Pytanie podatnika - Interpretacja - PB6/033-0202-1741/05/IDy

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.04.2006, sygn. PB6/033-0202-1741/05/IDy, Minister Finansów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 11 kwietnia 1994 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Bułgarii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1995 r., Nr 137, poz. 679),

Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie dotyczącej zasad opodatkowania emerytury uzyskiwanej z Bułgarii przez osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

UZASADNIENIE

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Pani X posiadająca podwójne obywatelstwo polsko-bułgarskie, ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Podatniczka uzyskuje dochód z tytułu emerytury wypłacanej z Bułgarii. Zgodnie z oświadczeniem podatniczki, emerytura wypłacana jest w związku z pełnieniem w przeszłości usług o charakterze publicznym na rzecz Bułgarii i jej wypłata następuje w ramach obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Bułgarii. Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Bank X dokonując wypłaty zagranicznej emerytury podatniczki pobiera zaliczki na podatek dochodowy w Polsce.

Zdaniem Banku X zgodnie z art. 18 i art. 19 ust 2 polsko-bułgarskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochód podatniczki podlega opodatkowaniu w Polsce, w związku z czym na Banku X spoczywa obowiązek płatnika w zakresie poboru zaliczki na podatek dochodowy w Polsce.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa, Minister Finansów zważył co następuje.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy). Zgodnie z art. 4a ustawy, przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 i 2 polsko-bułgarskiej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, z zastrzeżeniem postanowień art. 19 ust. 2 umowy, emerytury i inne podobne świadczenia, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z tytułu wcześniejszej pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie. Jednakże, emerytury i inne świadczenia, wypłacane w ramach systemu ubezpieczeń socjalnych Umawiającego się Państwa, jego jednostki terytorialnej lub władzy lokalnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 2 umowy, regulującym zasady opodatkowania emerytur wypłacanych w związku z pełnieniem w przeszłości funkcji w charakterze publicznym, jakakolwiek emerytura, wypłacana przez Umawiające się Państwo, jego jednostkę terytorialną lub władzę lokalną albo z funduszy utworzonych przez to Państwo, jego jednostkę terytorialną lub władzę lokalną osobie fizycznej z tytułu usług świadczonych na rzecz tego Państwa, jego jednostki terytorialnej lub władzy lokalnej, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie. Jednakże taka emerytura podlega opodatkowaniu tylko w drugim Umawiającym się Państwie, jeżeli osoba fizyczna jest obywatelem tego Państwa i posiada w nim miejsce zamieszkania.

Z powyższych przepisów wynika, iż dochód z tytułu emerytury wypłacanej w związku z pełnieniem w przeszłości funkcji o charakterze publicznym na rzecz Bułgarii, jej jednostek terytorialnych lub władz lokalnych podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce, o ile osoba uzyskująca dochód jest obywatelem Polski i posiada w Polsce miejsce zamieszkania.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Pani X jest osobą mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski i posiada polskie obywatelstwo. Jednocześnie, zgodnie z oświadczeniem podatniczki, otrzymywana emerytura wypłacana jest w związku z pełnieniem przez nią w przeszłości usług o charakterze publicznym na rzecz Bułgarii.

Oznacza to, iż zgodnie z art. 19 ust 2 umowy, dochód podatniczki podlega opodatkowaniu w Polsce.

W związku z powyższym, zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na Banku X spoczywa obowiązek płatnika w zakresie poboru zaliczek na podatek dochodowy w Polsce od wypłacanej na rzecz podatniczki emerytury.

Jednocześnie, art. 18 polsko-bułgarskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania znajduje zastosowanie w przypadku uzyskiwania dochodów z tytułu emerytury przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie, które wypłacane są w związku z wykonywaną w przeszłości pracą najemną w drugim Państwie. Przepis ten nie znajduje zastosowania do dochodu z tytułu emerytury wypłacanej w związku z pełnieniem w przeszłości funkcji o charakterze publicznym na rzecz danego Państwa, jego jednostek terytorialnych lub władz lokalnych, do którego znajduje zastosowanie art. 19 ust. 2 umowy.

Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Odpowiedź nie jest wiążąca dla płatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Minister Finansów