POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDP/423-2a/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.06.2005, sygn. PDP/423-2a/05, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - po rozpatrzeniu wniosku z dnia 1 kwietnia 2005 r. (wpływ 05.04.05 r.) nr 1284/2005 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie ustalania wartości świadczonej nieodpłatnie pracy skazanych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.04.2005 r. do tut. Urzędu wpłynęło zapytanie Spółki, z treści którego można wnioskować, że wartość nieodpłatnej pracy skazanych - świadczonej na rzecz Spółki - jest ustalana jako równowartość minimalnego wynagrodzenia.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka zatrudnia skazanych w celu wykonania przez nich nieodpłatnej kontrolowanej pracy społecznie użytecznej, orzeczonej w zamian nieściągalnej grzywny.

Praca ta stanowi dla Spółki przychód podatkowy w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Przy ustalaniu wartości tego świadczenia Spółka jest obowiązana stosować przepis szczególny, jakim jest § 11 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23.03.2004 r. w sprawie podmiotów, w których jest wykonywana kara ograniczenia wolności oraz praca społecznie użyteczna (Dz. U. Nr 56, poz. 544). Zgodnie z tym przepisem, podmiot jest obowiązany ustalać wysokość kwot odpowiadających wynagrodzeniu należnemu za takie prace, gdyby były one wykonywane w ramach stosunku pracy.

W świetle powyższego, stanowisko Spółki w sprawie ustalania wartości otrzymanego nieodpłatnego świadczenia w wysokości równowartości minimalnego wynagrodzenia jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 u.O.p.).

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu