Sprzedaż działek nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie ww. nieruchomości. Sprzedaż ta nie będ... - Interpretacja - 0115-KDWT.4011.43.2023.2.BK

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 18 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.43.2023.2.BK

Temat interpretacji

Sprzedaż działek nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie ww. nieruchomości. Sprzedaż ta nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w ww. art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego.

Interpretacja indywidualna

  – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 lipca 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 lipca 2023 r. (data wpływu 28 lipca 2023 r.).

Opis zdarzenia przyszłego

Dnia 4 marca 2013 r. na podstawie zawartej w formie aktu notarialnego umowy zamiany nabyła Pani wraz z mężem własność nieruchomości objętej księgą wieczystą, stanowiącej niezabudowane działki - nr ew. 1, 2, 3 oraz 4.

Decyzją Starosty z marca 2022 r. uzyskaliście Państwo pozwolenie na budowę dwóch budynków mieszkalnych obejmujących działki o nr – 2, 3 oraz 4.

Na dzień (...) lipca 2023 r. wzniesiony został jeden budynek, oznaczony w projekcie ‘’(...)’’, jednak w dalszym ciągu budowa jego nie została zakończona, a tym samym dom nie został oddany do użytkowania.

Zamierzacie Państwo dokonać podziału działek i sprzedać dom w opisanym stanie wraz z działką.

Uzupełnienie wniosku

1.W 2013 r. nabyła Pani prawo własności opisanej we wniosku nieruchomości.

2.Celem było posiadanie działki w innej lokalizacji niż działka, którą na ten moment Pani podsiadała. Nabycie dokonane zostało w formie zamiany, bez inwestowania środków pieniężnych.

3.Opisane we wniosku działki zostaną podzielone geodezyjnie, w miarę możliwości na dwie równe części.

4.Przedmiotem sprzedaży będzie działka nr 2 oraz część działki nr 3.

5.Budynek został wzniesiony na wymienionych w punkcie czwartym działkach. Zgodnie z projektem budowlanym jest to budynek mieszkalny jednorodzinny. Celem rozpoczęcia budowy był cel mieszkaniowy dla Pani córki.

6.Działki mające być przedmiotem sprzedaży, które powstaną w wyniku podziału, są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonym uchwałą Rady Gminy ze stycznia 2016 r. Ich przeznaczenie, to (...) tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usługowej.

7.Dla działek mających być przedmiotem sprzedaży została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. O wydanie decyzji wystąpiła Pani wraz z mężem do Starosty w celu wydania pozwolenia na budowę.

8.Kilka lat temu prowadziła Pani działalność gospodarczą obejmującą sprzedaż detaliczną (...) oraz sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (...).

9.Pani mąż prowadzi działalność w zakresie usług remontowo-budowlanych, ale aktualnie pozostaje ona zawieszona.

10.Działki nie były wykorzystywane w ww. działalnościach. Wydatki na budowę nie zostały też zaliczone do kosztów działalności gospodarczej ani Pani, ani Pani męża.

11.6 marca 2012 r. nabyła Pani wraz z mężem jedną działkę budowlaną (składająca się z trzech numerów ewidencyjnych) oraz 31 marca 2017 r. jedną działkę budowlaną (również składającą się z trzech numerów ewidencyjnych). Na tych działkach nie są prowadzone żadne inwestycje.

12.Nie planuje Pani w przyszłości dokonywać transakcji odpłatnego zbycia innych działek. Działki mają zabezpieczyć przyszłość trójki Pani dzieci i w przyszłości najprawdopodobniej zostaną przekazane jako darowizna.

13.Ewentualna sprzedaż posiadanych przez Panią działek musiałaby być spowodowana jakąś nagłą/trudną/nieprzewidzianą sytuacją życiową i celem byłoby tylko i wyłącznie zaspokojenie własnych potrzeb, a nie zarobek. Nie ma tutaj mowy o sprzedaży w sposób ciągły i zorganizowany.

Pytanie

Jak określić datę, od której należałoby liczyć okres 5 lat, który uprawnia do zwolnienia z podatku?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, sprzedaż powinna być zwolniona z podatku, gdyż działka została nabyta w 2013 r., więc pięcioletni okres został przekroczony.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z jego treścią:

opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:

źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału  w nieruchomości, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu ma moment nabycia tej nieruchomości.

Określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy „nabycie” oznacza każde prawem dopuszczalne przeniesienie prawa własności rzeczy na osobę trzecią. Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa szczególnych sposobów nabycia (np. odpłatne, nieodpłatne), czy warunków jakim to nabycie miałoby podlegać. Nabycie prawa w drodze zawarcia umowy kupna sprzedaży, darowizny, czy też zamiany (która ze swej natury podobna jest do umowy sprzedaży) stanowi klasyczne przykłady nabycia. W ich wyniku dochodzi bowiem do przeniesienia własności.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, odnieść się zatem należy do przepisów prawa cywilnego.

Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zmianami):

nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

W myśl zaś art. 47 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego:

część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego

Zatem w sytuacji, gdy najpierw dochodzi do nabycia gruntu, a dopiero później wybudowany zostanie budynek, istotnym z podatkowego punktu widzenia jest moment nabycia gruntu.

Mając na uwadze powyższe zauważyć należy, iż w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy jest mowa tylko o sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten nie rozdziela sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową. Nie wymienia ponadto sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym. Nie można więc traktować, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również kodeksu cywilnego, odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku.

Bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, liczony jest więc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie gruntu.

Jak wynika z treści złożonego wniosku, udziały w nieruchomościach gruntowych oznaczonych nr ewidencyjnym 2 oraz 3 nabyła Pani w drodze zamiany w 2013 r. Data wybudowania budynku pozostaje w tym przypadku bez znaczenia. Dodatkowo we wniosku wskazano, że działki nie były wykorzystywane w działalnościach gospodarczych prowadzonych przez Panią oraz Jej męża, jak również, że wydatki na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie zostały też zaliczone do kosztów działalności gospodarczej Pani, ani Pani męża.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku oraz jego uzupełnieniu okoliczności sprawy oraz obowiązujące uregulowania prawne, stwierdzić należy, iż w związku z tym, że planowana przez Panią sprzedaż działki o nr 2 oraz części działki o nr 3 nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie ww. nieruchomości i nie zostanie dokonana w wykonywaniu działalności gospodarczej, sprzedaż ta nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w ww. art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego.

Zatem Pani stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie Zainteresowanego, zatem niniejsza interpretacja została wydana wyłącznie dla Pani. Natomiast Pani mąż chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie i uiścić stosowną opłatę.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo  o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.  (dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).