P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1432/IPdg2/415/429/14/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.05.2005, sygn. 1432/IPdg2/415/429/14/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 217 oraz art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany, po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez wnioskodawców.


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskiem z dnia 29.03.2005r. zwrócili się Państwo, na podstawie przepisu art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że do prowadzonej działalności gospodarczej jest używany samochód ciężarowo - osobowy, w całości już zamortyzowany. Przy próbie kradzieży sprawcy uszkodzili komputer pokładowy oraz całą elektronikę samochodu. Koszt naprawy samochodu oszacowano wstępnie na 15.000,00 zł. Wartość naprawy nie zostanie zwrócona z ubezpieczenia, ponieważ samochód nie był ubezpieczony.

Treść pytania:
Wątpliwość Państwa budzi fakt czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, wartość naprawy samochodu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu czy powiększy ona wartość samochodu.

Stanowisko podatnika:
Państwa zdaniem, koszty naprawy samochodu nie powinny zwiększać wartości samochodu, gdyż nie jest to modernizacja ani ulepszenie samochodu, tylko naprawa jego uszkodzeń. Poniesione wydatki winny być zaliczone jako koszt uzyskania przychodu.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany:
W przedstawionym przez podatników stanie faktycznym wydatki na naprawę samochodu, stanowiącego środek trwały przedsiębiorstwa zaliczyć należy do wydatków związanych z remontem składnika majątkowego.Przewidywany zakres prac będzie miał na celu przywrócenie pierwotnego stanu technicznego i użytkowego pojazdu.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. / kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23.Przepis art. 23 w ust. 1 pkt. 48 stanowi, że starty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz koszty ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Ze stanu faktycznego sprawy wynika, że samochód został zniszczony w wyniku próby jego kradzieży. Pojazd ten nie był ubezpieczony przez podatników. Zarówno wypadek jak i kradzież należy uznać za zdarzenie losowe.W tej sytuacji zastosowanie ma przepis art. 23 ust. 1 pkt. 48, a zatem wydatki na naprawę samochodu nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorstwa.

Pouczenie:
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z przepisem art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany