Z treści złożonego zapytania wynika, iż Spółka z o.o. w organizacji zawarła umowę pożyczki na kwotę 150.000 USD w dniu 15.07.2005r. z przeznaczeniem ... - Interpretacja - U.S.IV/436/2/2005

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.11.2005, sygn. U.S.IV/436/2/2005, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z treści złożonego zapytania wynika, iż Spółka z o.o. w organizacji zawarła umowę pożyczki na kwotę 150.000 USD w dniu 15.07.2005r. z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności spółki. Umowa została zawarta pomiędzy Spółką - pożyczkobiorcą a nierezydentem zamieszkałym za granicą.

W związku z powyższym stanem faktycznym wnoszą Pąństwo zapytanie czy czynność udzielenia pożyczki pomiędzy osobę zagraniczną nierezydenta z przeznaczeniem na bieżące finansowanie działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Zdaniem Państwa umowa ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedmiotowej sprawy Naczelnik tutejszego Urzędu uprzejmie wyjaśnia, że w przypadku, gdy przedmiotem umowy pożyczki są pieniądze lub rzeczy oznaczone co do gatunku znajdujące się w chwili zawierania umowy poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej i prawa majątkowe zostały wykonane poza granicami umowa taka nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 ustawy z dnia 9 września o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz 399). Spółka zawarła umowę pożyczki z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności spółki, to w myśl art. 9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki.

W myśl przytoczonego wyżej przepisu tego typu pożyczki są zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednak warunkiem niezbędnym do stwierdzenia, iż umowa pożyczki udzielona na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych jest udokumentowanie przez pożyczkobiorcę, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki w całości zostały wydatkowane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż stanowisko wyrażone przez Państwa w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim