Czy odsetki wypłacone w ramach powyższej struktury Cash poolingu nie podlegają w Polsce przepisom o niedostatecznej kapitalizacji. - Interpretacja - IBPB3/423-74/07/JD

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 19.11.2007, sygn. IBPB3/423-74/07/JD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Czy odsetki wypłacone w ramach powyższej struktury Cash poolingu nie podlegają w Polsce przepisom o niedostatecznej kapitalizacji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 20 sierpień 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania przepisów art. 16 ust 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z zawartą umową o świadczenie usługi db-CashSweepPL (Cash pooling) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania przepisów art. 16 ust 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z zawartą umową o świadczenie usługi db-CashSweepPL (Cash pooling).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Bank oferuje Spółce usługę kompleksowego zarządzania płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej (Cash pooling), świadczoną na podstawie Umowy o świadczenie usługi db-CashSweepPL i Umowy cesji wierzytelności z tytułu kredytów w Rachunku, opartą na następującej strukturze:

  • Klienci korporacyjni banku, w tym Spółka, będący członkami grupy kapitałowej (Grupa Spółek), podpisali z bankiem umowę o świadczenie usługi db-CashSweepPL i Umowę o cesji wierzytelności z tytułu kredytów w Rachunku oraz otworzyli Rachunki w banku.
  • Spółki są polskimi rezydentami lub rezydentami innych państw.
  • Dla celów realizacji ww. Umów bank na podstawie umowy o prowadzenie rachunku otwiera, dla każdego z rachunków należących do podmiotów z Grupy Spółek , subkonto w celu umożliwienia bankowi dokonywania czynności wynikających z realizacji umowy db-CashSweepPL.
  • Usługa kompleksowego zarządzania płynnością finansową (Cash pooling) ma na celu zwiększenie efektywności działalności gospodarczej prowadzonej przez podmioty z Grupy Spółek, poprzez odpowiednie wykorzystywanie sumy dziennych sald (zarówno dodatnich, jak i ujemnych) na rachunkach podmiotów z Grupy Spółek.
  • z tytułu świadczenia na rzecz Spółki oraz innych podmiotów z Grupy Spółek przedmiotowej usługi, bank pobiera miesięcznie wynagrodzenie w formie prowizji.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.

Czy odsetki wypłacone w ramach powyższej struktury Cash poolingu nie podlegają w Polsce przepisom o niedostatecznej kapitalizacji.

Zdaniem wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym nie znajdą zastosowania przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż kredyty/pożyczki zostają początkowo udzielone przez bank, a nie przez inne spółki z grupy. Ponadto, przepisy o niedostatecznej kapitalizacji dotyczą spółek, u których wartość całkowitego zadłużenia, rozumianego jako zadłużenie wobec wymienionych powyżej pożyczkodawców oraz podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takich pożyczkodawców, przekracza łącznie trzykrotność odpowiednio określonego kapitału zakładowego. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powyższy stosunek określa się na dzień zapłaty odsetek. W myśl Umowy o świadczenie usługi db-CashSweepPL, płatności prowizji/odsetek będą dokonywane po zakończeniu danego miesiąca. W konsekwencji, w dniu zapłaty odsetek nie będzie istniał dług, którego te odsetki dotyczą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Do wniosku Spółka dołączyła przykładową umowę o świadczenie usługi db-CashSweepPL. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do jej oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Referencje

IBPBI/2/423-1107/08/BG, interpretacja indywidualna
IBPBI/2/423-1134/08/PC, interpretacja indywidualna
IBPBI/2/423-1135/08/PC, interpretacja indywidualna
IBPBI/2/423-588/10/CzP, interpretacja indywidualna
ILPB3/423-726/08-2/DS, interpretacja indywidualna

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach