POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-443-5/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.08.2006, sygn. PP-443-5/06, Urząd Skarbowy w Parczewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. Nr 8 poz. 60 - z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Parczewie, w związku z wnioskiem z dnia 09 czerwca 2006r. (uzupełnionym pismem z dnia 26 czerwca 2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

We wniosku podatniczka postawiła pytanie i przedstawiła następujący stan faktyczny:
Pani AB prowadzi działalność w zakresie sprzedaży internetowej używanych części i akcesoriów samochodowych, wymontowanych ze starych samochodów powypadkowych i uszkodzonych. Wątpliwości polegają na tym, jaką stawką podatku od towarów i usług opodatkować powyższą sprzedaż części samochodowych pochodzących z rozbiórki pojazdów używanych?

Zdaniem podatnika z tytułu sprzedaży powyższych części i akcesoriów nie powinno się naliczać podatku VAT. Podatniczka uważa, że samochód jako całość zużywa się i jest zwolniony z podatku VAT, to i części w nim się zużywają, dlatego również ich sprzedaż powinna być zwolniona z podatku VAT. Przy zakupie samochodów podatniczka nie płaci i nie odlicza podatku naliczonego.

W myśl przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. , Nr 54, poz. 535 - z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów. Przez towary, zgodnie z definicją sformułowaną w art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle oraz ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Ponadto ust. 2 pkt 2 w/w artykułu stanowi, iż przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku".

Część samochodowa jest w stosunku do samochodu odrębnym towarem wymienionym w klasyfikacji i oznaczonym symbolem PKWiU. Ze względu na fakt, iż nie jest Pani użytkownikiem części samochodowych, a jedynie posiadaczem towaru handlowego, części tych nie można uznać za towar używany w myśl art. 43 ust. 2 ww. ustawy. W związku z tym sprzedaż przedmiotowych części, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, nie może zostać zwolniona od podatku VAT.

Zatem zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, części samochodowe pochodzące z rozbiórki używanego pojazdu powinny być opodatkowane 22% stawką podatku VAT.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia - art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa

Urząd Skarbowy w Parczewie