Podstawowa zasada wyrażona w art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług stanowi, że w stosunku do towarów które są wyko... - Interpretacja - PP/443-137/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.12.2004, sygn. PP/443-137/04, Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podstawowa zasada wyrażona w art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług stanowi, że w stosunku do towarów które są wykorzystywane przez podatnika do wykonania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Zgodnie z ust. 2 powołanego powyżej artykułu, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w przytoczonym przepisie, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Proporcję, o której mowa ustala się zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,oraz czynności w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego ustalana jest proporcja, zaokrąglając ją w górę do najbliższej liczby całkowitej ( art. 90 ust. 4). Stosownie do art. 90 ust. 7 ustawy do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji ( dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1. Biorąc pod uwagę zapis art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Kwota należna obejmuje całość świadczenia od nabywcy. Obrotem jest także dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze. Zasady obliczenia proporcji wstępnej do stosowania w okresach rozliczeniowych od maja do grudnia 2004r. określa przepis art. 163 ust. 1 ustawy. Przepis ten znajduje zastosowanie, jeżeli w 2003r. podatnik osiągnął obrót przekraczający kwotę 30.000,- zł z tytułu wykonywania czynności, które zgodnie z przepisami ustawy ( z dnia 11 marca 2004r. ) podlegałyby opodatkowaniu lub nie podlegałyby opodatkowaniu. Proporcję wylicza się na podstawie obrotów osiągniętych w 2003r. z wykonywania tych czynności, uwzględniając zakres prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, jaki wynika z ustawy z dnia 11 marca 2004r. Proporcja winna być wyliczona na podstawie odpowiednio zastosowanych przepisów art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.
Jeżeli proporcja ustalona przez podatnika w oparciu o zasady przedstawione powyżej przekroczy 98 %, wówczas podatnik ma prawo odliczyć cały podatek naliczony. Jeżeli natomiast proporcja nie przekroczy 2%, podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego - art. 90 ust. 10 ustawy.Reasumując, do ustalenia proporcji należy przyjąć wartość obrotu osiągniętą przez podatnika w poprzednim roku podatkowym, a nie jak przedstawił Zakład we wniosku powierzchnię lokali użytkowych w m2.

Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej