POSTANOWIENIE - Interpretacja - PZ/415-0024/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.04.2005, sygn. PZ/415-0024/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.02.2005r. ( data wpływu ) uzupełnionego pismem z dnia 21.02.2005r. ( data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług opakowań zwrotnych w sytuacji pobrania kaucji i nie dokonania zwrotu tych opakowań przez odbiorcę

stwierdzam, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik jest sprzedawcą hurtowym odczynników chemicznych. W przedmiotowym wniosku Strona nawiązuje do ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych , w której art. 16, ust. 1 zobowiązuje sprzedawców substancji chemicznych, o których mowa w art. 10 ust. 1 tej ustawy, pobierać kaucję za opakowania jednostkowe tych substancji w wysokości ustalonej przez ich producenta lub importera.

Na wartość kaucji sprzedawca nie ma wpływu i powinien kontynuować wartość ustalonej kaucji na opakowania.

Art. 16, ust.2 zobowiązuje w/w sprzedawców do odbioru opakowań, odpadów opakowaniowych po tych substancjach i zwrócić pobraną kaucję.

Firma wystawia dokument potwierdzający odbiór opakowań oraz obowiązek wpłacenia kaucji za powyższe opakowania przez odbiorców, przy czym wpłaty kaucji nie zawsze są dokonywane.

Podatnik nawiązuje do postanowień § 22 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 97, poz.971), który stanowi jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż.

Jednocześnie w myśl § 22 ust.2 powyżej cytowanego rozporządzenia fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu nie zwrócenia przez odbiorcę opakowań, o których mowa w ust. 1, wystawia się nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowań.

W myśl powyższych przepisów firma wystawia fakturę:

  1. gdy odbiorca wpłacił kaucję za opakowanie ?toksyczne", a nie oddał opakowania do 60 dnia (chyba, że umowa mówi inaczej) doliczając do wartości kaucji podatek od towarów i usług według stawki 22 %,
  2. gdy odbiorca nie wpłacił kaucji, wystawia fakturę na sprzedaż opakowań ?toksycznych", nie później niż w terminie 7 dni od dnia wydania opakowania, doliczając podatek od towarów i usług według stawki 22%.

Firma spotyka się z zarzutem, że nie powinna pobierać kaucji za powyższe opakowania.

Pytanie i stanowisko podatnika

Podatnik zwraca się z prośbą, w jaki sposób w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług i rozporządzeń wykonawczych do ustawy oraz ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych należy dokumentować obrót opakowaniami, które zawierają substancje toksyczne.

Podatnik stoi na stanowisku, że w sytuacji:

ad.l - gdy odbiorca wpłacił kaucję , a nie oddał opakowania do 60 dnia (chyba, że umowa mówi inaczej) wystawia fakturę na wpłaconą kaucję za opakowania niebezpieczne w 60 dniu od dnia wydania opakowania doliczając podatek od towarów i usług według stawki 22%,
ad.2 - gdy odbiorca nie wpłacił powyższej kaucji, wystawia fakturę na sprzedaż opakowań w terminie nie później niż 7 dni od dnia wydania opakowania, doliczając podatek od towarów i usług według stawki 22 %.

Stan prawny

Zgodnie z art.5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług( Dz. U. Nr 54, poz.535 ) opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Kaucja według Słownika języka polskiego ( PWN, Warszawa, 1996r.) jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania.

W świetle powyższej definicji należy stwierdzić, iż wydanie opakowania zwrotnego w zamian za kaucję nie stanowi odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art.5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Kaucja nie jest formą odpłatności, choć pieniądze rzeczywiście wpłynęły do kasy lub na konto podatnika. Kaucja nie jest jednak własnością u otrzymującego, gdyż w przypadku wypełnienia zobowiązania podlega zwrotowi.

Skoro więc opakowania zwrotne nie są sprzedawane w rozumieniu art.2 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług, ale następuje ich wydanie w zamian za kaucję, zatem czynność taka nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Sposób dokumentowania sprzedaży towaru w opakowaniu zwrotnym określony został w § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.971).

Stosownie do postanowień § 22 ust.l jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż.

Jednocześnie w myśl § 22 ust. 2 powyżej cytowanego rozporządzenia fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu nie zwrócenia przez odbiorcę opakowań, o których mowa w ust. 1, wystawia się nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowań.

Wobec powyższego uznać należy, iż w przypadku, gdy sprzedawca nie pobrał za opakowania zwrotne kaucji, ani nie określił tej kaucji w umowie z odbiorcą wówczas wartość opakowania zwrotnego należy uwzględnić w cenie towaru i razem z towarem opodatkować oraz wykazać na fakturze jako jedną pozycję.

Natomiast, gdy sprzedawca pobrał kaucję, a opakowania zwrotne nie zostały zwrócone przez odbiorcę, wówczas podstawą opodatkowania będzie pobrana kaucja, stosownie do brzmienia art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) o podatku od towarów i usług, w myśl którego podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust.2-22, art.30-32, art.119 oraz art.120 ust.4.

Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Ponieważ zarówno w ustawie o podatku od towarów i usług jak i rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z poźn.zm.) nie obniżono stawki podatku na opakowania zwrotne, w związku z powyższym do obrotu opakowaniami zwrotnymi zastosowanie będzie miała podstawowa stawka podatku w wysokości 22%.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko przedstawione przez podatnika w niniejszym wniosku co do wystawienia faktury w 60 dniu od dnia wydania opakowań w przypadku, gdy

odbiorca wpłacił kaucję i nie oddał opakowania ( chyba, że umowa stanowi inaczej) - jest prawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku