Dnia 10.02.2004r. wpłynęło do Naczelnika tut. Urzędu zapytanie, uzupełnione dnia 23.02.2004r oraz 03.03.2004r., złożone przez Urząd Gminy w ... w zak... - Interpretacja - WP-443/4/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.03.2004, sygn. WP-443/4/04, Urząd Skarbowy w Inowrocławiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dnia 10.02.2004r. wpłynęło do Naczelnika tut. Urzędu zapytanie, uzupełnione dnia 23.02.2004r oraz 03.03.2004r., złożone przez Urząd Gminy w ... w zakresie: możliwości uzyskania zwrotu podatku od towarów i usług od dokonanych inwestycji sfinansowanych środkami pochodzącymi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Urząd Gminy w ... (będący podatnikiem podatku od towarów i usług) w bieżącym roku zamierza rozpocząć inwestycje polegające m.in. na budowie sieci kanalizacyjnej i wodociągowej oraz dróg lokalnych na terenie gminy. Ponieważ podatnik nie posiada w całości własnych środków na sfinansowanie w/w inwestycji zamierza skorzystać z bezzwrotnej pomocy, pochodzącej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wysokość uzyskanej dotacji może wynosić do 75% wartości inwestycji. Pozostała cześć musi zostać pokryta ze środków własnych. Mimo, iż beneficjentem pozyskanych funduszy będzie Urząd Gminy w ..., to po zakończeniu inwestycji w/w infrastruktura (która pozostanie środkiem trwałym U.G.) przekazana zostanie pod władanie Gminnego Zakładu Komunalnego w ..., który to podmiot także jest płatnikiem podatku od towarów i usług. Przekazanie to nastąpi z uwagi na fakt, iż Urząd Gminy zajmuje się głównie czynnościami administracyjnymi (zwolnionymi z VAT). Wyjątek stanowią tu jedynie pobierane opłaty za najem obiektów gminnych co podlega opodatkowaniu. Natomiast "typową" działalnością gospodarczą (wykonywaną na rzecz mieszkańców gminy) zajmuje się powołany w tym celu zakład komunalny, który świadczy m.in. usługi wywozu nieczystości, rozprowadzania wody itp.

W ocenie Urzędu Gminy w ... nie będzie on miał możliwości dokonania odliczenia podatku VAT zawartego w cenie zakupionych materiałów zużytych do budowy wspomnianych inwestycji. Na poparcie swojego stanowiska podatnik powołuje w zapytaniu art. 19 i 20 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn.zm.). Chodzi głównie o fakt, iż dokonane inwestycje nie będą miały związku z prowadzeniem sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług przez Urząd Gminy.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa Naczelnik tut. Urzędu zgodnie z art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuje, że w świetle obowiązującej obecnie ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia wykonawczego do tej ustawy podatnicy podatku od towarów i usług korzystający z bezzwrotnych funduszy z Unii Europejskiej na zakup środków trwałych, przeprowadzenia inwestycji lub zakup usług, mają dwie możliwości odzyskania podatku naliczonego zawartego w cenie nabytych towarów lub usług.

Pierwsza z możliwości regulowana jest w rozdziale 8 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.03.2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27 poz 268 z późn. zm.) zatytułowanym "Przypadki i zasady zwrotu podatnikom dokonującym zakupu towarów i usług lub importu towarów, finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej".

W przepisach § 15 do § 19 w/w rozporządzenia szczegółowo doprecyzowane są warunki jakie muszą spełniać podatnicy by ubiegać się o zwrot, sposób prowadzenia dokumentacji uprawniającej do uzyskania zwrotu, zasady składania wniosku o zwrot podatku, zasady dystrybucji tych środków (prowadzenie odrębnego rachunku bankowego itp.) oraz jakie fundusze uznaje się za środki finansowe z pomocy zagranicznej.

Podatnicy, którzy z różnych względów nie spełniają w/w wymogów mogą skorzystać ze zwrotu podatku od towarów i usług na tzw. zasadach ogólnych, które reguluje przepis art. 25 oraz art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ze złożonego zapytania wynika, iż podatnik nie zamierza ubiegać się o środki pomocowe korzystając z procedur, o których mowa w rozdziale 8 w/w rozporządzenia.

W takim wypadku pozostaje jedynie możliwość uzyskania zwrotu podatku VAT na zasadach ogólnych. Z uwagi jednak na fakt, iż planowane inwestycje nie będą miały żadnego bezpośredniego związku ze świadczeniem przez podatnika sprzedaży opodatkowanej, uwzględniając zapis art. 19 w/w ustawy, podatnik przedstawił prawidłowe stanowisko w sprawie, iż uzyskanie zwrotu podatku VAT na wspomnianych zasadach nie jest możliwe.

Urząd Skarbowy w Inowrocławiu