Na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pisemne zapytanie S... - Interpretacja - 1MUS/1471/DPD1/423/139/04/EC

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.07.2004, sygn. 1MUS/1471/DPD1/423/139/04/EC, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pisemne zapytanie Spółki o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje:

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że w 2003 roku Spółka zawarła ze swym udziałowcem - spółką z siedzibą w USA - porozumienie dotyczące zakupu posiadanych przez niego udziałów w celu ich umorzenia. Zgodnie z tym porozumieniem wynagrodzenie z tytułu zakupu przez Spółkę od jej udziałowca posiadanych przez niego udziałów będzie przekazywane w formie przelewów bankowych w kilku transzach w 2004 roku.

W związku z powyższym Spółka zwraca się o potwierdzenie swojego stanowiska, że certyfikat rezydencji wystawiony przez amerykański Departament Skarbu - Urząd Skarbowy do spraw Podatków Krajowych spełnia przesłanki uznania go za certyfikat rezydencji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 ze zm.) i tym samym uprawnia do zastosowania stawek podatkowych wynikających z umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Waszyngtonie w dniu 8 października 1974 roku (Dz. U. z 1976 roku Nr 31 poz. 178).

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych - osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej. Wynika to z faktu, iż postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania mają zastosowanie do rezydentów, tj. do osób mających siedzibę w którymkolwiek z umawiających się państw i podlegających obowiązkowi podatkowemu, ze względu na swoją siedzibę, w państwie rezydencji.

W świetle przytoczonego przepisu zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, o której mowa powyżej jest uzależnione od posiadania przez podatnika stosownego zaświadczenia o miejscu siedziby dla celów podatkowych, które powinno spełniać następujące warunki:

  1. z treści takiego dokumentu musi jednoznacznie wynikać, iż osoba w nim wymieniona ma siedzibę dla celów podatkowych na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki;
  2. został on wystawiony przez właściwy organ administracji podatkowej.

Przedstawiony certyfikat wystawiony został przez amerykański Departament Skarbu - Urząd Skarbowy do spraw Podatków Krajowych i z jego treści jednoznacznie wynika, iż wspólnicy spółki osobowej, będącej udziałowcem Spółki, są rezydentami Stanów Zjednoczonych Ameryki dla celów opodatkowania w Stanach Zjednoczonych. Mając powyższe na uwadze, Naczelnik informuje, iż stanowisko przedstawione przez Spółkę jest prawidłowe.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie