Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2005 r. podatnik nabył lokal mieszkalny od Agencji Mieszkaniowej. Obecnie, z uwagi na pod... - Interpretacja - 1449/1CF/415/IP-48/06/EW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.06.2006, sygn. 1449/1CF/415/IP-48/06/EW, Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2005 r. podatnik nabył lokal mieszkalny od Agencji Mieszkaniowej. Obecnie, z uwagi na podeszły wiek zamierza zawrzeć umowę dożywocia na rzecz osoby trzeciej w zamian za utrzymanie, pomoc i opiekę.Jego wątpliwości budzi jednak opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych w przypadku zbycia lokalu mieszkalnego w powyższy sposób.

Według unormowania zawartego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów,jeżeli odpłatne zbycie nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.Zgodnie natomiast z art 908 § 1 Kodeksu Cywilnego, jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania i etc.

Przedmiotem świadczenia ze strony zbywcy (dożywotnika) jest przeniesienie własności nieruchomości.Umowa dożywocia ma charakter umowy zobowiązującej, odpłatnej i wzajemnej. Należy przyjąć, iż w świetle art. 10 ust 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , zawarta umowa o dożywocie stanowić będzie dla dożywotnika źródło przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, o ile nastąpi przed upływem określonego w tym przepisie pięcioletniego terminu liczonego od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.
Od dnia 01.01.2003 r. w związku z nowym brzmieniem art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym zamiast "przychodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych" wprowadzono zapis "przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych", dlatego też zbycie nieruchomości w zamian za zapewnienie zbywcy dożywotniego utrzymania stanowi dla dożywotnika źródło przychodu w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

W przedstawionej sytuacji zawarcia umowy o dożywocie, na mocy której podatnik przeniesie na rzecz osoby trzeciej własność lokalu mieszkalnego przed upływem pięciu lat - będzie miał zastosowanie powołany wyżej art 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Należy jednocześnie zauważyć, że umowa dożywocia nie określa kwotowo ceny, za jaką nieruchomość jest zbywana. Nabywca zobowiązuje się jedynie do świadczeń określonych w art. 908 Kodeksu Cywilnego, przy czym ich wartość i okres, w którym mają być spełnione w momencie zawierania umowy nie są znane. Z tego względu przychód dożywotnika określać należy w oparciu o wartość rynkową zbywanej nieruchomości.

Mając na uwadze powołany stan prawny i przedstawiony stan faktyczny, tutejszy Organ postanowił jak w sentencji. Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście