Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług transport... - Interpretacja - BP/443-72/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.07.2005, sygn. BP/443-72/05, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług transportowych. Zgodnie z oświadczeniem podatnik otrzymał zlecenie od kontrahenta polskiego na wykonanie usługi transportowej. Strony umowy założyły, że należność za usługę będzie odpowiadała kwocie wyrażonej w walucie polskiej, stanowiącej przeliczenie określonej ilości środków obcych w przeliczeniu na umownie obrany dzień według określonego kursu średniego. Faktycznie zatem zobowiązanie do świadczenia pieniężnego po stronie nabywcy będzie miało postać wyrażoną w walucie polskiej.

Zdaniem podatnika w przedmiotowym stanie faktycznym nie będzie miał zastosowania przepis § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ faktura VAT wyrażona zostanie w walucie polskiej, natomiast określenie należności poprzez przyjęcie kursu z określonego dnia waluty obcej należy do sfery regulacji umownej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald wyjaśnia iż w przedmiotowym przypadku będą miały zastosowanie następujące przepisy prawne:

art.29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz.535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust.2-22, art.30-32, art.119 oraz 120 ust.4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

§ 37 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004r. Nr 97, poz.970 ze zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura ta jest wystawiona w terminie, w którym podatnik zobowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust.2 i ust.3

Mając na uwadze przedstawiony przez stronę stan faktyczny oraz treść powołanych wyżej przepisów prawnych należy stwierdzić, że zakres stosowania § 37 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje jedynie sytuacje wystawienia faktury w której kwoty między innymi należności wskazano w walucie obcej. Przepis ten wskazuje zatem procedury techniczne przeliczania kursu walut.

W przedmiotowej sprawie strony w ramach przyjętych regulacji umownych określiły, że należność jedynie kształtowana będzie poprzez odniesienie do waluty obcej liczonej według kursu obranego umownie, przy czym jej wysokość ostatecznie wyrażona będzie w walucie polskiej. Wobec powyższego w opisanej sytuacji nie zaistnieje potrzeba zastosowania procedur wskazanych § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze cytowane na wstępie przepisy prawne tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko jednostki dotyczące nie stosowania w przedmiotowej sprawie § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald