Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik posiadał imienne uprzywilejowane akcje, które uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy korpo... - Interpretacja - PDII/415/I/34/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.06.2004, sygn. PDII/415/I/34/2004, Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik posiadał imienne uprzywilejowane akcje, które uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy korporacji zostały zamienione na akcje imienne zwykłe, za rekompensatą.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) w brzmieniu tego art. w 2003 r. źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia tytułu własności udziałów w spółkach, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym także pochodnych instrumentów finansowych od papierów wartościowych.

Przy ustaleniu wartości powyższych przychodów, zgodnie z ust. 2 art. 17 stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 ww. ustawy.

Stosownie do przepisów art. 23 ust. 1 pkt 38 wyżej cytowanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych oraz certyfikatów inwestycyjnych lub jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustaleniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także dochodu z odpłatnego zbycia certyfikatów inwestycyjnych lub jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych, a także z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych.

Zgodnie z przepisami art. 19 ust. 2 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany praw majątkowych, jest wartość zbywalnego w drodze zamiany prawa. Przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 stanowi dochód podlegający opodatkowaniu.

Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach