Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urz... - Interpretacja - PP/443-16/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.09.2006, sygn. PP/443-16/06, Urząd Skarbowy w Piszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piszu postanawia uznać stanowisko strony zawarte we wniosku wniesionym w dniu 06.07.2006 r. (uzupełnionym pismem z dnia 09.08.2006 r.) za prawidłowe.

W dniu 06.07.2006 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek (uzupełniony pismem z dnia 09.08.2006 r.) Pana C. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie określenia miejsca świadczenia usług, oraz opodatkowania podatkiem VAT świadczenia usług związanych z nieruchomością.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pan C. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje w gospodarstwie rolnym położonym na terenie Norwegii następujące prace:
- przygotowanie pól do upraw,
- zagospodarowanie trwałych rolniczo - naturalnych użytków zielonych, takich jak łąki,
- siew, sadzenie i prace pielęgnacyjne,
- nawożenie i zraszanie oraz ochrona upraw przed szkodnikami i chorobami,
- zbiór warzyw i pozostałych roślin uprawnych,
- przycinanie gałęzi drzew i krzewów,
- czyszczenie i pakowanie warzyw w okresie od października 2006 r. do stycznia 2007 r.,
- drobne prace remontowe na terenie gospodarstwa w okresie od października 2006 r. do stycznia 2007 r. (naprawa infrastruktury gospodarstwa - budynki, płoty, maszyny i urządzenia rolnicze).

Zdaniem strony, miejscem świadczenia tych usług, jako usług związanych z nieruchomościami, jest Norwegia. Wobec tego wystawiając fakturę VAT za wykonanie opisanych usług, podatnik nie nalicza podatku VAT według polskich przepisów.

Ustosunkowując się do powyższego, organ podatkowy stwierdza, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tego, aby stwierdzić czy dana usługa podlega opodatkowaniu w kraju należy ustalić czy jest ona świadczona na terytorium kraju. W świetle art. 27 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania. W przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone. W przepisie tym przyjęto dla tych usług, że są one opodatkowane zawsze w kraju położenia nieruchomości, niezależnie od tego dla jakiego podmiotu wykonywana jest usługa, gdzie ma siedzibę usługodawca oraz gdzie faktycznie wykonuje te usługi. Zasada ta ma miejsce tylko w przypadku gdy usługa związana jest z konkretną nieruchomością, która da się zlokalizować co do miejsca jej położenia (J. Zubrzycki, Leksykon VAT 2005 r., Oficyna Wydawnicza "Unimex", Wrocław 2005r.). W związku z powyższym, jeżeli usługi wykonywane przez podatnika związane są z nieruchomościami położonymi w Norwegii, to miejscem ich świadczenia będzie terytorium tego kraju i nie podlegają one polskim przepisom o podatku od towarów i usług.

W sytuacji gdy usługi świadczone są na ruchomym majątku rzeczowym (np. maszyny i urządzenia rolnicze) sytuacja przedstawia się analogiczne. W świetle art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone. Wobec braku w ustawie definicji pojęcia "usługi na ruchomym majątku rzeczowym" należy termin ten interpretować w oparciu o wykładnię językową jako wszelkie usługi wykonywane przez podatnika, w wyniku których następuje wytworzenie nowego produktu z powierzonych materiałów, jego przerobienie lub ulepszenie, przy czym podatnik świadczący usługę nie jest właścicielem towaru powierzonego ani wytworzonego, przerobionego lub ulepszonego. Dlatego też, ponieważ świadczone przez podatnika usługi w zakresie napraw maszyn i urządzeń rolniczych są usługami na ruchomym majątku rzeczowym, powinny być opodatkowane zgodnie z zapisem art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d cytowanej ustawy w miejscu ich faktycznego świadczenia, tj. w Norwegii.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.

Stronie służy prawo wniesienia zażalenia na postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piszu w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Należna opłata skarbowa od zażalenia wynosi 5,00 zł. natomiast od załącznika 0,50 zł.

Urząd Skarbowy w Piszu