Zgodnie z art. 8 pkt 6 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) zwalnia się od podatku ... - Interpretacja - P.O.III.415/7/03

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.02.2001, sygn. P.O.III.415/7/03, Urząd Skarbowy w Międzychodzie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 8 pkt 6 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) zwalnia się od podatku osoby nabywające na potrzeby własne m.in. samochody osobowe, zaliczone w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.

W przypadku zatem zakupu samochodu osobowego dokonanego przez osobę spełniającą powyższe kryteria, od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, nabywca objęty jest powyższym zwolnieniem, a obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej wg stawki określonej w art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a cytowanej ustawy, obniżonej o 50% ciąży na stronie sprzedającej.

W sytuacji natomiast, gdy osoba niepełnosprawna dokonuje zakupu samochodu od osoby fizycznej lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą - bez względu na to, czy jest to samochód nowy, czy używany - taka umowa sprzedaży nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 cytowanej wyżej ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.05.2004r.

Zgodnie bowiem z tym przepisem nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku.

Urząd Skarbowy w Międzychodzie