Podatnik wykonuje usługi poligraficzne polegające na druku gazet. Nie może dokładnie określić kiedy kontrahent dokona zapłaty za wykonane usługi. Czy... - Interpretacja - US40/VAT/I/1653/2004/D.Sz.

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.08.2004, sygn. US40/VAT/I/1653/2004/D.Sz., Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik wykonuje usługi poligraficzne polegające na druku gazet. Nie może dokładnie określić kiedy kontrahent dokona zapłaty za wykonane usługi. Czy w związku z tym, wystawiając fakturę VAT za wykonane usługi druku gazet w terminie wynikającym z przepisu art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług tj. w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi i ujmując tę fakturę w deklaracji VAT-7 po otrzymaniu zapłaty lub upływie 90 dnia będzie postępował zgodnie z przepisami prawa w świetle art. 19 ust. 13 pkt. 8 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 18 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku (...).

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 19 ust. 13 pkt. 8 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą : otrzymania całości lub części zapłaty - z tytułu usług polegających na druku gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12. i 22) oraz książek (PKWiU ex.22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnymi lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN i ISSN, nie później jednak niż 90 dnia licząc od dnia wykonania usługi.

Natomiast zgodnie z przepisem zawartym w § 18 ust. 1, ust. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97 poz. 971) w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt. 1 - 5 i 7 - 11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego (§ 18 ust. 1) faktury , o których mowa w ust. 1 , nie mogą być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego , z zastrzeżeniem ust. 3.

W świetle cytowanych wyżej przepisów , jeżeli podatnik wystawi fakturę VAT dokumentującą druk przedmiotowych gazet zgodnie z przepisem art. 19 ust. 4 w/w ustawy o podatku od towarów i usług tj. w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi to wystawienie tej faktury nie rodzi obowiązku podatkowego u podatnika i konieczności rozliczania podatku.Obowiązek podatkowy czyli zadeklarowanie podatku z tytułu wykonania przedmiotowych usług rodzi bowiem otrzymanie zapłaty w całości lub w otrzymanej części , a gdy zapłaty nie otrzymano do 90 dnia od dnia wykonania usługi, obowiązek podatkowy powstaje 90 dnia.

Podatnik powołując art. 162 ust. 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług ma wątpliwości , czy w świetle w/w przepisu istnieje nadal obowiązek ustalania konieczności uregulowania zapłaty za faktury VAT w momencie ubiegania się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za maj 2004 r. w terminie nie przyśpieszonym, gdy w deklaracji tej uwidoczniono kwotę przeniesienia z poprzednich miesięcy.

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 162 ust. 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług do nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy wymienionej w art. 175, wynikającej z ostatniej deklaracji podatkowej złożonej za okres przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się art. 87.

Natomiast zgodnie z przepisem zawartym w art. 87 ust. 3 w/w ustawy różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22 % obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 , podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Ponadto przepis zawarty w art. 87 ust. 6 pkt. 1, 2 i 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust. 2, w terminie 25 dni, a w przypadku kwoty, o której mowa w ust. 3 - w terminie 60 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej wynikają z :
1) faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 13 ust. 1 pkt. 1 Prawo działalności gospodarczej,
2) dokumentów celnych oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,
3) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.

W świetle cytowanych wyżej przepisów należy uznać, że w przedmiotowej sprawie podatnik wykazując w deklaracji podatkowej VAT-7 za maj 2004 r. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu , w której to nadwyżce figuruje kwota z przeniesienia z poprzedniej deklaracji czyli z deklaracji VAT-7 za kwiecień 2004 r. ubiegając się o zwrot podatku od towarów i usług w terminie wynikającym z cytowanego wyżej przepisu art. 87 ust. 3 w/w ustawy, tj. 180 dni nie ma obowiązku dokumentowania , iż kwoty podatku naliczonego wykazanego w tej deklaracji zostały zapłaconego.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola