Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie odpłatnego zbycia nieruchomości - Interpretacja - ILPB2/4511-1-942/15-2/DJ

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 09.10.2015, sygn. ILPB2/4511-1-942/15-2/DJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie odpłatnego zbycia nieruchomości

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2015 r. (data wpływu 28 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odpłatnego zbycia nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odpłatnego zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni wraz z mężem są właścicielami nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w X obecny numer ewidencyjny działki gruntu to A/1, dawny numer przed podziałem to A.

W posiadanie powyższej nieruchomości małżonkowie weszli w dniu 25 stycznia 1980 r. na podstawie aktu notarialnego. W treści księgi wieczystej, prowadzonej dla nieruchomości pierwotnie widniały nieruchomości gruntowe opatrzone numerami ewidencyjnymi B oraz A, przy czym nieruchomość o numerze B stanowiła grunt zabudowany budynkiem mieszkalnym dwulokalowym.

W dniu 3 czerwca 2014 r. dokonano podziału przedmiotowej nieruchomości gruntowej. W wyniku podziału powstały nieruchomości o numerach:

  • A/1 - stanowiąca własność Wnioskodawczyni i Jej męża, o powierzchni 629 m2, o numerze księgi wieczystej Z,
  • A/2 o powierzchni analogicznej 629 m2.

W chwili obecnej, jako właściciele nieruchomości A/1, małżonkowie zamierzają dokonać jej sprzedaży. Wnioskodawczyni dodaje, że w chwili obecnej i w okresie przyszłym nie zamierzają nabywać jakichkolwiek nieruchomości oraz dokonywać modernizacji, remontów nieruchomości posiadanych. Sprzedaż miałaby nastąpić w 2015 lub 2016 roku.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w zaistniałej sytuacji, będzie obowiązywała płatność podatku dochodowego od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawczyni - małżonkowie od dnia 25 stycznia 1980 roku są właścicielami nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w X. Zainteresowana uważa, że podatek dochodowy od osób fizycznych przy sprzedaży ww. nieruchomości nie powinien obowiązywać.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Podkreślić należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie, kwota uzyskana z tego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższego, w przypadku sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment ich nabycia.

Dokonanie podziału nieruchomości gruntowej o dużej powierzchni na mniejsze działki jest tzw. podziałem geodezyjnym, który polega na określeniu w dotychczasowych granicach nowych działek lub też ich innej konfiguracji. Przy czym taki podział nie powoduje zmiany właściciela wydzielanych działek.

W związku z tym wskazać należy, że podział działki na mniejsze nie stanowi ich nabycia, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stąd czynność ta, nie ma wpływu na określenie początku biegu terminu, o którym mowa w tym przepisie.

Z analizowanego wniosku wynika, że Zainteresowana wraz z mężem zamierza sprzedać niezabudowaną nieruchomość gruntową (działkę nr A/1), powstałą w następstwie podziału nieruchomości nabytej na podstawie aktu notarialnego w 1980 r.

Zatem za datę nabycia działek, powstałych w wyniku podziału, od której liczy się upływ pięcioletniego terminu należy uznać 1980 r.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że na gruncie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego oraz obowiązujących przepisów prawa, sprzedaż przedmiotowej działki nie będzie stanowiła dla Zainteresowanej źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zostanie dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym Wnioskodawczyni nabyła działkę, z której podziału powstała rzeczona działka.

Tym samym, przedstawiona transakcja nie będzie skutkowała po stronie Zainteresowanej powstaniem obowiązku uiszczenia podatku dochodowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie, tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, że interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, został złożony przez jednego ze współwłaścicieli nieruchomości, zaznacza się, że interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla męża Wnioskodawczyni.

Podkreślić również należy, że mąż Wnioskodawczyni, może działając w swoim imieniu wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 678 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu