W odpowiedzi na pismo MCH/120/2004 otrzymane z dnia 27.05.2004 r. dotyczące interpretacji przepisów z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i us... - Interpretacja - RO/436/100/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.06.2004, sygn. RO/436/100/2004, Świętokrzyski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo MCH/120/2004 otrzymane z dnia 27.05.2004 r. dotyczące interpretacji przepisów z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego informuje.

Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą: 1) dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Zatem, jeżeli podatnik Polski wykonuje usługi poza obszarem kraju, w wyniku, których podmiotem zobowiązanym do obliczenia i odprowadzenia podatku od tych czynności jest usługobiorca mający siedzibę za granicą, a krajowy usługodawca z tytułu tej usługi nie podlega podatkowi w Polsce ani też w kraju usługobiorcy, to podatnikowi temu przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów zrealizowanych w kraju, które posłużyły do wykonania danej usługi za granicą.

Prawo to jest uwarunkowane udokumentowaniem przez podatnika związku odliczonego podatku z czynnościami wykonanymi poza obszarem Polski.

Stosownie do art. 87 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i nie dokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 w terminie określonym w ust. 4, czyli w ciągu 60 dni od złożenia rozliczenia.

W/w przepis odnosi się do podatników krajowych, którzy realizują w okresie, rozliczeniowym, wyłącznie czynności poza terytorium kraju, nie będąc z tego tytułu opodatkowanym w Polsce, a więc podatników niewykazujących sprzedaży opodatkowanej w Polsce. Jeżeli podatnicy ci dla celów prowadzonej za granicą działalności nabywają w Polsce towary lub usługi, lub też dokonują ich importu, w związku, z czym występuje u nich z tych tytułów podatek naliczony, a przepis art. 86 ust. 5 umożliwia podatnikowi obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tych zakupów.

W tym celu podatnik taki musi jednak wskazać urzędowi skarbowemu okoliczności prowadzonej działalności za granicą, a w szczególności, że wykazane kwoty podatku naliczonego, mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terenie kraju. Żądając takiego zwrotu podatnik musi posiadać również dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Jeżeli zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez podatnika w w/w piśmie posiada on zawieszoną działalność krajową i nie wykonywał czynności opodatkowanych to w myśl art. 86 ust. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jeżeli w okresie, w którym podatnik nabył prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Świętokrzyski Urząd Skarbowy