POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV-BP/443-50/O/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.05.2005, sygn. PV-BP/443-50/O/05, Urząd Skarbowy w Malborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 19.04.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku ewidencjonowania ubytków naturalnych i tworzenia specjalnych dokumentów i ewidencji dla potrzeb podatku od towarów i usług.

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym w tut. organie podatkowym piśmie z dnia 19.04.2005r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług i w 2004r. była opodatkowana na zasadach ogólnych prowadząc księgi rachunkowe. Przychody ze sprzedaży towarów ewidencjonowane są za pomocą kas fiskalnych.

Spółka jawna z tytułu sprzedaży towarów uzyskała przychód w kwocie 12.880.252,96 zł. W wyniku rozliczenia stanu zapasów towarów handlowych na podstawie inwentaryzacji za 2004r. stwierdzono ubytki niezawinione w asortymencie na kwotę netto 97.665,24 zł., co stanowi 0,75% przychodu.

Na wielkość ubytków miały wpływ następujące czynniki:

  • wysuszanie się i psucie świeżych towarów tj. wędliny, sery, mięso, warzywa, owoce
  • kradzież towarów przez klientów
  • uszkodzenia opakowań towarów sypkich i foliowanych itp.

Na niektóre niedobory tj. uszkodzenia opakowań i zepsucie towarów są sporządzone wewnętrzne protokoły, w przypadku kradzieży wystawiane są zgłoszenia do policji z kwotą szkody, natomiast w przypadku wysuszania się towarów świeżych nie można na bieżąco stwierdzić i ewidencjonować tego zjawiska.

Na przykład wyroby wędliniarskie dostarczane są w opakowaniach foliowych zamkniętych z określeniem wagi. Po otwarciu towaru do sprzedaży z folii wydostaje się woda zawarta w wyrobach co już pomniejsza wagę netto, a następnie towar przechowywany w ladach podlega stopniowemu wysuszaniu. W tym procesie sprzedaży nie jesteśmy w stanie określić jaki powstał konkretny niedobór wagi w danym asortymencie. Różnicę niedoboru można stwierdzić dopiero po przeprowadzeniu inwentaryzacji.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem: Czy istnieje obowiązek ewidencjonowania ubytków naturalnych i tworzenia specjalnych dokumentów i ewidencji dla potrzeb podatku od towarów i usług?

Podatnik dla potrzeb podatku od towarów i usług nie stosował żadnej dokumentacji jak i również ewidencji z uwagi na to, iż w stosownych przepisach nie doszukał się takiego obowiązku.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :

Podatnicy zgodnie z art. 109 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004r. z póż. zm./ z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art.113 ust.1 i 9 są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art.90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego , kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

W myśl art. 5 ust.1 pkt.1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast niedobory niezawinione nie stanowią dostawy towarów ani świadczenia usług w rozumieniu art. 7 i 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535 z póź. zm./

Wobec powyższego ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do ustawy nie nakładają obowiązku ewidencjonowania ubytków naturalnych i tworzenia specjalnych dokumentów i ewidencji dla potrzeb podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Malborku