Ustalenie stawki ryczałtu. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.698.2023.2.MZ

fot.Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 14 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.698.2023.2.MZ

Temat interpretacji

Ustalenie stawki ryczałtu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 października 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 5 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia stawki ryczałtu. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 listopada 2023 r. (wpływ 4 grudnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEiDG. Jest Pani polskim rezydentem podatkowym. … sierpnia 2023 r. rozpoczęła Pani prowadzenie działalności gospodarczej pod firmą „X”. W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jako przeważający przedmiot swojej działalności wskazała Pani kod Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 70.21.Z - stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja. Dodatkowo, wskazała Pani jako przedmiot wykonywanej działalności gospodarczej kod PKD 74.90.Z, tj. pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana.

Pani działalność polega na:

1.stałym pośredniczeniu przy pozyskiwaniu klientów zainteresowanych nabywaniem usług świadczonych przez Pani zleceniodawców;

2.świadczeniu usług public relations polegających na utrzymywaniu i umacnianiu pozytywnych relacji biznesowych z klientami i potencjalnymi klientami Pani zleceniodawców.

Podkreślić przy tym należy, że usługi pośrednictwa dotyczą pozyskiwania na rzecz zleceniodawcy klientów na świadczenie usług logistycznych i transportowych. Usługi pośrednictwa nie dotyczą i nie będą dotyczyć obrotu nieruchomościami, ani szeroko rozumianego rynku nieruchomościowego. Będą świadczone na rzecz różnych zleceniodawców. Jednocześnie będzie Pani odpowiedzialna za umacnianie kontaktów biznesowych swoich zleceniodawców z już pozyskanymi klientami w celu utrwalenia wzajemnej współpracy.

Podkreślenia wymaga, że świadczone przez Panią usługi pośrednictwa nie dotyczą i nie będą dotyczyć:

a)pośrednictwa w sprzedaży motocykli oraz części i akcesoriów do nich (PKWiU 45.40.40.0),

b)pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (PKWiU grupa 46.1),

c)pośrednictwa w sprzedaży usług turystycznych oraz pozostałych usług rezerwacji i usług z nią związanych (PKWiU dział 79).

Wszystkie usługi są przez Panią świadczone na terytorium Polski. Jest Pani także czynnym podatnikiem VAT. Dokonując rejestracji na potrzeby podatku dochodowego wybrała Pani opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej również jako: „u.z.p.d.”).

Według Pani, świadczone usługi (wskazane powyżej) odpowiadają usługom, o których mowa w grupowaniu 74.90.12.0 oraz 70.21.10.0 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (dalej: „PKWiU”), tj. usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń oraz usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji. Do wykonywanej przez Panią działalności nie mają/nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 u.z.p.d., a Pani przychód nie przekroczy, limitu określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 u.z.p.d.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazała Pani, że prowadzi wyłącznie ewidencję przychodów. Osiągnięte przez Panią w 2023 r. przychody zostały opodatkowane stawką 8,5%. Zawarty we wniosku opis stanu faktycznego jest tożsamy dla zdarzenia przyszłego. Usługi opisane we wniosku są świadczone od sierpnia 2023 r. Nie dokonuje i nie będzie Pani dokonywać fizycznej sprzedaży produktów. Nie świadczy i nie planuje Pani świadczyć w ramach prowadzonej działalności gospodarczej innych usług niż te opisane we wniosku. Prowadzi i będzie Pani prowadzić ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. Zleceniodawcami będą różni przedsiębiorcy działający w różnej formie prawnej, nie będą to jednak podmioty powiązane z Panią kapitałowo, ani osobowo. Nie pełni, ani nie będzie Pani pełnić w tych spółkach żadnych funkcji w organach tych spółek, nie jest też i nie będzie Pani w przyszłości ich pracownikiem.

Działalność prowadzona przez Panią jest i będzie działalnością usługową w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Złożyła Pani oświadczenie o wyborze formy opodatkowania (ryczałt) w terminie przewidzianym w art. 9 ust. 1 u.z.p.d.

Usługi opisane we wniosku są sklasyfikowane w następujących pozycjach PKWiU:

·74.90.12.0 - usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń,

·70.21.10.0 - Usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji.

Podkreślenia wymaga, że nigdy nie jest i nie będzie tak, że wynagrodzenie za poszczególny rodzaj usług (pośrednictwo i usługi w zakresie stosunków międzyludzkich) dotyczyć będzie różnych usług i będzie odrębnie rozliczane, tj. wynagrodzenie za różne usługi nie będzie ujmowane w tej samej pozycji faktury. Tym samym, możliwe będzie wyodrębnienie wynagrodzenia otrzymywanego przez Panią za świadczenie każdego rodzaju usług.

Zgodnie z jednoznacznym stwierdzeniem zawartym w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego - świadczone przez Panią usługi nie są i nie będą związane z usługami firm centralnych (head Office), usługami doradztwa związanymi z zarządzaniem, z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym, innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.

Nie świadczy i nie będzie Pani świadczyć usług związanych z:

·zarządzaniem strategicznym (PKWiU 70.22.0), tj. nie uczestniczy w określaniu strategii i polityki działania klienta, jego struktury organizacyjnej, nie doradza Pani w zakresie usprawnień w zarządzaniu firmą, nie uczestniczy Pani w tworzeniu i nadzorowaniu wykonania budżetu,

·doradztwem w zarządzaniu projektami (PKWiU 70.21.10), tj. nie koordynuje Pani etapu przygotowania, uruchomienia oraz zakończenia projektu realizowanego w imieniu klienta.

W zakresie usług pośrednictwa, zawartych w PKWiU 74.90.12.0 będzie Pani pozyskiwać klientów na usługi/towary Pani kontrahentów, będzie Pani przedstawiała ofertę klienta, uczestniczyła w spotkaniach, w tym spotkaniach on-line, prowadziła korespondencję, kontaktowała się telefonicznie, będzie Pani udzielać wszelkich wyjaśnień niezbędnych do zawarcia umowy lub złożenia zamówienia między Pani klientem, a potencjalnym kontrahentem. W przypadku nabywców już przez Panią pozyskanych, będzie Pani dbać o kontynuację współpracy i składanie przez nich kolejnych zamówień, czy zawieranie nowych umów.

W zakresie usług pośrednictwa, o których mowa w PKWiU 70.21.10.0 będzie Pani podejmować działania zmierzające do związania nabywców z firmą Pani klienta. W tym zakresie mieści się organizacja i/lub uczestnictwo w różnych zdarzeniach, eventach, spotkaniach z kontrahentami klientów w celu związania ich danym klientem, w szczególności do zacieśnienia współpracy lub zwiększenia poziomu obrotów między Pani klientem, a danym nabywcą.

Uzyskuje Pani ponadto przychody z najmu prywatnego lokali mieszkalnych (wynajem nie jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej).

Pytania

1.Jaka stawka ryczałtu, wymieniona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, znajdzie zastosowanie do przychodów ze sprzedaży usług oferowanych przez Panią, opisanych w stanie faktycznym?

2.Jaka stawka ryczałtu, wymieniona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, znajdzie zastosowanie do przychodów ze sprzedaży usług oferowanych przez Panią, opisanych w zdarzeniu przyszłym?

Pani stanowisko w sprawie

Ad. 1.

W Pani ocenie, przychody z oferowanych przez Panią usług należy opodatkować stawką 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540).

Zgodnie z opisem stanu faktycznego, usługi oferowane przez Panią mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.90.12.0 (usługi pośrednictwa komercyjnego) oraz PKWiU 70.21.10.0 (usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations i komunikacji).

W poszczególnych punktach art. 12 ust. 1 u.z.p.d. nie wskazano grupowania PKWiU 74.90.12.0.

W związku z tym uważa Pani, że świadczone przez Panią usługi należy przyporządkować do stawki odpowiedniej dla przychodów z działalności usługowej.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 u.z.p.d., przez działalność usługową należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z PKWiU, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3 ust. 1 art. 4 u.z.p.d.

W pkt 2 i 3 ust. 1 art. 4 u.z.p.d. wymienione są definicje działalności gastronomicznej, a także działalności usługowej w zakresie handlu.

Nie wykonuje Pani usług związanych z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów, ani nie prowadzi sprzedaży w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Jednocześnie nie wykonuje Pani w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usług w zakresie świadczenia usług firm centralnych (head Office), usług doradztwa związanymi z zarządzaniem (PKWIU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów, podlegających opodatkowaniu według stawki 15%.

Skoro nie wykonuje Pani działalności gastronomicznej, ani działalności usługowej w zakresie handlu, a wykonuje czynności wskazane w PKWiU 74.90.12.0, to należy uznać, że wykonuje Pani działalność usługową, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 u.z.p.d., która zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) u.z.p.d., jest opodatkowana według stawki 8,5%.

Jednocześnie wobec Pani nie mają zastosowania okoliczności wyłączające możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wskazane w art. 6 ust. 4 u.z.p.d. oraz art. 8 u.z.p.d. Nie wykonuje Pani działalności gospodarczej w ramach wolnego zawodu, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 11 u.z.p.d.

Potwierdzenie Pani stanowiska, co do zastosowania stawki 8,5% do świadczonych przez Panią usług znaleźć można w licznych interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego, m.in. w interpretacji:

·z 10 stycznia 2023 r. Nr 0113-KDIPT2-1.4011.914.2022.2.MGR: „W świetle powyższego, mając na względzie podane przez Panią grupowanie PKWiU 74.90.12.0 oraz zakres świadczonych usług, należy stwierdzić, że przychód uzyskany przez Panią z tego tytułu może podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”;

·z 27 stycznia 2023 r. Nr 0112-KDIL2-2.4011.909.2022.2.WS: „Reasumując - przychód z działalności usługowej związanej ze świadczeniem usług w zakresie pośrednictwa w interesach może być opodatkowany przez Panią w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”;

·z 17 marca 2021 r. Nr 0112-KDIL2-2.4011.106.2021.1.AG: „Reasumując - opisana działalność, którą Wnioskodawca będzie prowadził pod numerem PKWiU 74.90.12.0, tj. usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń, może być opodatkowana 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych”;

·z 7 kwietnia 2023 r. Nr 0114-KDIP3-1.4011.149.2023.1.LS: „Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że przychody z działalności usługowej sklasyfikowanej wg PKWiU: 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”, mogą być opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli spełnione są pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie”;

·z 18 sierpnia 2023 r. Nr 0115-KDST2-2.4011.268.2023.2.PS: „Należy zauważyć, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. W przedstawionym we wniosku opisie stanu faktycznego wskazał Pan, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi sklasyfikowane wg PKWiU w grupowaniu 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”. Mając na uwadze powołane przepisy stwierdzić należy, że osiągane przez Pana przychody z tytułu świadczonych usług objętych grupowaniem PKWiU 74.90.12.0 - „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych”;

·z 18 maja 2023 r. Nr 0113-KDIPT2-1.4011.181.2023.3.ID: „Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że skoro jak sam Pan wskazał prowadzi ewidencję, w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności, to: przychody uzyskiwane przez Pana z tytułu świadczonych usług objętych grupowaniami: PKWiU 70.22.30.0 - Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (usługi wskazane w pkt a) opisu sprawy) oraz PKWiU 70.21.10.0 - Usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji (usługi wskazane w pkt c) opisu sprawy) będą opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”.

W konsekwencji uważa Pani, że do wykonywanych przez Panią usług (wskazanych w opisie stanu faktycznego), zastosowanie znajdzie stawka 8,5%, o której mowa w 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) u.z.p.d.

Ad. 2.

W Pani ocenie, przychody z oferowanych przez Panią usług w przedstawionym zdarzeniu przyszłym należy opodatkować stawką 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W uzupełnieniu wniosku doprecyzowała Pani, że wynika to z faktu, że żadna z tych usług nie została wymieniona w art. 12 ust. 1 pkt 1-4 i 6-8 u.z.p.d.

Można je jedynie zakwalifikować do ogólnej kategorii usług, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) u.p.z.d., zgodnie z którym stawką 8,5% opodatkowane są przychody z działalności usługowej, w tym przychody z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%.

Do usług świadczonych przez Panią nie mają też zastosowania wyłączenia wskazane w art. 8 u.z.p.d.

Jednocześnie podkreślenia wymaga, że nie prowadzi i nie zamierza Pani prowadzić w przyszłości innej działalności gospodarczej niż ta opisana we wniosku o wydanie interpretacji. Nie będzie też wykonywała Pani usług innego rodzaju.

Skoro wszystkie inne warunki stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych są in casu spełnione (limit obrotów nie został przekroczony, terminowo dokonała Pani zgłoszenia wyboru formy opodatkowania do urzędu skarbowego), świadczone przez Panią usługi mogą podlegać opodatkowaniu wyłącznie jedną stawką ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych, w wysokości 8,5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pani przedstawiła we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza - pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

 - jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z kolei wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

-8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 – art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a);

-15% przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head Office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów - 12 ust. 1 pkt 2 lit. m).

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Odnosząc się do wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), wskazać należy, że symbol „ex” oznacza, że w ramach grupowania 70 opodatkowaniu stawką 15% podlegają wyłącznie usługi wymienione w tym przepisie, tj. usługi doradztwa związane z zarządzaniem, a pozostałe usługi opodatkowane będą stawką 8,5%.

Pozostałe usługi, klasyfikowane według rozporządzenia Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w dziale 70 nie zostały wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem opodatkowaniu stawką ryczałtu 15% podlegają usługi, tj.:

·klasa 70.10 – usługi firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych,

·kategoria 70.22.1 – usługi doradztwa związane z zarządzaniem wraz z zawartymi w klasyfikacji podkategoriami i pozycjami z wyłączeniem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.).

Natomiast stawką ryczałtu 8,5% będą opodatkowane pozostałe usługi wymienione w Dziale 70 niezwiązane z usługami doradztwa związanymi z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70).

Zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r., poz. 2453 z 2018 r., poz. 2440 z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Podkreślić również należy, że w myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności (…).

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Przedstawiła Pani informacje, z których wynika, że:

·prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą od 1 sierpnia 2023 r.;

·wybrała Pani opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i złożyła Pani oświadczenie o wyborze formy opodatkowania (ryczałt) w terminie przewidzianym w art. 9 ust. 1 ww. ustawy;

·do wykonywanej przez Panią działalności nie mają/nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a Pani przychód nie przekroczy, limitu określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy;

·prowadzi i będzie Pani prowadzić ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności;

·działalność prowadzona przez Panią jest i będzie działalnością usługową w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

·usługi opisane we wniosku są sklasyfikowane w następujących pozycjach PKWiU:

-74.90.12.0 - Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń,

-70.21.10.0 - Usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji;

·świadczone przez Panią usługi pośrednictwa nie dotyczą i nie będą dotyczyć:

-pośrednictwa w sprzedaży motocykli oraz części i akcesoriów do nich (PKWiU 45.40.40.0),

-pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (PKWiU grupa 46.1),

-pośrednictwa w sprzedaży usług turystycznych oraz pozostałych usług rezerwacji i usług z nią związanych (PKWiU dział 79),

-usług związanych z usługami firm centralnych (head Office), usług doradztwa związanych z zarządzaniem, z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym, innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów;

·nie świadczy i nie będzie Pani świadczyć usług związanych z:

-zarządzaniem strategicznym (PKWiU 70.22.0), tj. nie uczestniczy w określaniu strategii i polityki działania klienta, jego struktury organizacyjnej, nie doradza Pani w zakresie usprawnień w zarządzaniu firmą, nie uczestniczy Pani w tworzeniu i nadzorowaniu wykonania budżetu,

-doradztwem w zarządzaniu projektami (PKWiU 70.21.10), tj. nie koordynuje etapu przygotowania, uruchomienia oraz zakończenia projektu realizowanego w imieniu klienta.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług opisanych w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym, które zostały sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 74.90.12.0 - Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń oraz PKWiU 70.21.10.0 - Usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zastrzec należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Panią usług będzie prawidłowe, jeżeli faktycznie nie uzyskała Pani przychodów ze świadczenia innych usług, do których to usług przypisana jest wyższa stawka ryczałtu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionych przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe będą zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionych we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

W odniesieniu do powołanych przez Panią interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1648 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).