P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP1.443/91/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.09.2005, sygn. PP1.443/91/05, Lubelski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku z dnia 31.05.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie uznania dostawy towarów do Oddziału Spółki w Niemczech jako WDT z zastosowaniem stawki 0% jest prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 31.05.2005 r. (data wpływu 06.06.2005 r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego Spółka (podatnik VAT-UE) posiada oddział zamiejscowy w Niemczech, który również zarejestrował się w Niemczech i posiada swój numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Oddział wykonuje prace budowlano-montażowe, nie posiada magazynu, w którym mogą być deponowane większe ilości materiałów.
Zdarzają się sytuacje, w których zachodzi konieczność zakupu materiałów na potrzeby oddziału w Polsce, a później ich wysyłki do Niemiec.
Spółka pyta czy powyższe czynności spełniają wymagania art. 13 ust. 1 ustawy by można je było uznać za WDT z prawem do zastosowania stawki 0% oraz czy podatek od towarów i usług zawarty w fakturach zakupu materiałów podlega odliczenie od podatku należnego.
Spółka stoi na stanowisku, że powyższa transakcja spełnia wymogi by uznać ją za WDT i ma prawo od odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem zgodnego z art. 42 ust. 3 ustawy udokumentowania WDT i odrębnie prowadzonej ewidencji faktur zakupu.

Biorąc pod uwagę stan prawny oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny wyjaśniam co następuje:

Z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega:
1/ odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2/ eksport towarów,
3/ import towarów,
4/ wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5/ wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.
Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:
podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju- ust. 2 pkt 1 ...
Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również (art. 13 ust. 3) przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeśli maja służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego.

Z powyższego stanu prawnego oraz przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka wykonała czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, spełniające definicję wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Na podstawie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem m.in. ust. 3. Zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0 %, z zastrzeżeniem art. 42.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów uprawnia do zastosowania stawki 0% (art. 42 ustawy), pod warunkiem że:
- podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów. - ust. 1 pkt 1,
- podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - ust. 1 pkt 2.

W świetle unormowań art. 42 ust. 3 w/w ustawy, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa innym niż terytorium kraju:
1/ dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
2/ kopia faktury dostawy, (od 01.06.2005 r. kopia faktury)
3/ specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
4) dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju (uchylony od 01.06.2005 r. )
- z zastrzeżeniem ust. 4-5.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124

W świetle powyższych przepisów, w sytuacji gdy Podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i spełnia warunki wynikające z przywołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, nabywa prawo do stosowania preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 0% oraz korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z wewnątrzwspólnotową dostawą.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Lubelski Urząd Skarbowy