Podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) ... - Interpretacja - US-22/PO-II/443/19/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.11.2004, sygn. US-22/PO-II/443/19/04, Urząd Skarbowy w Przasnyszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Art. 15 ust. 2 powyższej ustawy zawiera definicję działalności gospodarczej, która dla potrzeb podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na podstawie § 8 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm) zwalnia się od podatku czynności, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm), jeżeli wykonywane są przez osoby, które z tytułu ich wykonywania są związane ze zlecającym ich wykonanie, prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym, a wykonującym zlecane czynności, co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

W związku z powyższym warunki, jakie musi spełniać dany stosunek prawny, aby świadcząca w oparciu o niego osoba została zwolniona od podatku VAT, z uwagi na brak samodzielności przy realizacji czynności określonych w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują, że chodzi w tym przypadku jedynie o takie czynności o charakterze usługowym, które wykonywane są w warunkach swoistych dla umowy o pracę: podporządkowanie usługodawcy co do warunków realizacji umówionych czynności oraz obciążenie usługobiorcy ryzykiem za wykonanie tych czynności.

Jeżeli przy realizacji czynności wymienionych w § 8 ust. 1 pkt 7 cyt. rozporządzenia usługodawca działa w oparciu o umowę (kontrakt), w której nie określono chociażby jednego z wymienionych w tym przepisie warunków, czynności te uznaje się za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz z załączonej kopii umowy o zarządzanie spółką kapitałową wynika, że usługi zarządzania świadczone przez Pana będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie są spełnione warunki wymienione w cyt. powyżej przepisie.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące, na dzień jej datowania, przepisy prawa.

Urząd Skarbowy w Przasnyszu