Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) stwierdzam, że stanowis... - Interpretacja - PSUS / PPOI - 443 / 160 /05/ MS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.05.2005, sygn. PSUS / PPOI - 443 / 160 /05/ MS, Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 01.04.2005 r., który wpłynął w dniu 05.04.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług montażu w obiektach budownictwa mieszkaniowego stolarki okiennej własnej produkcji, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 kwietnia 2005 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

Spółka prowadzi różnorodną działalność gospodarczą, głównie w zakresie produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych dla budownictwa (PKD 25.23.Z - działalność wiodąca), ale także w zakresie zakładania stolarki budowlanej (PKD 45.42.Z - jedna z działalności drugorzędnych). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawierane są m.in. umowy, na mocy których Spółka świadczy usługi polegające na montażu wyprodukowanych przez siebie okien w obiektach budownictwa mieszkaniowego, przy czym wartość wykorzystywanych materiałów, w tym okien, wliczana jest do ceny wykonanej usługi i stanowi jeden z jej elementów kalkulacyjnych.

Spółka zapytuje, czy do świadczonych przez nią ww. usług zastosowanie ma stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7%?

Spółka stoi na stanowisku, że prawo producenta okien do stosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7% w stosunku do usług montażu wyprodukowanych przez siebie okien zależeć będzie od ustalonego w umowie zakresu robót budowlano-montażowych oraz umownych zasad kształtowania wzajemnych obowiązków. W przypadku, gdy umowa zawarta zostaje na montaż okien, a uzgodniona cena obejmuje całość świadczenia, w tym również wartość wyprodukowanych i zamontowanych okien, czynność taka opodatkowana będzie stawką podatku w wysokości 7%, co wynika z § 5 ust. 1 - poz. 19 załącznika nr 1 - rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), po zmianie obowiązującej od dnia 15 lutego 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 17, poz. 150).

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zastosowanie właściwej stawki podatku uzależnione jest od przedmiotu opodatkowania.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, na terytorium kraju opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Przez dostawę towarów rozumie się, za art. 7 ust. 1 ustawy, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, przy czym towarami w myśl art. 2 pkt 6 ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z kolei pod pojęciem świadczenia usług, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde zindywidualizowane świadczenie nie stanowiące dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych (bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej), zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowanie czynności lub sytuacji, świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych (art. 8 ust. 3 ustawy). Nie oznacza to jednak, że o tym, co jest usługą w rozumieniu ustawy, wprost przesądzają klasyfikacje statystyczne - pozwalają one tylko zidentyfikować co do rodzaju czynność, którą na podstawie definicji zawartej w art. 8 ust. 1 ustawy uznano za świadczenie usług.

Rozstrzygając kwestię wysokości stawki podatkowej dla montażu okien przez ich producenta, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy uwzględniając postanowienia zawartej pomiędzy stronami umowy oraz charakter prowadzonej przez Spółkę działalności, jako wykonawcy zlecenia, celem podjętych działań będzie przeniesienie własności wytworzonego towaru - okien, z dodatkowym świadczeniem w postaci ich montażu (co ma np. związek z obniżką ceny lub wydłużeniem gwarancji), czy też z założenia wykonana ma być jedna czynność - usługa montażu stolarki budowlanej z wykorzystaniem materiałów zleceniobiorcy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach zawartych umów o roboty budowlane zobowiązana jest zamontować w obiektach budownictwa mieszkaniowego stolarkę okienną o określonych parametrach, której jest producentem. Z umów wynika także, że świadczona jest jednorodna usługa montażowa, a zużyte do jej wykonania materiały, w tym okna, są kosztem wkalkulowanym w cenę wykonanej usługi.

Zastosowanie będzie tu miała stawka podatku w wysokości 7%, co wynika z § 5 ust. 1 i poz. 19 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianą z dnia 28.01.2005 r. - Dz. U. Nr 17, poz. 150). Zgodnie z tym przepisem obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywanego w obiektach, o których mowa w poz. 20, oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy. Brak odniesienia do symbolu PKWiU oznacza, że bez znaczenia będzie ustalenie, czy świadczone własnymi siłami producenta usługi montażu stolarki budowlanej sklasyfikowanie są w tym samym co montowany wyrób grupowaniu, czy też jako rodzaj odrębnej działalności usługowej - w dziale robót budowlanych pod poz. 45.42 PKWiU.

Mając powyższe na uwadze do montażu okien dokonywanego w ramach umów, o których mowa w złożonym wniosku, zastosowanie będzie miała stawka podatku w wysokości 7%.

Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu