Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny sprawy: Od roku 1999 prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadzie ryczałtu ewidencjonowa... - Interpretacja - DG/005-20/05/BA

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.02.2006, sygn. DG/005-20/05/BA, Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny sprawy: Od roku 1999 prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego. W tej chwili planuje rozszerzyć działalność w ramach nowo stworzonej spółki cywilnej, której główną działalnością jest obrót nieruchomościami.

W opisanym stanie faktycznym Podatnik zadał następujące pytanie: Czy przy prowadzeniu jednoosobowej działalności może płacić cały czas ryczałt, będąc jednocześnie udziałowcem spółki cywilnej, dochody z której rozliczać będzie na zasadach ogólnych.

Według Podatnika z działalności jednoosobowej będzie płacić podatek zryczałtowany jak to miało dotychczas miejsce, a dochód z działalności w ramach spółki cywilnej, będzie opodatkowany na zasadach ogólnych.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

Treść przytoczonego powyżej przepisu upoważniała Podatnika do wyboru formy opodatkowania przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, wykonywanej samodzielnie, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, od momentu jej rozpoczęcia, tj. od 1999 r.

W międzyczasie Podatnik podjął decyzję o zawiązaniu spółki cywilnej, gdzie miałby być udziałowcem w uzyskiwanych dochodach lub ponoszonej stracie, z obrotu nieruchomościami, wynajmie itp.

Przepisy prawa podatkowego traktują działalność gospodarczą, prowadzoną w formie spółki cywilnej jako odrębną działalność, nie związaną z pozarolniczą działalnością gospodarczą wykonywaną samodzielnie oraz nie będącą jej częścią.

Odrębny charakter rozpoczętej działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej powoduje, że należy potraktować ją jako nowe przedsięwzięcie, a nie poszerzenie zakresu funkcjonującego dotychczas, opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Podatnik dokonał wyboru opodatkowania przychodów ze źródła jakim jest nowo rozpoczęta działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej, na ogólnych zasadach.

Artykuł 8 cyt. Wyżej ustawy, zawiera zamknięty katalog okoliczności, powodujących utratę prawa do opodatkowania działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Powyższy artykuł, nie przewiduje wyłączenia opodatkowania firmy jednoosobowej zryczałtowanym podatkiem dochodowym z powodu rozpoczęcia działalności w formie spółki cywilnej, działającej w zakresie obrotu nieruchomościami, wynajmu itp., gdzie Podatnik jest udziałowcem, a przychody z niej opodatkowane są na zasadach ogólnych.

Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady