P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443-11/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.05.2006, sygn. PP/443-11/06, Urząd Skarbowy w Namysłowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / tekst jednolity - Dz.U. z 2005r. Nr 8 , poz. 60 ze zm. / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie stwierdza, iż stanowisko Gminy przedstawione we wniosku z dnia 04.05.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku od towarów i usług, dotyczącej wyjaśnienia czy Gmina ma możliwość odzyskania podatku od towarów i usług w systemie tego podatku lub poza nim w związku z realizacją przez nią inwestycji w ramach projektu pod nazwą "Przebudowa Wiejskiego Ośrodka Kultury ", który obejmować będzie następujący zakres robót: demontaż instalacji co, roboty rozbiórkowe ścian murowanych z cegły, wykucie otworów okiennych i drzwiowych w ścianach, wykucie krat okiennych, rozebranie posadzki sceny, ścianki działowe z gazobetonu, zamurowanie otworów okiennych i drzwiowych, tynki wewnętrzne-uzupełnienie, podkład pod posadzki z izolacją w pomieszczeniu kuchni i WC, posadzka z płytek GRESS, licowanie ścian sanitariatów glazurą, wymiana stolarki okiennej na stolarkę PVC, wymiana stolarki drzwiowej wewnętrznej, wymiana stolarki drzwiowej zewnętrznej, montaż stolarki drzwiowej wewnętrznej, wykonanie sufitu podwieszonego (kart-gips) wraz z ciepleniem, malowanie tynków wewnętrznych farbami emulsyjnymi wraz z gipsowaniem, wykonanie instalacji wentylacyjnej, remont posadzek drewnianych, instalacja wod.kan. wewnętrzna wraz z białym montażem, instalacja elektryczna - wykonanie wraz z montażem osprzętu, montaż oświetlenia budynku, wykonanie opaski budynku, wykonanie konstrukcji z profili aluminiowych wypełnioną płytą poliwenglan. - zadaszenie przy wejściu, wykonanie balustrady, izolacja ścian zewnętrznych (styropian grubości 10cm) wraz z tynkiem strukturalnym, remont pokrycia dachu wraz z orynnowaniem, utwardzenie placu przy wejściu do budynku wraz z chodnikiem z kostki POLBRUK grubości 6cm z wykonaniem podbudowy, zbiornik wybierany 7 m#179;, zakup wyposażenia świetlicy tj. : lodówki, kuchenki gazowej z butlą propan-butan, stołów, krzeseł, gry zręcznościowej piłkarzyki stołowe, stołów do ping-ponga, sprzętu audio - wieża hi-fi, drabiny aluminiowej, mebli kuchennych, pieca akumulacyjnego i konwektora , jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 04.05.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Jak stanowi art.14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym .W myśl art.14 a § 4 ww ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z pisma Gminy wynika, że ma ona zamiar złożyć wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie realizacji projektu pod nazwą "Przebudowa Wiejskiego Ośrodka Kultury " w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszrów wiejskich 2004 - 2006" w zakresie działania "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego". Zakres robót wynikający z tego zadania obejmować będzie: demontaż instalacji co, roboty rozbiórkowe ścian murowanych z cegły, wykucie otworów okiennych i drzwiowych w ścianach, wykucie krat okiennych, rozebranie posadzki sceny, ścianki działowe z gazobetonu, zamurowanie otworów okiennych i drzwiowych, tynki wewnętrzne-uzupełnienie, podkład pod posadzki z izolacją w pomieszczeniu kuchni i WC, posadzka z płytek GRESS, licowanie ścian sanitariatów glazurą, wymiana stolarki okiennej na stolarkę PVC, wymiana stolarki drzwiowej wewnętrznej, wymiana stolarki drzwiowej zewnętrznej ,montaż stolarki drzwiowej wewnętrznej, wykonanie sufitu podwieszonego (kart-gips) wraz z ciepleniem, malowanie tynków wewnętrznych farbami emulsyjnymi wraz z gipsowaniem, wykonanie instalacji wentylacyjnej, remont posadzek drewnianych, instalacja wod.kan. wewnętrzna wraz z białym montażem, instalacja elektryczna - wykonanie wraz z montażem osprzętu, montaż oświetlenia budynku, wykonanie opaski budynku, wykonanie kontrukcji z profili aluminiowych wypełnioną płytą poliwenglan. - zadaszenie przy wejściu, wykonanie balustrady, izolacja ścian zewnętrznych (styropian grubości 10cm) wraz z tynkiem strukturalnym, remont pokrycia dachu wraz z orynnowaniem, utwardzenie placu przy wejściu do budynku wraz z chodnikiem z kostki POLBRUK grubości 6cm z wykonaniem podbudowy, zbiornik wybierany 7 m#179;, zakup wyposażenia świetlicy tj. : lodówki, kuchenki gazowej z butlą propan-butan, stołów, krzeseł, gry zręcznościowej piłkarzyki stołowe, stołów do ping-ponga, sprzętu audio - wieża hi-fi, drabiny aluminiowej, mebli kuchennych, pieca akumulacyjnego i konwektora . Wykonawca zadania zostanie wyłoniony w drodze przetargu nieograniczonego i będzie on podatnikiem podatku VAT. Wiejski ośrodek kultury jest własnością Gminy . Po zakończeniu zadania ośrodek pozostanie własnością Gminy . Wiejski ośrodek kultury jest obiektem kulturowym służącym całej społeczności Gminy z przeznaczeniem na organizowanie uroczystości gminnych, wiejskich, umożliwiającym młodzieży zagospodarowanie wolnego czasu. Dostępność ośrodka kultury będzie nieodpłatna. Gmina nie będzie czerpać z tego tytułu zysków, wobec czego nie będzie mogła w żaden sposób odliczyć przeznaczonego na wykonanie zadania podatku VAT.

Z pisma Gminy wynika również, iż korzysta ona ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art.6 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm./ i nie będzie mogła zaliczyć podatku naliczonego związanego z realizowaną inwestycją do kosztów uzyskania przychodów. Gmina stoi na stanowisku, że nie ma żadnych możliwości odzyskania podatku od towarów i usług w systemie tego podatku lub poza nim.

Z dokumentów znajdujących się w tut.Urzędzie wynika, iż Gmina jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm./. Zgodnie z art.86 ust.1 i ust.2 pkt 1 ww ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych , podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, którą stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Na mocy art.86 ust.1 ww ustawy o podatku od towarów i usług podatnik ma więc prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przepis ten stanowi jednak, iż tylko w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

W świetle przedstawionego wyżej stanu faktycznego i unormowań prawnych mających do niego zastosowanie stwierdzić należy , iż wobec tego , że Gmina - jak podkreśla ona w złożonym wniosku - nie będzie prowadzić działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, realizacji której służyłyby poniesione przez nią wydatki na inwestycję, której zakres robót obejmowałby: demontaż instalacji co, roboty rozbiórkowe ścian murowanych z cegły, wykucie otworów okiennych i drzwiowych w ścianach, wykucie krat okiennych, rozebranie posadzki sceny, ścianki działowe z gazobetonu, zamurowanie otworów okiennych i drzwiowych, tynki wewnętrzne-uzupełnienie, podkład pod posadzki z izolacją w pomieszczeniu kuchni i WC, posadzka z płytek GRESS, licowanie ścian sanitariatów glazurą, wymiana stolarki okiennej na stolarkę PVC, wymiana stolarki drzwiowej wewnętrznej, wymiana stolarki drzwiowej zewnętrznej, montaż stolarki drzwiowej wewnętrznej, wykonanie sufitu podwieszonego (kart-gips) wraz z ociepleniem, malowanie tynków wewnętrznych farbami emulsyjnymi wraz z gipsowaniem, wykonanie instalacji wentylacyjnej, remont posadzek drewnianych, instalacja wod.kan. wewnętrzna wraz z białym montażem, instalacja elektryczna - wykonanie wraz z montażem osprzętu, montaż oświetlenia budynku, wykonanie opaski budynku, wykonanie konstrukcji z profili aluminiowych wypełnioną płytą poliwenglan. - zadaszenie przy wejściu, wykonanie balustrady, izolacja ścian zewnętrznych (styropian grubości 10cm) wraz z tynkiem strukturalnym, remont pokrycia dachu wraz z orynnowaniem, utwardzenie placu przy wejściu do budynku wraz z chodnikiem z kostki POLBRUK grubości 6cm z wykonaniem podbudowy, zbiornik wybierany 7 m#179;, zakup wyposażenia świetlicy tj. : lodówki, kuchenki gazowej z butlą propan-butan, stołów, krzeseł, gry zręcznościowej piłkarzyki stołowe, stołów do ping-ponga, sprzętu audio - wieża hi-fi, drabiny aluminiowej, mebli kuchennych, pieca akumulacyjnego i konwektora w związku z realizacją projektu pod nazwą "Przebudowa Wiejskiego Ośrodka Kultury" w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006" w zakresie działania "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego", o której dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego ma zamiar się ubiegać, to nie ma ona możliwości odzyskania - w systemie podatku od towarów i usług - podatku naliczonego uprzednio uiszczonego przez nią przy nabyciu towarów i usług służących realizacji tej inwestycji.

Gmina, stosownie do art.2 pkt 1 ustawy z dnia 13 listopada 2003r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego /Dz.U.Nr 203, poz.1966/, jest jednostką samorządu terytorialnego. Zgodnie z art. 6 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U.z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm./ zwalnia się od tego podatku jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Gmina, korzystając ze zwolnienia swoich dochodów od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, nie ma więc prawnych możliwości zaliczenia nie odliczonego podatku od towarów i usług do kosztów uzyskania przychodów dla celów rozliczenia tego podatku, czyli nie ma możliwości odzyskania podatku od towarów i usług poza systemem tego podatku poprzez zmniejszenie zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Jak stanowi art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art.236 § 1 w związku z art.14 § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, przysługuje zażalenie.

Zażalenie, zgodnie z art.223 w związku z art.239 ustawy Ordynacja podatkowa, wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art.239 Ordynacja podatkowa, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające żądanie.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z art.1 ust.1 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity - Dz.U. z 2004 Nr 253, poz.2532 ze zm./ zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Wysokość stawek tej opłaty określona została w załączniku do ww ustawy i wynosi 5,00 zł od podania oraz 0,50 zł od każdego załącznika.

Urząd Skarbowy w Namysłowie