Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), odpowiadając na wniosek, który... - Interpretacja - ZP-II/443-129/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.09.2004, sygn. ZP-II/443-129/04, Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), odpowiadając na wniosek, który wpłynął do tut. urzędu dnia 16 sierpnia 2004r., Naczelnik Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

Jak wynika z wniosku, Spółka ma wątpliwości odnośnie odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT-MP. Strona, przywołała przepisy § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz wskazała, że wątpliwość pojawia się na gruncie przepisu wymienionego w pkt 1 w/w § 12 ust. 1 rozporządzenia. W związku ze wskazanym przepisem Strona zapytuje, czy częściowa zapłata za fakturę wystawioną przez małego podatnika upoważnia do odliczenia całej kwoty VAT, czy tylko od części uregulowanej.

Zdaniem Strony ma ona prawo do odliczenia całości podatku naliczonego.

Artykuł 86 ust. 21 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przewiduje delegację dla Ministra Finansów do określenia w drodze rozporządzenia wykonawczego innych, niż określone w ust. 10 omawianego artykułu, terminów odliczania podatku naliczonego. Przy określaniu takich odmiennych terminów powstania prawa do odliczania podatku naliczonego Minister Finansów uwzględnia specyfikę wykonywania niektórych czynności oraz stosowane techniki dokumentowania rozliczeń w obrocie gospodarczym.

W wykonaniu powyższej delegacji Minister Finansów wprowadził do rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970), szczególne zasady odliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług od tzw. małych podatników (oznaczonych jako "FAKTURA VAT - MP"). Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia, w przypadku nabycia towarów i usług udokumentowanych taką fakturą podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego określonego w fakturze w rozliczeniu za miesiąc, w którym:

  1. uregulował część należności na rzecz małego podatnika rozliczającego się metodą kasową (art. 21 ust. 1 ustawy);
  2. uregulował w całości należność na rzecz małego podatnika rozliczającego się metodą kasową (art. 21 ust. 1 ustawy);
  3. przypada 90 dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi, w przypadkach innych niż określone w pkt 1 i 2.

W świetle powyższych zasad zapłata części należności na rzecz małego podatnika rozliczającego się metodą kasową, skutkuje prawem nabywcy do odliczenia podatku naliczonego określonego na fakturze VAT - MP. Jeżeli natomiast płatność nie miała miejsca, prawo do odliczenia powstaje dopiero w rozliczeniu za okres, w którym mija 90 dni od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi.

W związku z powyższym podziela się stanowisko Strony iż uregulowanie części należności z faktury VAT - MP daje prawo do odliczenia całości podatku naliczonego wynikającego z tej faktury.

Niniejsza odpowiedź przedstawia stan prawny aktualny na dzień jej udzielenia.

Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy