Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 1 ust. 1 ustawy ... - Interpretacja - PUS.V.436/10/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.10.2005, sygn. PUS.V.436/10/05, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku C. S.A z dnia 15.06.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 15.06.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych, postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe, w oparciu o stan faktyczny zawarty we wniosku.

Z przedstawionego stanu faktycznego przez C. S.A. wynika, że C. S.A. na podstawie umowy dokonuje zakupu licencji od swoich pracowników, autorów programów komputerowych opracowywanych przez nich poza wykonywaniem czynności wynikających ze stosunku pracy. Pytanie ww. spółki brzmi: czy wypłacane wynagrodzenia w związku z zakupem od osób fizycznych licencji do opracowanych programów komputerowych podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Według stanowiska spółki, wynagrodzenia wypłacane w związku z zakupem od swoich pracowników licencji do opracowanych przez nich programów komputerowych nie powinny podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, udzielając interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku przez C. S.A., stwierdza, co następuje:

Ustawa z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959) w art. 1 ust. 1 zawiera zamknięty katalog czynności podlegających ww. podatkowi. Enumeratywne wyliczenie czynności cywilnoprawnych wskazuje, iż zamiarem ustawodawcy było objęcie zakresem przedmiotowym omawianego podatku wyłącznie tych tylko zdarzeń prawnych, które mieszczą się w tym katalogu.

Odnosząc obowiązujące regulacje prawne do stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika stwierdzić należy, że umowa zakupu licencji na użytkowanie programów komputerowych opracowywanych przez pracowników spółki C. nie spełnia wymogów przedmiotowo istotnych żadnej z umów wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym czynność jej zawarcia nie będzie skutkowała opodatkowaniem z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych. Również wynagrodzenia, które spółka wypłaca licencjodawcom z tytułu zakupu licencji do opracowanych przez nich programów komputerowych nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ponieważ ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych reguluje opodatkowanie czynności ściśle określonych w art. 1 ust. 1 wyż. cyt. ustawy, a nie dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne.

Podkarpacki Urząd Skarbowy