P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PO/005/1/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.03.2005, sygn. PO/005/1/05, Urząd Skarbowy w Brzesku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku działając na podstawie art. 14a § 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia (...) data wpływu (...) uzupełnionego pismem z tej samej daty / data wpływu (...) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W piśmie z dnia (...) r. zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z planem sprzedaży w roku 2005 udziałów w nieruchomości - mieszkaniu, a w szczególności występowania obowiązku podatkowego w tym podatku.
Zdaniem Pana obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych występuje zarówno w przypadku sprzedaży nieruchomości przed upływem 5-ciu lat od daty nabycia jak również po upływie tego okresu.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a w przypadku gdy płatnikami są nabywcy rzeczy przeznaczonych do przerobu lub odprzedaży - z chwilą wypłacenia należności. Natomiast zgodnie z ust. 2 tej ustawy jeżeli zawarcie umowy przenoszącej własność następuje w wyniku zobowiązania wynikającego z uprzednio zawartej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy przenoszącej własność.
Reasumując, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, wymienionej w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnej jako podlegającej temu podatkowi bez względu na istnienie zobowiązania podatkowego w innym podatku.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
. dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
. nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Brzesku