Nieodpłatna zamiana nieruchomości dokonana pomiędzy Panią i Pani bratem oraz Państwa wujkiem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn... - Interpretacja - 0111-KDB2-3.4015.72.2022.4.BB

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 25 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDB2-3.4015.72.2022.4.BB

Temat interpretacji

Nieodpłatna zamiana nieruchomości dokonana pomiędzy Panią i Pani bratem oraz Państwa wujkiem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, w związku z faktem, że czynność ta nie została wskazana w przywołanych przepisach ww. ustawy jako przedmiot opodatkowania.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 maja 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zamiany nieruchomości. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – 18 lipca 2022 r. (wpływ pisma oraz brakującej opłaty).Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jako rodzina:

zstępni po zmarłym: Wnioskodawczyni (córka) i K. (syn);

M – żona zmarłego.;

L – brat zmarłego  ;

H - mama zmarłego oraz  L.L., zmarła w 2016 r.

dysponujecie Państwo nieruchomościami nabytymi w drodze spadków po zmarłym (śmierć 2015 r.) oraz babci H. (śmierć 2016 r.),  a także drogą umowy dożywocia.

Po zmarłych dziedziczenie następowało zgodnie z ustawą; bez testamentów, a jedynym składnikiem majątku nabytym w inny sposób jest lokal mieszkalny.

Stan prawny nieruchomości:

Gospodarstwo Rolne 1,81 ha - część nabyta w spadku po zmarłym, a część w spadku po H. Udziały: L. –9/18; K. – 4/18; Wnioskodawczyni – 4/18; M. – 1/18. Wartość wyceny nieruchomości: 265 000 zł;

Gospodarstwo Rolne, 0,51 ha – nabyte w spadku po H. Udziały: L. – 1/2; K. – 1/4; Wnioskodawczyni – 1/4. Wartość szacowana nieruchomości: 40 000 zł;

Lokal mieszkalny nabyty w drodze umowy dożywocia po zmarłej H. w 2016 r. Udziały: L. z żoną, współwłasność małżeńska. Wartość wyceny nieruchomości: 522 000 zł.

Ze względu na skomplikowaną sytuację i wzajemne współwłasności chcielibyście Państwo zgodnie zamienić Wasze udziały w nieruchomościach w taki sposób, żeby zaspokoić potrzeby poszczególnych członków rodziny. Chcecie Państwo umową zamiany zamienić udziały Wnioskodawczyni  i K. we wszystkich nieruchomościach rolnych na mieszkanie, którego właścicielem jest L. Ponieważ Wnioskodawczyni  oraz K. posiadają równe części gruntów rolnych, staliby się proporcjonalnymi właścicielami mieszkania (po 50%). Z perspektywy L., nabyłby on udziały Wnioskodawczyni  i K. w obu gospodarstwach rolnych oraz został współwłaścicielem z M. (bratową, która wciąż posiadałaby 1/18) w jednej z nieruchomości, a drugiej zostałby jedynym właścicielem.

Z zamianą wiąże się różnica wartości zamienianych udziałów, którą rodzina chciałaby zgodnie zrealizować bez dopłat pieniężnych. Tak więc - Wnioskodawczyni  oraz K. nabyliby udział większej wartości niż wartość, którą nabędzie L., a L. nabędzie wartość mniejszą niż posiadana, jednak zgodnie z ustaleniami rodzinnymi nie będziecie rościć od siebie dopłat z żadnej ze stron. Zapytanie wiąże się z opodatkowaniem umowy zamiany oraz stanu prawnego, który nastąpiłby po takiej umowie.

Pytanie w zakresie podatku od spadków i darowizn

Czy taka zamiana wiąże się z opodatkowaniem podatkiem od spadków i darowizn dla Marty Lubowieckiej? Jeżeli tak to jaka byłaby podstawa opodatkowania?

Pani stanowisko w sprawie

Taka zamiana nie wiąże się opodatkowaniem podatkiem od spadków i darowizn.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2021 r. poz. 1043):

Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1) dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2) darowizny, polecenia darczyńcy;

3) zasiedzenia;

4) nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5) zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6) nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Stosownie do art. 1 ust. 2 ww. ustawy:

Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Jak z powyższego wynika, ustawa o podatku od spadków i darowizn ściśle określa granice przedmiotu opodatkowania, wyczerpująco wymieniając tytuły, na podstawie których nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Powyższy katalog czynności ujęty w art. 1 ww. ustawy ma charakter zamknięty. Zatem opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega tylko takie nabycie, które zostało w nim wymienione w sposób wyraźny.

Z opisu zdarzenia wynika, że ze względu na skomplikowaną sytuację i wzajemne współwłasności w Pani rodzinie, planujecie Państwo dokonać zamiany nieruchomości, w taki sposób, że zamienicie Państwo udziały Pani oraz Pani brata w dwóch posiadanych przez Państwa nieruchomościach rolnych na udziały w lokalu mieszkalnym, którego właścicielem jest Państwa wujek i jego żona. Ponieważ Pani oraz Pani brat posiadacie równe części gruntów rolnych, staniecie się Państwo proporcjonalnymi właścicielami mieszkania (po 50% udziałów). Państwa wujek nabędzie udziały Pani oraz Pani brata w obu gospodarstwach rolnych. Z zamianą wiąże się różnica wartości zamienianych udziałów, którą rodzina chciałaby zgodnie zrealizować bez dopłat pieniężnych. Pani oraz Pani brat nabędziecie udział większej wartości, niż wartość którą nabędzie Państwa wujek, jednak zgodnie z ustaleniami rodzinnymi nie będziecie Państwo rościć od siebie dopłat z żadnej ze stron.

Biorąc pod uwagę przywołane przepisy i przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe należy potwierdzić Pani stanowisko, zgodnie z którym nieodpłatna zamiana nieruchomości dokonana pomiędzy Panią i Pani bratem oraz Państwa wujkiem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, w związku z faktem, że czynność ta nie została wskazana w przywołanych przepisach ww. ustawy jako przedmiot opodatkowania.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej ta interpretacja – zgodnie ze złożonym wnioskiem – została wydana wyłącznie dla Pani i tylko Pani może czerpać z niej ochronę.

W pozostałej części wniosku, tj. w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

   -Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

  - Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  - Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.