POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP.443/18/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.04.2005, sygn. PP.443/18/05, Urząd Skarbowy w Wieliczce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.02.2005 r. (wpływ do tutejszego Urzędu 14.03.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pan (...) zam. (...) jest wspólnikiem rodzinnej spółki jawnejFirma (...), będącej czynnym podatnikiem VAT.Pan (...) jako osoba fizyczna nie prowadząca samodzielnie działalności gospodarczej, jest twórcą wzorów użytkowych, dla których przysługują mu prawa ochronne udzielane przez Urząd Patentowy.

Powyższe prawa majątkowe zamierza wnieść jako aport do spółki, której jest współwłaścicielem.
Wnoszenie aportów do w/w spółki może być kilkakrotne. Pytanie Pana brzmi: "czy przekazując prawa ochronne na wzory użytkowe muszę, jako twórca wynalazków zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i wystawiać faktury VAT spółce, której jestem współwłaścicielem?".

Ocena prawna stanowiska pytającego :

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowią dostawy w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.
Wnoszenie aportu do spółki jawnej w postaci wartości niematerialnych i prawnych jest czynnością mającą charakter nieodpłatny.

W myśl art. 8 ust. 2 ustawy j.w., nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu, jeśli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

Art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług definiuje pojęcie podatnika; m.in. są to osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, a art. 15 ust. 2 charakteryzuje działalność gospodarczą polegającą na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wniesienie wartości niematerialnych i prawnych, jako aportu do spółki jawnej, nie mieści się w definicji wykorzystywania ich w sposób ciągły dla celów zarobkowych, toteż przez samą tę czynność właściciel prawa majątkowego nie staje się podatnikiem podatku VAT. Natomiast korzystanie z praw do wzorów użytkowych przez ich twórcę w postaci odpłatnego ich zbycia lub udzielenia licencji mogłoby taką działalnością być.

Z istoty spółki jawnej jako spółki osobowej prawa handlowego wynika, że wspólnik wnosząc do majątku spółki własność rzeczy czy prawa majątkowego (w formie aportu), traci możliwość rozporządzania tym prawem. Od tej chwili będzie to współwłasność łączna wszystkich wspólników, toteż pobieranie z niej pożytków, także przysługiwałoby spółce jako całości.

Czynność wnoszenia aportu (tj. wkładu niepieniężnego) do spółki prawa handlowego i cywilnego korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) dla każdej ze stron tej umowy, nawet jeśliby obie były czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług.

Z tych też względów, stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe tzn., że przekazując prawa ochronne na wzór użytkowy spółce, nie ma Pan obowiązku dokonywać rejestracji w podatku od towarów i usług

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie, zgodnie z art. 236 § 1, służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Wieliczce