POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/WV/443/358/243/2005/HZ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.12.2005, sygn. 1473/WV/443/358/243/2005/HZ, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r, Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku , z dnia 03.10.2005r. (data wpływu do tut. urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art. 11 ust. 1, art. 20 ust. 5 i 6, art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


Uzasadnienie


Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: X zajmuje się działalnością handlową export-import oraz sprzedaż hurtową i detaliczną materiałów tekstylnych. Obecnie Spółka dokonuje importu towarów głównie z krajów Bliskiego Wschodu: Chiny, Tajwan, Korea, Malezja, Indonezja. Towary sprowadzane są z krajów bliskiego wschodu drogą morską i wprowadzane na terytorium UE do Hamburga w Niemczech. W Hamburgu towar jest przeładowywany i własnym transportem samochodowym sprowadzany do Polski. Po dokonaniu odprawy celnej towarów na granicy Polski, towary zostają dopuszczone do obrotu w kraju. Procedura ta opiera się na przepisach ustawy o podatku VAT art. 36 pkt 1 ustawy, które stanowią że, ma miejsce import towarów, którego rozliczenie następuje w Polsce po całkowitym zamknięciu procedur celnych i zapłacie należności celnych. Wkrótce Spółka zamierza dokonać odprawy celnej zaimportowanych z krajów bliskiego wschodu towarów na terenie Niemiec w Hamburgu. Odprawa celna w Niemczech dokonana będzie według procedury dopuszczenia do obrotu o kodzie 42, do opodatkowania którego stosuje się stawką zwolnioną z VAT (w przypadku dostawy do innego Państwa Członkowskiego, a mianowicie ma miejsce import z kraju trzeciego świata z bezpośrednio następującą po nim dostawą wewnątrzwspólnotową).Spółka zamierza zawrzeć umowę z przedstawicielem podatkowym zarejestrowanym jako podatnik od wartości dodanej na terenie Niemiec, który działając w jej imieniu dokona odprawy celnej i zapłaci wszelkie zobowiązania celno-podatkowe od dokonanego na terenie Niemiec importu towarów. Po całkowitym zamknięciu procedury celnej w Niemczech i dopuszczeniu towarów do obrotu na terenie Unii, towary bezpośrednio zostaną sprowadzone do Polski i własnym transportem.

Pytanie Wnioskodawcy: czy przemieszczenie przez terytorium Niemiec zaimportowanych przez Spółkę towarów, stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, które podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski?czy rozliczenie podatku VAT powinno być dokonane na podstawie faktury wewnętrznej wystawianej na koniec każdego miesiąca?kiedy powstaje obowiązek podatkowy tytułu dokonanej transakcji?

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny tego stanu faktycznego: Stanowisko Spółki w wyżej przedstawionych kwestii jest następujące:Dokonana bezpośredniego z Hamburga do Polski dostawa towarów stanowi WNT, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z przepisami ustawy o VAT dla transakcji WNT, natomiast rozliczenie podatku VAT następujące na podstawie faktury wewnętrznej wystawionej przez Spółkę.W związku z tym, że procedura celna towarów sprowadzonych z krajów trzeciego świata - Bliski Wschód zostanie całkowicie zamknięta w Hamburgu mamy do czynienia z importem towarów na terenie Niemiec. Obowiązek podatkowy powstanie w tym kraju i rozliczenie należności celno-podatkowych następuje zgodnie z obowiązującymi tutaj przepisami podatkowymi. Na podstawie par. 5, ust. 1 pkt 3 niemieckiej ustawy o podatku od wartości dodanej towary odprawione według procedury celnej o kodzie 42 są zwolnione z podatku VAT na terenie Niemiec, jeżeli bezpośrednio po dokonaniu importu następuje wewnątrzwspólnotowa dostawa tych towarów do innego państwa członkowskiego,Stanowisko swoje X opiera na niżej przytoczonych przepisach prawa podatkowego:1.Przez import towarów zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy o VAT rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Polski. W przypadku, gdy więc przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego następuje na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego wspólnoty nie dochodzi do importu w rozumieniu przepisów w/w ustawy w Polsce.2.Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że1.nabywcą towarów jest:a.podatnik o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika3.Zgodnie z art. 11 ust. 1 w/w ustawy przez wewnątrz wspólnotowe nabycie towarów o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 4 rozumie się również przemieszczenia towarów przez podatnika od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli te towary zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Na podstawie przepisu zawartego w art. 2 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Zgodnie z w/w przepisem przywóz towarów z państwa trzeciego na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju - co ma miejsce w niniejszym przypadku - w rozumieniu przepisów w/w ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi importu towarów na terytorium Polski.Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:1.nabywcą towarów jest:a.podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,b.osoba prawna nie będąca podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a. - z zastrzeżeniem art. 102.dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

W myśl przepisu zawartego w art. 11 ust. 1 w/w ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się przemieszczanie towarów przez podatnika od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.
Przedmiotowe przemieszczenie towarów z Niemiec do Polski należy traktować - w świetle art. 11 ust. 1 ustawy o VAT - jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów a zatem podlega ono opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 4 ustawy według stawek właściwych dla nabytych towarów.Zgodnie z art. 106 ust. 7 w/w ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku m.in. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.

W związku z powyższym przedmiotowa transakcja stanowiąca wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów powinna zostać potwierdzona fakturą wewnętrzną i wykazana w deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług.W myśl w/w art. 20 ust. 5 ustawy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9.

Zgodnie z ust. 6 w/w art. 20 w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5 podatnik podatku od wartości dodanej wystawi fakturę, to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu