POSTANOWIENIE - Interpretacja - I/415-20/I-27/MM/22/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.12.2005, sygn. I/415-20/I-27/MM/22/05, Urząd Skarbowy w Żarach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1, w związku z art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U, z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.), art.5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 póz. 176 ze zm.) oraz art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r., o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144 poz.930 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żarach w odpowiedzi na wniosek z dnia 19.10.2005 r. dotyczący udzielenia pisemnej interpretacji czy prowadzona działalność gospodarcza w zakresie protetyki dentystycznej może być zakwalifikowana na gruncie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne do wolnych zawodów postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stosownie do postanowień art. 14 a § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r, Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz.60 ze zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Składając wniosek podatnik jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie,

Korzystając z powyższego przepisu p. Zdzisław Hryciuk zam. w Lubsku przy Al. Wojska Polskiego 2G prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług protetyki dentystycznej wnioskiem złożonym w tutejszym Urzędzie Skarbowym w dniu 19.10.2005 r., wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego czy prowadzona działalność może być zakwalifikowana do wolnych zawodów.

Natomiast w dniu 03.11.2005 r. Podatnik sprecyzował swoje zapytanie,

Stan faktyczny

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług protetyki dentystycznej, świadczonych dla osób fizycznych oraz osób prowadzących działalność gospodarczą w zakresie stomatologii.

Z posiadanych przez organ podatkowy danych - oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej z dnia 07.10.2005 r.- wynika, że na rok podatkowy 2005 obrano formę opodatkowania na zasadach ogólnych.

Stanowisko Podatnika

Zdaniem Podatnika, z uwagi na brzmienie art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, z uwagi na fakt, że usługi są wykonywane nie tylko dla osób fizycznych, ale również dla osób prowadzących działalność gospodarczą to nie stanowią usług wykonywanych w ramach wolnego zawodu lecz wyłącznie w ramach działalności gospodarczej.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej zdefiniowane jest w art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) Jest to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Wymieniona ustawa nie zawiera definicji wolnego zawodu, Na gruncie prawa podatkowego taka definicja znajduje się w art. 4 ust.1 pkt 11 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r., o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144 poz. 930 ze zm.), zgodnie z którą wolny zawód oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wskazuje więc na trzy warunki, których łączne spełnienie pozwala na uznanie, że wykonywanie określonego rodzaju czynności w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, stanowi wykonywanie wolnego zawodu (w rozumieniu tej ustawy);

    - wykonywanie ściśle wskazanego zawodu
    - dla określonego beneficjenta oraz
    - osobiste świadczenie usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik świadczy usługi protetyki dentystycznej zarówno dla ludności - osób fizycznych - jaki i przedsiębiorców - osób prowadzących działalność gospodarczą w zakresie stomatologii.

W związku z powyższym zgodnie z brzmieniem ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wykonywane przez Pana usługi protetyki dentystycznej nie stanowią wolnego zawodu.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żarach postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy, że wykonywane usługi nie stanowią wolnego zawodu na gruncie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne za prawidłowe,

Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia (art. 14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa).

Postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji,

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żarach złożone w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Urząd Skarbowy w Żarach