Sprzedaż udziałów w działkach, nabytych w drodze spadku, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. - Interpretacja - IPPB2/436-25/12-5/AF

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 23.03.2012, sygn. IPPB2/436-25/12-5/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Sprzedaż udziałów w działkach, nabytych w drodze spadku, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 25.01.2012 r. (data wpływu 27.01.2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 04.03.2012 r. na wezwanie z dnia 23.02.2012 r. Nr IPPB2/415-83/12-2/MS1 oraz Nr IPPB2/436-25/12-2/AF o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.01.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spadkodawca Władysława K. zmarła we wrześniu 1994 r. Po Władysławie K. zostało trzech spadkobierców. Wg sygnatury akt z dnia 20.12.1994 r. nabyli prawa spadkowe. Wnioskodawca za swoją część spadku uiścił opłatę podatkową w dniu 16.06.1995 r. Równolegle toczyły się postępowania odzyskanie praw spadkowych od Skarbu Państwa zabranych spadkodawcom Dekretu Bieruta. Powyższe części spadku zostały odzyskane od Skarbu Państwa na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego o stwierdzenie nabycia spadku z dnia 9 lipca 1971 r., postanowieniem Sądu Rejonowego o stwierdzenie nabycia spadku z dnia 23 lipca 1987 r. oraz postanowienia Sądu Rejonowego o stwierdzenia nabycia spadku z dnia 20 grudnia 1994 r. Po odzyskaniu od Skarbu Państwa w formie rzeczowej działek nr 56, 57 i 58 w rejonie ulic: B., K. i W. Wnioskodawca postanowił sprzedać swoje udziały jednemu ze spadkobierców.

Wnioskodawca kieruje zapytanie co do ewentualnej formy opodatkowania lub jego braku od przeprowadzonej transakcji.

Pismem z dnia 23.02.2012 r. IPPB2/415-83/12-2/MS1 oraz Nr IPPB2/436-25/12-2/AF wezwano Wnioskodawcę o uzupełnienie wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania m.in. poprzez:

  • wskazanie, czy interpretacja przepisów prawa podatkowego ma dotyczyć przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, czy też przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych... Wnioskodawca w części E.2 złożonego wniosku ORD-IN wskazał poz. 58 podatek od spadków i darowizn. Natomiast ze sprecyzowanego w poz. 69 wniosku pytania wynika, iż interpretacja może dotyczyć przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli interpretacja ma być wydana w zakresie podatku od spadków i darowizn, wówczas należy:

  • doprecyzować przedstawiony stan faktyczny poprzez wskazanie czy wszystkie udziały, które następnie zostały zbyte dn. 30.06.2011 r., Wnioskodawca nabył w spadku po Władysławie K.... (jeżeli nie wówczas należy wskazać datę/daty nabycia udziałów),
  • sprecyzować pytanie w zakresie podatku od spadków i darowizn, które winno być przyporządkowane do przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego w odniesieniu do przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.
  • przedstawić własne stanowisko w sprawie, adekwatne do przedstawionego stanu faktycznego i zadanego pytania.

Wezwanie skutecznie doręczono 27.02.2012 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie wskazując, iż interpretacja przepisów prawa ma dotyczyć przepisów zarówno ustawy o podatku od spadków i darowizn, jak również przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca wskazał, iż wszystkie udziały, które zostały zbyte przez Wnioskodawcę w dniu 30.06.2011 r., Wnioskodawca nabył w spadku tylko po Władysławie K. (siostrze zmarłego ojca Wnioskodawcy). Wnioskodawca sprecyzował również pytanie oraz własne stanowisko.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca ma obowiązek opłacenia któregoś z tych podatków, a jeżeli tak, to którego i w jakiej wysokości, czy może też opłata tych podatków w świetle przepisów w ogóle Wnioskodawcy nie dotyczy...

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy podatku od spadków i darowizn. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, według jego wiedzy oraz informacji uzyskanych w Urzędzie Skarbowym, taka transakcja nie podlega żadnym czynnościom, jednak Wnioskodawca chciałby uzyskać jednoznaczną pisemną odpowiedź tej kwestii.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

  1. dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;
  2. zasiedzenia;
  3. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
  4. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
  5. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Wskazany w przytoczonym przepisie przedmiot opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn wskazuje, iż jest nim co do zasady nieodpłatne nabycie własności rzeczy i praw majątkowych, wyłącznie z tytułów w nim wymienionych. Istota ekonomiczna tego podatku tkwi w przyroście majątkowym podatnika, a konkretnie we wzbogaceniu podatnika na skutek przejęcia majątku pod tytułem darmym. Koncentruje się on nie tyle na prawnym akcie obrotu, co na będącym jego następstwem wzbogaceniu podatnika.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca postanowił sprzedać swoje udziały nabyte w drodze spadku jednemu ze spadkobierców. Umowa sprzedaży nie jest czynnością wymienioną w określającym przedmiot opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn art. 1. Zgodnie z art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 ze zm.) nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy. Oznacza to, że jeżeli określona czynność nie została wskazana w ustawie (w tym wypadku w ustawie o podatku od spadków i darowizn), to jej dokonanie nie może powodować powstania obowiązku podatkowego.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż sprzedaż udziałów w działkach, nabytych w drodze spadku, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Referencje

IPPB2/415-83/12-4/MS1, interpretacja indywidualna

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie