Z przytoczonego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że od dnia 11 stycznia 1990r., na podstawie przydziału, podatnikowi przysługiwało spółdzielc... - Interpretacja - ZDC/415/12/LUG/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.04.2005, sygn. ZDC/415/12/LUG/05, Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przytoczonego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że od dnia 11 stycznia 1990r., na podstawie przydziału, podatnikowi przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w domu jednorodzinnym . Następnie w dniu 19 grudnia 2002r. aktem notarialnym nastąpiło "przeniesienie" na rzecz podatnika prawa własności przedmiotowego budynku mieszkalnego, który to budynek stanowił odrębny od gruntu przedmiot własności, wraz z użytkowaniem wieczystym działki. Obecnie podatnik zamierza zbyć przedmiotową nieruchomość i w związku z tym, pojawia się u podatnika wątpliwość dotycząca obowiązku zapłaty zryczałtowanego 10% podatku od przychodu z odpłatnego zbycia tej nieruchomości.

Zgodnie z zasadą prawa podatkowego, wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej w dalszej części "updof", opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Treść tego przepisu wskazuje na zasadę powszechności przedmiotowej opodatkowania podatkiem dochodowym wszystkich dochodów.

Zgodnie z normą zamieszczoną w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, źródłem przychodów jest w szczególności "odpłatne zbycie (...) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, a także zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie".

Przychody te określone zostały w art. 19 ust. 1 updof jako przychody w wysokości ceny określonej w umowie sprzedaży, pomniejszone o koszty odpłatnego zbycia. Nadto dyspozycja normy zamieszczonej w art. 28 ust. 1 i 2 updof wskazuje, że przychodów określonych wyżej, nie łączy się z przychodami z innych źródeł, zaś podatek od tego przychodu ustala się w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Skoro sprzedaż nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i nie zachodzą przesłanki zastosowania zwolnień podatkowych zamieszczonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 updof, jedyną zmienną, od której zależy objęcie obowiązkiem podatkowym jest okres czasu, po którego upływie następuje sprzedaż nieruchomości. Gwoli przypomnienia należy zaznaczyć, iż przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości nie są objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym w przypadku, gdy sprzedaż nastąpiła po upływie lat pięciu, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie sprzedawanej nieruchomości lub budynek został wybudowany. Zatem podstawowe znaczenie ma moment nabycia obecnie sprzedawanej nieruchomości.

Swoje uwagi dotyczące kwestii nabycia wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 czerwca 2000r. twierdząc, że "użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 1991 r. (...) pojęcie Ťnabycieť w ocenie Sądu nie może budzić żadnych wątpliwości. Pojęcia tego przepis nie modyfikuje na własne potrzeby, nie określa szczególnych sposobów nabycia i nie przewiduje żadnych wyjątków od tego językowego rozumienia. Dlatego należy przyjąć, że chodzi tu o każde nabycie w sensie potocznym, językowym".

Zatem za czas nabycia (w rozumieniu przepisów podatkowych) należy uznać dzień otrzymania od właściwej spółdzielni mieszkaniowej przydziału własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w domu jednorodzinnym. Wynika to między innymi z faktu, że "przekształcenie" spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność jest zmianą samej tylko formy prawnej władztwa nad tą rzeczą, a nie jej nabyciem. Oczywiście spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest "tylko" ograniczonym prawem rzeczowym obciążającym nieruchomość spółdzielczą (ściślej - obciąża prawo własności nieruchomości/wieczystego użytkowania gruntu), jednakże pełniącym - w znaczeniu ekonomicznym i społecznym - funkcję bliską prawu własności, sama zaś umowa przeniesienia własności budynku/lokalu mieszkalnego jest umową nieodpłatną - tym samym ta czynność prawna nie może być traktowana jako nabycie. Członka spółdzielni obciążają jedynie koszty zawarcia umowy oraz założenia i wpisu do księgi wieczystej.

W związku z powyższym, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, a tym samym kwota otrzymana z tytułu uiszczenia ceny sprzedaży nie podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 28 ust. 1 i 2 updof.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto