POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1435/FB/415/10a/07/ek

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.04.2007, sygn. 1435/FB/415/10a/07/ek, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z Pana wnioskiem w sprawie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

postanawia

nie potwierdzić stanowiska zawartego we wniosku.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Pana we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystywał Pan zakupiony w 2001 r. samochód, który został wprowadzony do wykazu środków trwałych. W chwili obecnej zamierza Pan, zgodnie ze stosownymi przepisami, zmienić przeznaczenie samochodu z ciężarowego na osobowy. Rozważa Pan przeniesienie własności przedmiotowego samochodu na siebie.Pana zdaniem zmiana przeznaczenia samochodu wykorzystywanego jako środek trwały w działalności gospodarczej na cele prywatne właściciela powinna być opodatkowana tak jak sprzedaż samochodu osobie trzeciej.

W przedstawionym stanie faktycznym mają zastosowanie następujące przepisy prawa:art. 4 ust. 1 pkt. 5 lit. a) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz.U. Nr 144, poz.930 z późń.zm.).

W świetle w/cyt ustawy przekazanie przez podatnika na swoje cele prywatne środka trwałego należącego do jego przedsiębiorstwa jest czynnością nie wywołującą skutków w postaci powstania obowiązku podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt. 5 lit a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późń. zm.) towarami handlowymi są towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży. Zatem już z samych przepisów podatkowych wynika, iż nie można sprzedać towaru samemu sobie. Przekazanie samochodu stanowiącego środek trwały na potrzeby osobiste osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, nie stanowi odpłatnego zbycia tego samochodu i nie wywołuje żadnych skutków w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego. W związku z dokonaniem tej czynności podatnik nie osiąga przychodu podlegającego opodatkowaniu.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż zmiana przeznaczenia samochodu, stanowiącego uprzednio środek trwały na prywatne potrzeby podatnika nie rodzi konsekwencji podatkowych na gruncie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Samochód ten stanowił i nadal stanowi własność tej samej osoby fizycznej (tego samego podmiotu podatkowego).

Odnosząc powyższe do opisanego stanu faktycznego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście postanowił jak w sentencji.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście