Odpowiadając na Pana zapytanie zawarte w piśmie z dnia 12 sierpnia 2004 roku (data wpływu do tut. Urzędu 16 sierpnia 2004 roku) dotyczące opodatkowan... - Interpretacja - US.III.415/32/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.09.2004, sygn. US.III.415/32/04, Urząd Skarbowy w Suwałkach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na Pana zapytanie zawarte w piśmie z dnia 12 sierpnia 2004 roku (data wpływu do tut. Urzędu 16 sierpnia 2004 roku) dotyczące opodatkowania przychodów z tytułu różnic kursowych powstających w związku z regulowaniem należności za importowany towar handlowy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach stosownie do art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w tym zakresie.
Przepis art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) stanowi, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym ustawodawca uznał, iż podatnicy opłacający ryczałt ewidencjonowany do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej winni zaliczać przychody z tytułu różnic kursowych, o których mowa w art. 14 ust. 1a i 1b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
W przypadku Pana, tylko w jednej sytuacji, będzie miał zastosowanie przepis art. 14 ust. 1b wskazanej ustawy, a mianowicie w momencie sprzedaży waluty obcej zgromadzonej na rachunku bankowym. Przychód z tytułu różnic kursowych powstanie w sytuacji, kiedy wartość waluty sprzedanej bankowi przeliczona na złote po kursie kupna jest wyższa niż wartość waluty zakupionej w banku po przeliczeniu po kursie sprzedaży z daty jej zakupu.
Z treści zapytania wynika, że posiada Pan własne środki w walutach obcych, które wykorzystywane są do regulowania zobowiązań wobec kontrahentów zagranicznych z tytułu importu towarów handlowych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
Zatem, powstałe różnice kursowe będą nieodłącznie związane z rodzajem działalności, którą Pan wykonuje, co oznacza, że przychody z tego tytułu będą podlegały opodatkowaniu taką samą stawką, jak przychody osiągane z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, czyli według stawki 3%.
Wobec powyższego stanowisko Pana wyrażone w zapytaniu należy uznać za nieprawidłowe.

Urząd Skarbowy w Suwałkach