wniesionych w drodze wkładu niepieniężnego (określona w umowie Spółki).

Podsumowując, zatem w przypadku likwidacji Spółki B. wartość udziałów Spółki B. wniesionych przez Inwestora w drodze wkładu niepieniężnego (określona w umowie Spółki) będzie stanowić po stronie Wnioskodawcy koszt nabycia lub objęcia udziałów w Spółce B. pomniejszający przychód z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego ze Spółki B. W konsekwencji Wnioskodawca będzie opodatkowany z tego tytułu od wartości majątku wydanego mu w związku z likwidacją Spółki B. po pomniejszeniu o ustalone w ten sposób koszty nabycia lub objęcia udziałów w Spółce B.

Powyższe stanowisko znajduje odzwierciedlenie w:

a)Interpretacja Indywidualna z dnia 9 sierpnia 2023 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0114-KDIP2-2.4010.305.2023.1.AP, która stanowi, że: w przypadku likwidacji A. wartość udziałów D. wniesionych przez B. w drodze wkładu niepieniężnego do A. (określona w umowie spółki A.) będzie stanowić po stronie B. koszt nabycia lub objęcia udziałów w A. zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 22 w zw. z art. 15 ust. 1I w zw. z art. 15 ust. 1k pkt 1 w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT pomniejszający przychód z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego A. i w konsekwencji A. będzie zobowiązana do obliczenia i pobrania podatku z tego tytułu od wartości majątku wydanego w związku z likwidacją A. po pomniejszeniu o ustalone w ten sposób koszty nabycia lub objęcia udziałów w A.

b)w Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 lutego 2017 r., sygn. akt I SA/Wr 1053/16, gdzie sąd stwierdził, że: „W ocenie Sądu, fakt, że w wyniku wymiany udziałów, o jakiej mowa w art. 12 ust. 4d u.p.d.p., nie powstaje przychód u obu spółek stron wymiany udziałów ma znaczenie prawnopodatkowe jedynie dla tych czynności, ewentualnie czynności związanych z odpłatnym zbyciem lub umorzeniem udziałów nabytych przez wspólnika z zamian za aport udziałów innej spółki na zasadach wymiany udziałów, co wynika z analizy przepisów art. 16 ust. 1 pkt 8d i 8e u.p.d.p. Wywodzenie z ww. przepisu art. 12 ust. 4d u.p.d.p. także skutków dotyczących kosztów uzyskania przychodów z likwidowanej spółki zależnej (Spółka B), jakie wnioskodawca (który wniósł do spółki zależnej wkład w postaci udziału w innej spółce) może uwzględnić i wskazanie, że nie ma zastosowania art. 15 ust. 1I u.p.d.p., zdaniem Sądu, nie ma uzasadnienia w obowiązujących przepisach. Z przepisów w art. 12 ust. 4d, ust. 11 i ust. 12 u.p.d.p. nie wynika aby przychody uzyskane w wyniku wymiany udziałów nie mieściły się w przychodach, o jakich mowa w art. 12 ust. 1, tj. przychodach z tytułu wkładu niepieniężnego (pkt 7). Zaś szczególne uregulowanie dotyczące kosztów, zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 8d u.p.d.p., odnoszone do wymiany udziałów, najpierw wyłącza z kosztów podatkowych tzw. koszt historyczny, a następnie, w części po średniku, przywraca jego stosowanie, ale tylko w przypadkach wymienionych w tym przepisie, tj. w przypadku odpłatnego zbycia lub umorzenia otrzymanych za nie udziałów akcji spółki nabywającej. Przepis ten (art. 16 ust. 1 pkt 8d) nie ma zatem zastosowania do przychodów z likwidacji spółki nabywającej (spółki B.)”;

c)w Wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 kwietnia 2019 r., sygn. akt II FSK 1363/17, gdzie wskazano, że: Również w tym względzie należy podzielić stanowisko Sądu pierwszej instancji, że szczególne uregulowanie dotyczące kosztów, zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 8d u.p.d.o.p., odnoszące się do wymiany udziałów, najpierw wyłącza z kosztów podatkowych tzw. koszt historyczny, a następnie, w części po średniku, przywraca jego stosowanie, ale tylko w przypadkach wymienionych w tym przepisie, tj. w przypadku odpłatnego zbycia lub umorzenia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej. Przepis ten nie ma zatem zastosowania do przychodów z likwidacji spółki nabywającej (Spółki B.)”.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa CIT” lub „updop”):

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem ze źródła przychodów co do zasady jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Jak stanowi art. 12 ust. 4 pkt 22 ustawy CIT:

Do przychodów nie zalicza się wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki – w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce lub udziałów w zyskach tej osoby prawnej.

Zatem z opodatkowania wyłączona jest ta część majątku, która odpowiada kosztom nabycia bądź objęcia udziałów (akcji) osoby prawnej.

Przenosząc zatem powyższe uregulowania na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że jeżeli otrzymają Państwo majątek w związku z likwidacją Spółki B. w wysokości wyższej niż poniesione przez niego wydatki na nabycie bądź objęcie udziałów, to do przychodów tego udziałowca podlega zaliczeniu nadwyżka uzyskanego wynagrodzenia ponad wydatki na nabycie bądź objęcie tych udziałów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1l ustawy CIT:

W przypadku gdy udziały (akcje) w spółce zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny, do ustalenia kosztu, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3, 3d i 22, przepisy ust. 1k stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 15 ust. 1k pkt 1 ww. ustawy:

W przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) w spółce, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości określonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 – jeżeli zbywane udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, w tym również w zamian za wkład niepieniężny w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej.

Jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 7 powołanej ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Aby prawidłowo określić wysokość wydatków na objęcie udziałów w mającej być zlikwidowaną Spółce należy odwołać się do momentu objęcia tych udziałów.

Zgodnie z przedstawionym opisem sprawy, planują Państwo dokonać podwyższenia kapitału zakładowego i utworzenia nowych udziałów w Państwa Spółce, które obejmie Inwestor będący osobą fizyczną. Inwestor będzie zobowiązany pokryć nowo utworzone udziały w Państwa Spółce wkładem niepieniężnym w postaci całości posiadanych przez siebie udziałów w Spółce B. (posiadającej nieograniczony obowiązek podatkowy w Luksemburgu). Wniesienie udziałów w Spółce B. przez Inwestora nastąpi w ramach wymiany udziałów zgodnie z art. 12 ust. 4d updop. Inwestor obejmie w kapitale zakładowym Państwa Spółki udziały o wartości nominalnej odpowiadającej wartości udziałów Spółki B. W przyszłości może dojść do likwidacji Spółki B., w wyniku czego planowane jest wydanie całego majątku likwidacyjnego Spółki B. na rzecz Państwa Spółki.

Z powyższego wynika zatem, że w przypadku likwidacji Spółki B., wartość udziałów Spółki B. (o wartości równej podwyższonemu kapitałowi zakładowemu Państwa Spółki, co zostanie wykazane w umowie Spółki), które zostaną wniesione przez Inwestora w drodze wkładu niepieniężnego, będzie stanowić dla Państwa koszt nabycia udziałów w Spółce B. Zatem w przypadku wydania Państwu majątku likwidacyjnego Spółki B., wartość powstałego w ten sposób przychodu podlegającego opodatkowaniu powinna zostać pomniejszona o ustalony w sposób powyżej koszt objęcia udziałów w Spółce B.

Tym samym Państwa stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Należy wskazać, że interpretacja dotyczy wyłącznie kwestii poruszonej w pytaniu, które zadali Państwo we wniosku, ponieważ to ono wyznacza zakres przedmiotowy interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych prawa podatkowego oraz wyroków sądów administracyjnych należy stwierdzić, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są one wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje organu oraz wyroki sądów administracyjnych nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnych indywidualnych sprawach, więc zawartego w nim stanowiska organu albo sądu nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę tut. organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).