Podatnicy zamierzają poszerzyć zakres już prowadzonej działalności gospodarczej i podjąć również działalność w zakresie obrotu nieruchomościami. Aby ... - Interpretacja - PF-2-415/260/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.12.2005, sygn. PF-2-415/260/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnicy zamierzają poszerzyć zakres już prowadzonej działalności gospodarczej i podjąć również działalność w zakresie obrotu nieruchomościami. Aby uzyskać licencję w powyższym zakresie, podatnicy muszą odbyć roczny kurs, zdobyć praktykę i zdać egzamin państwowy. W związku z tym ponoszą oni wydatki, które zaliczone zostaną do kosztów uzyskania przychodów, pomimo iż przychody mogą być osiągnięte dopiero po uzyskaniu licencji. Mając na uwadze powyższe podatnicy zwrócili się z zapytaniem czy wydatki poniesione w opisanej sytuacji będą stanowiły koszty uzyskania przychodu. Podatnicy uważają, iż poniesione wydatki opisane powyżej, stanowią koszt uzyskania przychodu pomimo że przychody uzyskane osiągane będą w późniejszym okresie .

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe .

Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 z późniejszymi zmianami), kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy.Zauważyć należy, iż treść wskazanego przepisu nie zawiera wykazu wydatków, których poniesienie przesądzać może o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu. Za koszt uzyskania przychodu uznać można jedynie taki wydatek, który spełnia jednocześnie następujące warunki:-pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym lub gospodarczym ze źródłem przychodu, -nie został wymieniony w art. 23 w/w ustawy.

Jednakże przy ustalaniu, czy dany wydatek stanowić będzie koszt uzyskania przychodu, każdy przypadek poza wyraźnie wskazanym w ustawie, należy traktować indywidualnie pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalności działań zmierzających do osiągnięcia przychodu. Sam fakt bowiem nie wymienienia danego wydatku w art.23 omawianej ustawy, nie jest podstawą do zaliczenia go w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Podatnik powinien jednakże działać w przekonaniu, że poniesienie kosztu, przy uwzględnieniu związków przyczynowo-skutkowych, doprowadzi do osiągnięcia celu jakim jest przychód.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, zauważyć należy, iż podatnicy, w związku z zamiarem poszerzenia już prowadzonej działalności gospodarczej, są zobligowani do poniesienia wydatków związanych między innymi z uzyskaniem licencji w zakresie obrotu nieruchomościami. Wydatki, zatem, poniesione zostaną przed uzyskaniem przychodu w tym zakresie.

Wydatki poniesione przez podatników przed momentem uzyskania przychodu, w przypadku, gdy podatnicy już prowadzą działalność gospodarczą, a zakładają, iż jej poszerzenie przyniesie w przyszłości przychód, stanowić będą koszt uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia. Skoro podatnicy prowadzą działalność gospodarczą, z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest istotny rodzaj prowadzonej działalności w chwili obecnej, jeżeli podatnicy zamierzają poszerzyć jej zakres i w związku z tym poniosą koszty a dostępna im wiedza pozwala uznać, że poniesiony koszt w przyszłości przyczyni się do uzyskania przychodu. Organ podatkowy zauważa jednocześnie, iż ciężar dowodu co do istnienia związku przyczynowego między konkretnym wydatkiem a uzyskanym przychodem spoczywa na podatniku.

W związku z powyższym stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu