1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym może Pan opodatkować w całości osiągane od dnia 1 stycznia 2022 r. przychody z działalności opisanej w ninie... - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.713.2022.4.JK2

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 28 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.713.2022.4.JK2

Temat interpretacji

1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym może Pan opodatkować w całości osiągane od dnia 1 stycznia 2022 r. przychody z działalności opisanej w niniejszym wniosku według stawki 8,5%? 2.W przypadku uznania Pana stanowiska w zakresie pytania numer 1 za nieprawidłowe, czy przychody uzyskane z realizacji tworzenia, usprawniania oraz diagnostyki skryptów automatyzujących wdrożenia aplikacji, skryptów budujących artefakty aplikacji oraz skryptów testowych aplikacji powinien Pan opodatkować stawką ryczałtu w wysokości 12%, natomiast usługi przedstawione we wniosku w pozostałym zakresie, stawką 8,5%?

Interpretacja indywidualna – stanowisko jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe w części  dotyczącej pytania 2 w zakresie zastosowania stawki ryczałtu w wysokości 12% do  przychodów uzyskanych z realizacji tworzenia, usprawniania oraz diagnostyki skryptów automatyzujących wdrożenia aplikacji, skryptów budujących artefakty aplikacji oraz skryptów testowych aplikacji oraz  nieprawidłowe w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 13 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.

Uzupełnił go Pan pismem z 31 sierpnia 2022 r. (wpływ 5 września 2022 r.) oraz 11 października 2022 r. (data wpływu 14 października 2022 r.)  - w odpowiedzi na wezwanie z 23 sierpnia 2022 r. oraz z  4  października 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

1 marca 2021 r. rozpoczął Pan wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wykonuje Pan działalność gospodarczą pod firmą "...". Do końca roku 2021, cały dochód uzyskiwany z prowadzonej działalności opodatkowany był według metody liniowej przewidzianej w art. 30c uPIT - tj. stawką 19%. Posiada Pan w Polsce i na terenie Polski nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. 11 lutego 2022 r. zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (uRPIT) złożył Pan Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów uzyskanych w 2022 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wymienione w art. 8 uRPIT wyłączenia od prawa do stosowania zryczałtowanego podatku nie mają zastosowania w prowadzonej działalności gospodarczej, która jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 uRPIT. W 2022 roku i w latach następnych będzie Pan świadczył usługi z zakresu D. na podstawie umowy zawartej 1 marca 2021 r. ze Sp. z o. o. Przedmiotem umowy jest wykonywanie przez Pana na rzecz Kontrahenta usług z zakresu D., a w szczególności:

- nadzór nad kolejnymi etapami przygotowania oprogramowania, współpraca z programistami i testerami w procesie przygotowania oprogramowania i koordynowania ich pracy;

- administracja systemu operacyjnego;

- zarządzanie procesami C. I. oraz C. D.;

- zarządzanie systemami kontroli wersji;

- administracja serwerów aplikacji (...);

- wykrywanie błędów;

- konfiguracja i utrzymanie środowisk developerskich;

- obsługa zadań związanych z bieżącym utrzymaniem systemów informatycznych;

- automatyzacja powtarzanych czynności i skracania cyklu wytwarzania oprogramowania;

- wdrażanie strategii bezpieczeństwa systemów i sieci;

- współpraca z zespołami developerów i QA;

- nadzorowanie i migracja baz danych klientów;

Umowa ze Sp. z o. o. określa wynagrodzenie za wykonywane usługi, naliczane według ustalonej stawki za każdy miesiąc wykonywania usług. Wystawia Pan Kontrahentowi fakturę za usługi zrealizowane w danym miesiącu. Ewidencjonuje Pan czas wykonywania usług w podziale na dwie kategorie: a) usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych sklasyfikowane pod symbolem PKWIU 62.01.12.0, oraz b) usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania (PKWIU 62.01.11.0). Wykonanie usług należących do obu kategorii znajduje swoje odzwierciedlenie w treści faktur, jakie przekazuje Pan Kontrahentowi. Następuje to poprzez wykazanie na fakturze w sposób odrębny usług programistycznych związanych z projektowaniem i rozwojem oprogramowania (dla tej części usług stosowany jest opis na fakturze: "usługi programistyczne z przeniesieniem IP") oraz usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych (dla tej części usług stosowany jest opis na fakturze: usługi programistyczne bez przeniesienia IP). Wykazywane na fakturach wystawianych przez Pana  "usługi programistyczne z przeniesieniem IP" są zbiorczym określeniem usług związanych z  pracami nad tworzeniem i rozwojem skryptów. Są to usługi polegające na tworzeniu, usprawnianiu oraz diagnostyce skryptów automatyzujących wdrożenia aplikacji, skryptów budujących artefakty aplikacji oraz skryptów testowych aplikacji. Klasyfikuje Pan te usługi jako usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania (PKWIU 62.01.11.0). Przenosi Pan na Kontrahenta prawa autorskie do wytworzonych skryptów, co znajduje potwierdzenie w umowie o współpracy między Panem a  Kontrahentem.

Pozostałe wykonane usługi wykazane na fakturach wystawianych przez Pana jako "usługi programistyczne bez przeniesienia IP" (praw autorskich) są usługami związanymi z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowanymi kodem PKWIU 62.01.12.0 i polegają na:

- tworzeniu, usprawnianiu oraz diagnostyce automatycznych potoków aplikacji (CI/CD p.);

- projektowaniu architektury aplikacji w środowiskach chmurowych oraz "on-premise”;

- optymalizacji kosztów użytkowania środowisk chmurowych;

- integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami zbierania metryk;

- integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami zbierania logów;

- integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami alarmowymi;

- tworzeniu wizualizacji dotyczących monitorowanych aplikacji (metryki, logi, alarmy);

- tworzeniu, udoskonalaniu i diagnostyce środowisk deweloperskich;

- tworzeniu, udoskonalaniu i optymalizacji obrazów kontenera aplikacji;

- tworzeniu, udoskonalaniu i diagnostyce środowisk aplikacji w metodologii I.;

- tworzeniu, wdrażanie oraz zarządzanie serwisami służącymi do integracji pomiędzy niekompatybilnymi usługami;

- tworzeniu kopii zapasowych, migracji oraz przywracaniu baz danych;

- instalacji, konfiguracji oraz aktualizowaniu serwerów;

- zarządzaniu bezpieczeństwem aplikacji w warstwie sieciowej.

Usługi polegające na tworzeniu, usprawnianiu oraz diagnostyce skryptów automatyzujących wdrożenia aplikacji, skryptów budujących artefakty aplikacji oraz skryptów testowych aplikacji klasyfikuje Pan jako usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania (PKWIU 62.01.11.0) - usługi te są związane z oprogramowaniem. Pozostałe wykonane usługi, które podatnik wykazuje jako usługi bez przeniesienia IP (praw autorskich) są usługami związanymi z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowanymi kodem PKWIU 62.01.12.0, polegające na:

- tworzeniu, usprawnianiu oraz diagnostyce automatycznych potoków aplikacji (CI/CD p.);

- projektowaniu architektury aplikacji w środowiskach chmurowych oraz "on-premise";

- optymalizacji kosztów użytkowania środowisk chmurowych;

- integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami zbierania metryk;

- integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami zbierania logów;

- integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami alarmowymi;

- tworzeniu wizualizacji dotyczących monitorowanych aplikacji (metryki, logi, alarmy);

- tworzeniu, udoskonalaniu i diagnostyce środowisk deweloperskich;

- tworzeniu, udoskonalaniu i optymalizacji obrazów kontenera aplikacji;

- tworzeniu, udoskonalaniu i diagnostyce środowisk aplikacji w metodologii I.;

- tworzeniu, wdrażanie oraz zarządzanie serwisami służącymi do integracji pomiędzy niekompatybilnymi usługami;

- tworzeniu kopii zapasowych, migracji oraz przywracaniu baz danych;

- instalacji, konfiguracji oraz aktualizowaniu serwerów;

- zarządzaniu bezpieczeństwem aplikacji w warstwie sieciowej są usługami nie związanymi z oprogramowaniem.

Wykazywane na fakturach wystawianych przez Pana "usługi programistyczne z  przeniesieniem IP" są zbiorczym określeniem usług związanych z pracami nad tworzeniem i  rozwojem skryptów. Są to usługi polegające na tworzeniu, usprawnianiu oraz diagnostyce skryptów automatyzujących wdrożenia aplikacji, skryptów budujących artefakty aplikacji oraz skryptów testowych aplikacji. Przenosi Pan na Kontrahenta prawa autorskie do wytworzonych skryptów, co znajduje potwierdzenie w umowie o współpracy między Panem a Kontrahentem. Pozostałe wykonane usługi wykazane na fakturach wystawianych przez Pana jako "usługi programistyczne bez przeniesienia IP" (praw autorskich) są usługami związanymi z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych i polegają na:

- tworzeniu, usprawnianiu oraz diagnostyce automatycznych potoków aplikacji (CI/CD p.);

- projektowaniu architektury aplikacji w środowiskach chmurowych oraz "on-premise";

- optymalizacji kosztów użytkowania środowisk chmurowych;

- integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami zbierania metryk;

- integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami zbierania logów;

- integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami alarmowymi;

- tworzeniu wizualizacji dotyczących monitorowanych aplikacji (metryki, logi, alarmy);

- tworzeniu, udoskonalaniu i diagnostyce środowisk deweloperskich;

- tworzeniu, udoskonalaniu i optymalizacji obrazów kontenera aplikacji;

- tworzeniu, udoskonalaniu i diagnostyce środowisk aplikacji w metodologii I.;

- tworzeniu, wdrażanie oraz zarządzanie serwisami służącymi do integracji pomiędzy niekompatybilnymi usługami; -tworzeniu kopii zapasowych, migracji oraz przywracaniu baz danych;

- instalacji, konfiguracji oraz aktualizowaniu serwerów;

- zarządzaniu bezpieczeństwem aplikacji w warstwie sieciowej.

W celu ewidencjonowania usług związanych z projektowaniem, programowaniem i  rozwojem oprogramowania używa Pan systemu kontroli wersji G. oraz G.1. Do  ewidencjonowania czasu pracy przeznaczonego na oba rodzaje prac (zarówno prac związanych ze skryptami jak i pozostałych prac realizowanych przez Pana) używany jest system J.

W trakcie lub po zakończeniu współpracy ze Sp. z o. o. może rozpocząć świadczenie usług z zakresu D. na rzecz innego kontrahenta, o zakresie zbliżonym do zakresu usług świadczonych na rzecz aktualnego Kontrahenta. W związku z powyższym, opis stanu faktycznego, pytania oraz stanowisko Pana dotyczy zarówno skutków podatkowych powstałych w wyniku uzyskania przychodów z usług D. Sp. z o. o., jak i sytuacji uzyskania przychodów z działalności usługowej w zakresie usług D. otrzymanych od innych kontrahentów. Nie jest Pan wspólnikiem ani członkiem zarządu Spółki, na rzecz której świadczy opisane w niniejszym wniosku usługi. W trakcie roku podatkowego 2021 nie pozostawał Pan w stosunku pracy ze Sp. z o. o. (ani w spółdzielczym stosunku pracy) w związku z czym nie znajduje zastosowanie ograniczenie z art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Z tytułu prowadzonej działalność gospodarczej w 2021 r. roku uzyskał przychody w  złotych niższe niż równowartość 2.000.000 euro według średniego kursu euro ogłoszonego NBP z dnia 1 października 2021 r. W przypadku rozpoczęcia świadczenie usług z  zakresu D. na rzecz innego kontrahenta o zakresie zbliżonym do zakresu usług aktualnie świadczonych na rzecz Sp. z o. o usługi te będą sklasyfikowane jako działalność związana z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 oraz jako działalność związana z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania pod symbolem PKWiU 62.01.11.0.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego.

Nie uzyskuje Pan żadnych dochodów podlegających opodatkowaniu innych niż pochodzących z wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej.

Nie świadczy Pan usług dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w której jest wspólnikiem, gdyż nie jest Pan Wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Nie pełni Pan funkcji członka Zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W  konsekwencji nie pełni jakichkolwiek obowiązków wynikających z takiej funkcji.

Zakres usług wykonywanych przez Pana w ramach działalności gospodarczej nie pokrywa się z obowiązkami wspólnika i członka zarządu, gdyż nie jest Pan wspólnikiem ani członkiem zarządu jakiejkolwiek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Prowadzi Pan ewidencję przychodów, w której jest w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Nie uzyskuje i nie zamierza Pan uzyskać przychodów ze świadczenia wskazanych w pytaniu usług.

Uzyskuje Pan przychody ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) w zakresie w jakim uzyskuje przychody z wykonywania usług związanych z pracami nad tworzeniem i rozwojem skryptów, tj. usług polegających na tworzeniu, usprawnianiu oraz diagnostyce skryptów automatyzujących wdrożenia aplikacji, skryptów budujących artefakty aplikacji oraz skryptów testowych aplikacji. Pozostałe uzyskiwane przychody, tj. uzyskiwane z wykonywania usług polegających na tworzeniu, usprawnianiu oraz diagnostyce automatycznych potoków aplikacji CI/CD p., projektowaniu architektury aplikacji w środowiskach chmurowych oraz "on-premise", optymalizacji kosztów użytkowania środowisk chmurowych, integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami zbierania metryk, integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami zbierania logów, integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami alarmowymi, tworzeniu wizualizacji dotyczących monitorowanych aplikacji - metryk, logów, alarmów, tworzeniu, udoskonalaniu i diagnostyce środowisk deweloperskich, tworzeniu, udoskonalaniu i optymalizacji obrazów kontenera aplikacji, tworzeniu, udoskonalaniu i diagnostyce środowisk aplikacji w metodologii I., tworzeniu, wdrażaniu oraz zarządzaniu serwisami służącymi do integracji pomiędzy niekompatybilnymi usługami, tworzeniu kopii zapasowych, migracji oraz przywracaniu baz danych, instalacji, konfiguracji oraz aktualizowaniu serwerów, zarządzaniu bezpieczeństwem aplikacji w warstwie sieciowej - nie są przychodami z usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Nie uzyskuje i nie zamierza uzyskać przychodów ze świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z  doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Nie uzyskuje i nie zamierza Pan uzyskać przychodów ze świadczenia usług związanych z przetwarzaniem danych (PKWiU ex 63.11.1).

Nie uzyskuje i nie zamierza Pan uzyskać przychodów ze świadczenia wskazanych w pytaniu usług związanych z wynajmem i dzierżawą własności intelektualnej i podobnych produktów z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim (PKWiU 77.40).

Pismem z dnia 11  października 2022 r. (data wpływu 14 października 2022 r.) uzupełnił Pan wniosek w  sposób następujący:

A) Usługi polegające na tworzeniu, usprawnianiu oraz diagnostyce automatycznych potoków aplikacji (Cl/CD p.).

a) Na czym one polegają? Odpowiedź: na analizie i optymalizacji potoków CI/CD.

b) Czego dotyczą? Odpowiedź: przyspieszenie działania potoków aplikacji w celu zmniejszenia kosztów oraz zwiększenia wydajności zespołu tworzącego oprogramowanie.

c) Jaki jest ich zakres? Odpowiedź:  konfiguracja potoków aplikacji w serwisach dostarczającym  usługi Cl/CD np. G.

d) Co jest ich efektem? Odpowiedź. Działające bądź usprawnione (szybsze) potoki aplikacji.

e) Z jakich programów Pan korzysta przy świadczeniu usług? Odpowiedź edytor tekstowy vi.

f) Jakimi narzędziami się Pan posługuje? Odpowiedź edytor tekstowy vi.

g) Czy pracuje Pan na oprogramowaniu wytworzonym przez siebie, czy oprogramowaniu klienta? Odpowiedź: Pracuje Pan na pozyskiwanym przez siebie ogólnodostępnym oprogramowaniu typu O.- o otwartym kodzie źródłowym.

B) Usługi polegające na projektowaniu architektury aplikacji w środowiskach chmurowych oraz "on-premise."

a) Na czym one polegają? Odpowiedź: na zbieraniu wymagań aplikacji w ujęciu infrastruktury, tj. wymagane serwisy zewnętrzne, wymagania dotyczące niezawodności aplikacji.

b) Czego dotyczą? Odpowiedź: przygotowania dokumentu z wymaganiami infrastrukturalnymi aplikacji.

c) Jaki jest ich zakres? Odpowiedź: zbieranie wymagań oraz przygotowanie dokumentu opisującego architekturę w oparciu o wiedzę ekspercką.

d) Co jest ich efektem? Odpowiedź: dokument opisujący architekturę aplikacji w ujęciu infrastruktury.

e) Z jakich programów Pan korzysta przy świadczeniu usług? Odpowiedź: - edytor tekstowy vi.

f) Jakimi narzędziami się Pan posługuje? Odpowiedź: edytor tekstowy vi.

g) Czy pracuje Pan na oprogramowaniu wytworzonym przez siebie czy  oprogramowaniu klienta? Odpowiedź: Pracuje Pan na pozyskiwanym przez siebie ogólnodostępnym oprogramowaniu typu O. o otwartym kodzie źródłowym.

C) Usługi polegające na optymalizacji kosztów użytkowania środowisk chmurowych.

a) Na czym one polegają? Odpowiedź: na analizie wydatków klientów związanych z  infrastrukturą w chmurze.

b) Czego dotyczą? Odpowiedź: kategoryzowanie oraz rekomendacje dotyczące serwisów chmurowych w oparciu o koszty klientów.

c) Jaki jest ich zakres? Odpowiedź: kategoryzowanie oraz rekomendacje dotyczące serwisów chmurowych w oparciu o koszty klientów.

d) Co jest ich efektem? Odpowiedź: zmniejszenie wydatków klientów na infrastrukturę chmurową.

e) Z jakich programów Pan korzysta przy świadczeniu usług? Odpowiedź: edytor tekstowy vi.

f) Jakimi narzędziami się Pan posługuje? Odpowiedź: edytor tekstowy vi.

g) Czy pracuje Pan na oprogramowaniu wytworzonym przez siebie, czy oprogramowaniu klienta? Odpowiedź: Wnioskodawca pracuje na pozyskiwanym przez siebie ogólnodostępnym oprogramowaniu typu O. o otwartym  kodzie źródłowym

D) Usługi polegające na integracji środowiska uruchomionego  aplikacji z usługami zbierania metryk.

a) Na czym one polegają? Odpowiedź: dodanie etykiet do aplikacji w celu poprawnej kategoryzacji metryk zbieranych z aplikacji.

b) Czego dotyczą? Odpowiedź: instalacja infrastruktury umożliwiającej  zbieranie metryk aplikacji oraz konfiguracja do współpracy z aplikacją w celu zbierania metryk.

c) Jaki jest ich zakres? Odpowiedź: instalacja serwisów monitorujących oraz konfiguracja aplikacji.

d) Co jest ich efektem? Odpowiedź: panele z danymi z metryk dotyczącymi aplikacji.

e) Z jakich programów Pan korzysta przy świadczeniu usług? Odpowiedź: P.

f) Jakimi narzędziami się Pan posługuje? Odpowiedź: P.

g) Czy pracuje Pan na oprogramowaniu wytworzonym przez siebie, czy oprogramowaniu klienta? Odpowiedź: Pracuje Pan na pozyskiwanym przez siebie ogólnodostępnym oprogramowaniu typu O.- o otwartym kodzie źródłowym.

E) Usługi polegające na integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami zbierania logów.

a) Na czym one polegają? Odpowiedź: na konfiguracji aplikacji w celu odpowiedniej agregacji logów aplikacji.

b) Czego dotyczą? Odpowiedź: instalacja serwisów  dotyczących zbierania logów na infrastrukturze klienta oraz skonfigurowanie aplikacji do korzystania z nich.

c) Jaki jest ich zakres? Odpowiedź: instalacja serwisów oraz konfiguracja aplikacji do korzystania z nich.

d) Co jest ich efektem? Odpowiedź: panel z zagregowanymi logami z aplikacji.

e) Z jakich programów Pan korzysta przy świadczeniu usług? Odpowiedź: L.

f) Jakimi narzędziami się Pan posługuje? Odpowiedź: L.

g) Czy pracuje Pan na oprogramowaniu wytworzonym przez siebie, czy na oprogramowaniu klienta? Odpowiedź: Pracuje Pan na pozyskiwanym przez siebie ogólnodostępnym oprogramowaniu typu O.- o otwartym kodzie źródłowym.

F) Usługi polegające na integracji  środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami alarmowymi.

a) Na czym one polegają? Odpowiedź: na integracji  środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami alarmowymi.

b) Czego dotyczą? Odpowiedź: instalacji serwisów do tworzenia alarmów oraz  integracji z  serwisami do wysyłania powiadomień.

c) Jaki jest ich zakres? Odpowiedź: instalacja serwisów służącymi do tworzenia alarmów oraz integracja z usługami wysyłającymi powiadomienia.

d) Co jest ich efektem? Odpowiedź: system służący do wysyłania alarmów skonfigurowanymi z specyficznymi wymaganiami aplikacji.

e) Z jakich programów Pan korzysta przy świadczeniu usług? Odpowiedź: G., A.

f) Jakimi narzędziami się Pan posługuje? Odpowiedź: A.

g) Czy pracuje Pan na oprogramowaniu wytworzonym przez siebie, czy na oprogramowaniu klienta? Odpowiedź: Pracuje Pan na pozyskiwanym przez siebie ogólnodostępnym oprogramowaniu typu O.- o otwartym kodzie źródłowym.

G) Usługi polegające na tworzeniu wizualizacji dotyczących monitorowanych aplikacji (metryki, logi, alarmy).

a) Na czym one polegają? Odpowiedź na integracji logów i metryk z panelem do monitorowana aplikacji.

b) Czego dotyczą? Odpowiedź: tworzenia paneli i wizualizacji do obserwowania aplikacji.

c) Jaki jest ich zakres? Odpowiedz tworzenie panelu służącego do obserwowania aplikacji.

d) Co jest ich efektem? Odpowiedź: panel z metrykami, logami aplikacji.

e) Z jakich programów Pan korzysta przy świadczeniu usług? Odpowiedź: G.

f) Jakimi narzędziami się Pan posługuje? Odpowiedź: G.

g) Czy pracuje Pan na oprogramowaniu wytworzonym przez siebie, czy na oprogramowaniu klienta? Odpowiedź: Pracuje Pan na pozyskiwanym przez siebie ogólnodostępnym oprogramowaniu typu O.- o otwartym kodzie źródłowym.

H) Usługi polegające na tworzeniu, udoskonalaniu i diagnostyce środowisk deweloperskich.

a) Na czym one polegają? Odpowiedź: pomoc w rozwiązywaniu problemów ze środowiskami deweloperskimi aplikacji oraz usprawnianie ich w celu poprawienia efektywności zespołu tworzącego aplikacji.

b) Czego dotyczą? Odpowiedź:  zmian w plikach d.

c) Jaki jest ich zakres? Odpowiedz: analiza wymagań i problemów zespołu deweloperskiego i ich naprawa.

d) Co jest ich efektem?  Odpowiedź: zmian w plikach d. związane z usprawnieniami.

e) Z jakich programów Pan korzysta przy świadczeniu usług? Odpowiedź: d.

f) Jakimi narzędziami się Pan posługuje? Odpowiedź: edytor tekstowy vi.

g) Czy pracuje Pan na oprogramowaniu wytworzonym przez siebie, czy na oprogramowaniu klienta? Odpowiedź: Pracuje Pan na pozyskiwanym przez siebie ogólnodostępnym oprogramowaniu typu O.- o otwartym kodzie źródłowym.

I) Usługi polegające na tworzeniu, udoskonalaniu i optymalizacji obrazów kontenera aplikacji.

a) Na czym one polegają? Odpowiedź: zmiany w plikach D.

b) Czego dotyczą? Odpowiedź: analiza wymagań środowiska uruchomieniowego aplikacji i usunięcie niepotrzebnych plików i paczek.

c) Jaki jest ich zakres? Odpowiedź: modyfikacja środowiska uruchomieniowego aplikacji. 

d) Co jest ich efektem? Odpowiedź: obraz kontenera aplikacji o mniejszym rozmiarze.

e) Z jakich programów Pan korzysta przy świadczeniu usług? Odpowiedź: Docker

f) Jakimi narzędziami się Pan posługuje? Odpowiedź: edytor tekstowy vi.

g) Czy pracuje Pan na oprogramowaniu wytworzonym przez siebie, czy na oprogramowaniu klienta? Odpowiedź: Pracuje Pan na pozyskiwanym przez siebie ogólnodostępnym oprogramowaniu typu O.- o otwartym kodzie źródłowym.

J) Usług polegające na tworzeniu, udoskonalaniu i  diagnostyce środowisk aplikacji w metodologii I.

a) Na czym one polegają? Odpowiedź: tworzenie i modyfikacji infrastruktury opisanej za pomocą T.

b) Czego dotyczą? Odpowiedź: tworzenia, udoskonalania i aktualizacji  infrastruktury oraz narzędzi do jej zarządzania.

c) Jaki jest ich zakres? Odpowiedź: pełen zakres zarządzania infrastrukturą w środowiskach chmurowych oraz „on-prem”

d) Co jest ich efektem? Odpowiedź: odtwarzalna infrastruktura zapisana w postaci plików tf.

e) Z jakich programów Pan korzysta przy świadczeniu usług? Odpowiedź: T.

f) Jakimi narzędziami się Pan posługuje? Odpowiedź: T.

g) Czy pracuje Pan na oprogramowaniu wytworzonym przez siebie, czy na oprogramowaniu klienta? Odpowiedź: Pracuje Pan na pozyskiwanym przez siebie ogólnodostępnym oprogramowaniu typu O.- o otwartym kodzie źródłowym.

K) Usługi polegające na tworzeniu, wdrażanie oraz zarządzanie serwisami służącymi do integracji pomiędzy niekompatybilnymi usługami.

a) Na czym one polegają? Odpowiedź: tworzenie integracji zależnych od problemu wiązanego z infrastrukturą.

b) Czego dotyczą? Odpowiedź: tworzenia skryptów integracyjnych.

c) Jaki jest ich zakres? Odpowiedź: zależny od problemu, głównie są to małe serwisy http formatujące struktury danych w odpowiedni sposób oraz konfigurujące zewnętrzne usługi poprzez http API.

d) Co jest ich efektem? Odpowiedź: skrypty pozwalające na integrację różnych serwisów których nie można zintegrować bezpośrednio.

e) Z jakich programów Pan korzysta przy świadczeniu usług? Odpowiedź: edytor tekstowy vi, P.

f) Jakimi narzędziami się Pan posługuje? Odpowiedź: edytor tekstowy vi, P.

g) Czy pracuje Pan na oprogramowaniu wytworzonym przez siebie, czy na oprogramowaniu klienta? Odpowiedź: Pracuje Pan na pozyskiwanym przez siebie ogólnodostępnym oprogramowaniu typu O.- o otwartym kodzie źródłowym.

L) Usługi polegające na tworzeniu kopii zapasowych migracji oraz przywracaniu baz danych.

a) Na czym one polegają? Odpowiedź: tworzenie kopii zapasowych,  przywracanie ich oraz migracje danych.

b) Czego dotyczą? Odpowiedź: tworzenie kopii zapasowych,  przywracanie ich oraz migracje danych.

c) Jaki jest ich zakres? Odpowiedź: tworzenie kopii zapasowych,  przywracanie ich oraz migracje danych.

d) Co jest ich efektem? Odpowiedź: kopie zapasowe baz danych, nowe instancje baz danych po migracji danych.

e) Z jakich programów Pan korzysta przy świadczeniu usług? Odpowiedź: usługi chmurowe /narzędzia specyficzne dla danej bazy danych (np. p., m.).

f) Jakimi narzędziami się Pan posługuje? Odpowiedź: Odpowiedź: usługi chmurowe /narzędzia specyficzne dla danej bazy danych (np. p., m.).

g) Czy pracuje Pan na oprogramowaniu wytworzonym przez siebie, czy na oprogramowaniu klienta? Odpowiedź: Pracuje Pan na pozyskiwanym przez siebie ogólnodostępnym oprogramowaniu typu O.- o otwartym kodzie źródłowym.

M) Usługi polegające na instalacji, konfiguracji oraz aktualizowaniu serwerów.

a) Na czym one polegają? Odpowiedź: tworzeniu ról oraz cookbooków/playbooków z konfiguracją serwerów.

b) Czego dotyczą? Odpowiedź: instalacji paczek, konfiguracji serwisów.

c) Jaki jest ich zakres? Odpowiedź: całościowa konfiguracja serwerów aplikacji.

d) Co jest ich efektem? Odpowiedź: działające serwery aplikacji z potencjałem do szybszej zmiany konfiguracji i odtworzenia całego środowiska.

e) Z jakich programów Pan korzysta przy świadczeniu usług? Odpowiedź: A./C.

f) Jakimi narzędziami się Pan posługuje? Odpowiedź: A./C., edytor tekstowy vi.

g) Czy pracuje Pan na oprogramowaniu wytworzonym przez siebie, czy na oprogramowaniu klienta? Odpowiedź: Pracuje Pan na pozyskiwanym przez siebie ogólnodostępnym oprogramowaniu typu O.- o otwartym kodzie źródłowym.

N) Usługi polegające na zarządzaniu bezpieczeństwem aplikacji w warstwie sieciowej

a) Na czym one polegają?  Odpowiedź: analiza wymagań sieciowych aplikacji i zapewnienia odpowiedniej konfiguracji w celu działania aplikacji.

b) Czego po dotyczą? Odpowiedź: zarządzania regułami firewall oraz reverse proxy.

c) Jaki jest ich zakres? Odpowiedź: zarządzania regułami firewall oraz reverse proxy.

d) Co jest ich efektem? Odpowiedź: konfiguracja sieciowa, która pozwala na poprawne działanie aplikacji, jednocześnie zabezpieczające  od niepożądanych  połączeń.

e) Z jakich programów Pan korzysta przy świadczeniu usług? Odpowiedź: A./C.

f) Jakimi narzędziami się Pan posługuje? Odpowiedź: A./C.

g) Czy pracuje Pan na oprogramowaniu wytworzonym przez siebie, czy na oprogramowaniu klienta? Odpowiedź: Pracuje Pan na pozyskiwanym przez siebie ogólnodostępnym oprogramowaniu typu O.- o otwartym kodzie źródłowym.

2) Czy Pana usługi są związane:

a) z projektowaniem oprogramowania? Odpowiedź: nie.

b) programowaniem i rozwojem oprogramowania? Odpowiedź: nie.

c) projektowaniem struktury i zawartości oprogramowania? Odpowiedź: nie.

d) zapisem kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej? Odpowiedź: nie.

e) łączeniem w całość, przystosowaniem (modyfikowaniem, konfigurowaniem, itp.) i instalowaniem istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta? Odpowiedź: tak.

f) z doradztwem lub opiniowaniem spraw w zakresie systemów informatycznych i oprogramowania, np. w zakresie wymagań i zaopatrzenia, czy systemów zabezpieczających? Odpowiedź: tak.

Pytanie

  1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym może Pan opodatkować w całości osiągane od dnia 1 stycznia 2022 r. przychody z działalności opisanej w niniejszym wniosku według stawki 8,5%?
  2. W przypadku uznania Pana stanowiska w zakresie pytania numer 1 za nieprawidłowe, czy przychody uzyskane z realizacji tworzenia, usprawniania oraz diagnostyki skryptów automatyzujących wdrożenia aplikacji, skryptów budujących artefakty aplikacji oraz skryptów testowych aplikacji powinien Pan opodatkować stawką ryczałtu w wysokości 12%, natomiast usługi przedstawione we wniosku w pozostałym zakresie, stawką 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie

Stanowisko Pana w zakresie pytania nr 1:

Pana zdaniem, zgodnie z art. 1 pkt 1 uRPIT, ustawa ta ma zastosowanie do niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z art. 6 ust. 1 uRPIT opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnicy mogą dokonać wyboru tej formy opodatkowania, o ile zgodnie z art. 6 ust. 4 uRPIT w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w  wysokości nieprzekraczającej równowartość 2.000.000 euro lub uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro. Pana zdaniem, prawidłowe i uzasadnione jest zastosowanie przez niego do wykonywanych przez siebie na rzecz Kontrahenta usług stawki ryczałtu 8,5% - do przychodów z działalności związanej z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 oraz do przychodów z  działalności związanej z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0.

Usługi świadczone przez Pana sklasyfikowane w grupowaniach PKWiU 62.01.12.0 oraz 62.01.11.0 nie zostały wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. a oraz lit. b uRPIT. Ze względu na to, że żaden inny przepis uRPIT nie stanowi odmiennie, przychody uzyskiwane z tytułu świadczenia tych usług mogą korzystać z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawką 8,5%. W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% dla przychodów z działalności usługowej. Uważa Pan, że do wyliczania kwoty zryczałtowanego podatku z tytułu przychodu od usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 oraz 62.01.11.0 prawidłowe jest zastosowanie stawki 8,5%. Za prawem Pana do zastosowania stawki 8,5% przemawia to, że nie wykonuje Pan usług wymienionych w art. 12 ust. 2b pkt 2 lit. b a oraz lit. b uRPIT, zgodnie z którym opodatkowaniem stawką ryczałtu wynoszącą 12% podlegają przychody ze świadczenia usług: związanych z  wydawaniem pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z  wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line, związanych z doradztwem w  zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU  ex  62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1). Na podstawie art. 4 ust. 4 uRPIT, ilekroć w ustawie używa się oznaczenia "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres usług jest węższy niż określony w grupowaniu. Z powyższego wynika, że stawką ryczałtu w wysokości 8,5% mogą być opodatkowane wykonywane przez Pan usługi, ponieważ są to usługi nie mieszczące się w katalogu usług wskazanych w art. 12 ust. 2b pkt 2 lit. b a oraz lit. b uRPIT.

W Pana ocenie, przychody z usług wykonywanych przez Pana nie mogą być opodatkowane stawką 12%. W Pana ocenie, ma on prawo do opodatkowania uzyskiwanych przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% jako przychodów z  działalności związanej z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i  systemów komputerowych, oraz do przychodów z działalności związanej z  projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania.

Stanowisko w zakresie pytania nr 2:

W przypadku uznania stanowiska za nieprawidłowe w zakresie pytania nr 1, sformułował Pan pytanie "czy przychody uzyskane z realizacji tworzenia, usprawniania oraz diagnostyki skryptów automatyzujących wdrożenia aplikacji, skryptów budujących artefakty aplikacji oraz skryptów testowych aplikacji powinien Pan opodatkować stawką ryczałtu w wysokości 12%, natomiast usługi przedstawione we wniosku w pozostałym zakresie, stawką 8,5 %?”. Pana zdaniem, w przypadku uznania stanowiska do pytania nr 1 za nieprawidłowe, ma on prawo do opodatkowania stawką zryczałtowanego podatku w wysokości 8,5% świadczonych usług polegających na:

- tworzeniu, usprawnianiu oraz diagnostyce automatycznych potoków aplikacji (CI/CD p.);

- projektowaniu architektury aplikacji w środowiskach chmurowych oraz "on-premise";

- optymalizacji kosztów użytkowania środowisk chmurowych;

- integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami zbierania metryk;

- integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami zbierania logów;

- integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami alarmowymi;

- tworzeniu wizualizacji dotyczących monitorowanych aplikacji (metryki, logi, alarmy);

- tworzeniu, udoskonalaniu i diagnostyce środowisk deweloperskich;

- tworzeniu, udoskonalaniu i optymalizacji obrazów kontenera aplikacji;

- tworzeniu, udoskonalaniu i diagnostyce środowisk aplikacji w metodologii I.;

- tworzeniu, wdrażanie oraz zarządzanie serwisami służącymi do integracji pomiędzy niekompatybilnymi usługami;

- tworzeniu kopii zapasowych, migracji oraz przywracaniu baz danych;

- instalacji, konfiguracji oraz aktualizowaniu serwerów;

- zarządzaniu bezpieczeństwem aplikacji w warstwie sieciowej.

Usługi te, świadczone przez Pana nie zostały wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. a) oraz lit. b) uRPIT. Ze względu na to, że żaden inny przepis uRPIT nie stanowi odmiennie, przychody uzyskiwane z tytułu świadczenia tych usług mogą korzystać z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawką 8,5%.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidenqonowanych wynosi 8,5% dla przychodów z działalności usługowej. Uważa Pan, że do wyliczania kwoty zryczałtowanego podatku z tytułu przychodu od ww. usług prawidłowe jest zastosowanie stawki 8,5%.

Za Pana prawem do zastosowania stawki 8,5% do opodatkowania wyżej wymienionych usług przemawia to, że Pana zdaniem nie są to usługi wymienione w art. 12 ust. 2b pkt 2 lit. a) oraz lit. b) uRPIT, z których przychody opodatkowane są stawką 12%. Z powyższego wynika, że stawką ryczałtu w wysokości 8,5% mogą być opodatkowane wskazane przez Pana usługi, które są usługami nie mieszczącymi się w katalogu usług, jaki zawiera się we wskazanym przepisie. W Pana ocenie, ma Pan prawo do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% jako przychodów z działalności związanej z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, uzyskiwanych przychodów ze świadczenia usług polegających na:

- tworzeniu, usprawnianiu oraz diagnostyce automatycznych potoków aplikacji (CI/CD p.);

- projektowaniu architektury aplikacji w środowiskach chmurowych oraz "on-premise”;

- optymalizacji kosztów użytkowania środowisk chmurowych;

- integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami zbierania metryk;

- integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami zbierania logów;

- integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami alarmowymi;

- tworzeniu wizualizacji dotyczących monitorowanych aplikacji (metryki, logi, alarmy); w - tworzeniu, udoskonalaniu i diagnostyce środowisk deweloperskich;

- tworzeniu, udoskonalaniu i optymalizacji obrazów kontenera aplikacji;

- tworzeniu, udoskonalaniu i diagnostyce środowisk aplikacji w metodologii I.;

- tworzeniu, wdrażanie oraz zarządzanie serwisami służącymi do integracji pomiędzy niekompatybilnymi usługami;

- tworzeniu kopii zapasowych, migracji oraz przywracaniu baz danych;

- instalacji, konfiguracji oraz aktualizowaniu serwerów;

- zarządzaniu bezpieczeństwem aplikacji w warstwie sieciowej.

W przypadku uznania przez Organ interpretacyjny stanowiska na pytanie nr 1 za nieprawidłowe, zdaniem Pana, może on stosować do przychodów uzyskanych z realizacji tworzenia, usprawniania oraz diagnostyki skryptów automatyzujących wdrożenia aplikacji, skryptów budujących artefakty aplikacji oraz skryptów testowych aplikacji stawkę ryczałtu w  wysokości 12%, jako usług związanych z oprogramowaniem o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) uRPIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Jak wskazuje art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a.uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b.uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylony 

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) – e)  uchylony 

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Grupowanie PKWiU 62.01.1 obejmuje: „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych”. W ramach tego grupowania mieści się:

1)  PKWiU 62.01.11.0 „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”. Wyjaśnienia do PKWiU 2015 wskazują, że:

Grupowanie to obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak:

–    projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych,

–    projektowanie struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych),

–    projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych,

–    wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.

2)  PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”. Wyjaśnienia do PKWiU 2015 wskazują, że:

Grupowanie to obejmuje:

–    usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne,

–    usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie, rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci.

W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia wskazał, Pan że:

1.1 marca 2021 r. rozpoczął Pan wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

2.11 lutego 2022 r. złożył Pan Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów uzyskanych w 2022 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

3.Wymienione w art. 8 uRPIT wyłączenia od prawa do stosowania zryczałtowanego podatku nie mają zastosowania w prowadzonej działalności gospodarczej, która jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 uRPIT.

4.W 2022 roku i w latach następnych będzie Pan świadczył usługi z zakresu D. na podstawie umowy zawartej 1 marca 2021 r. ze Sp. z o. o.

5.Nie jest Pan wspólnikiem ani członkiem zarządu Spółki, na rzecz której świadczy opisane w niniejszym wniosku usługi.

6.W trakcie roku podatkowego 2021 nie pozostawał Pan w stosunku pracy ze Sp. z o. o. (ani w spółdzielczym stosunku pracy) w związku z  czym nie znajduje zastosowanie ograniczenie z art. 8 ust. 2 ustawy o  zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

7.Z tytułu prowadzonej działalność gospodarczej w 2021 r. roku uzyskał przychody w  złotych niższe niż równowartość 2.000.000 euro według średniego kursu euro ogłoszonego NBP z dnia 1 października 2021 r.

8.Nie uzyskuje Pan żadnych dochodów podlegających opodatkowaniu innych niż pochodzących z wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej.

9.Nie świadczy Pan usług dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w której jest wspólnikiem, gdyż nie jest Pan Wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

10.Nie pełni Pan funkcji członka Zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W  konsekwencji nie pełni jakichkolwiek obowiązków wynikających z takiej funkcji.

11.Zakres usług wykonywanych przez Pana w ramach działalności gospodarczej nie pokrywa się z obowiązkami wspólnika i członka zarządu, gdyż nie jest Pan wspólnikiem ani członkiem zarządu jakiejkolwiek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

12.Prowadzi Pan ewidencję przychodów, w której jest w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

13.Ewidencjonuje Pan czas wykonywania usług w podziale na dwie kategorie:

a)usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych sklasyfikowane pod symbolem PKWIU 62.01.12.0 oraz

b)usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania (PKWIU 62.01.11.0).

14.Usługi polegające na tworzeniu, usprawnianiu oraz diagnostyce skryptów automatyzujących wdrożenia aplikacji, skryptów budujących artefakty aplikacji oraz skryptów testowych aplikacji klasyfikuje Pan jako usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania (PKWIU 62.01.11.0).

15.Pozostałe wykonane usługi wykazane na fakturach wystawianych przez Pana jako "usługi programistyczne bez przeniesienia IP" (praw autorskich) są usługami związanymi z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i  systemów komputerowych, sklasyfikowanymi kodem PKWIU 62.01.12.0 i polegają na:

- tworzeniu, usprawnianiu oraz diagnostyce automatycznych potoków aplikacji (CI/CD p.);

- projektowaniu architektury aplikacji w środowiskach chmurowych oraz "on-premise”;

- optymalizacji kosztów użytkowania środowisk chmurowych;

- integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami zbierania metryk;

- integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami zbierania logów;

- integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami alarmowymi;

- tworzeniu wizualizacji dotyczących monitorowanych aplikacji (metryki, logi, alarmy);

- tworzeniu, udoskonalaniu i diagnostyce środowisk deweloperskich;

- tworzeniu, udoskonalaniu i optymalizacji obrazów kontenera aplikacji;

- tworzeniu, udoskonalaniu i diagnostyce środowisk aplikacji w metodologii I.;

- tworzeniu, wdrażanie oraz zarządzanie serwisami służącymi do integracji pomiędzy niekompatybilnymi usługami;

- tworzeniu kopii zapasowych, migracji oraz przywracaniu baz danych;

- instalacji, konfiguracji oraz aktualizowaniu serwerów;

- zarządzaniu bezpieczeństwem aplikacji w warstwie sieciowej.

11.W przypadku rozpoczęcia świadczenie usług z  zakresu D. na rzecz innego kontrahenta o zakresie zbliżonym do zakresu usług aktualnie świadczonych na rzecz Sp. z o. o usługi te będą sklasyfikowane jako działalność związana z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 oraz jako działalność związana z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania pod symbolem PKWiU 62.01.11.0.

12.Uzyskuje Pan przychody ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) w zakresie w jakim uzyskuje przychody z wykonywania usług związanych z pracami nad tworzeniem i rozwojem skryptów, tj. usług polegających na tworzeniu, usprawnianiu oraz diagnostyce skryptów automatyzujących wdrożenia aplikacji, skryptów budujących artefakty aplikacji oraz skryptów testowych aplikacji.

13.Nie uzyskuje i nie zamierza uzyskać przychodów ze świadczenia usług związanych z  nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z  doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z  doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

14.Dodatkowo wskazał Pan, że usługi związane sąłączeniem w całość, przystosowaniem (modyfikowaniem, konfigurowaniem, itp.) i instalowaniem istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta oraz z doradztwem lub opiniowaniem spraw w zakresie systemów informatycznych i oprogramowania, np. w zakresie wymagań i zaopatrzenia, czy systemów zabezpieczających.

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, wskazujemy, że w świetle tak przedstawionego opisu czynności, które Pan wykonuje, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. W naszej ocenie czynności, które Pan wskazał w opisie sprawy, tj. tj. uzyskiwane z wykonywania usług polegających na tworzeniu, usprawnianiu oraz diagnostyce automatycznych potoków aplikacji CI/CD p., projektowaniu architektury aplikacji w środowiskach chmurowych oraz "on-premise", optymalizacji kosztów użytkowania środowisk chmurowych, integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami zbierania metryk, integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami zbierania logów, integracji środowiska uruchomieniowego aplikacji z usługami alarmowymi, tworzeniu wizualizacji dotyczących monitorowanych aplikacji - metryk, logów, alarmów, tworzeniu, udoskonalaniu i diagnostyce środowisk deweloperskich, tworzeniu, udoskonalaniu i optymalizacji obrazów kontenera aplikacji, tworzeniu, udoskonalaniu i diagnostyce środowisk aplikacji w metodologii I., tworzeniu, wdrażaniu oraz zarządzaniu serwisami służącymi do integracji pomiędzy niekompatybilnymi usługami, tworzeniu kopii zapasowych, migracji oraz przywracaniu baz danych, instalacji, konfiguracji oraz aktualizowaniu serwerów, zarządzaniu bezpieczeństwem aplikacji w warstwie sieciowej – mieszczą się w pojęciu usług związanych z  oprogramowaniem.

Ponadto jak  Pan wskazał, uzyskuje Pan przychody ze świadczenia usług związanych z  oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) w zakresie w jakim uzyskuje przychody z  wykonywania usług związanych z pracami nad tworzeniem i rozwojem skryptów, tj. usług polegających na tworzeniu, usprawnianiu oraz diagnostyce skryptów automatyzujących wdrożenia aplikacji, skryptów budujących artefakty aplikacji oraz skryptów testowych aplikacji.

W związku z tym wszystkie uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 oraz 62.01.11.0 powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stanowisko Pana jest prawidłowe w części  dotyczącej pytania 2 w zakresie zastosowania stawki ryczałtu w wysokości 12% do przychodów uzyskanych z realizacji tworzenia, usprawniania oraz diagnostyki skryptów automatyzujących wdrożenia aplikacji, skryptów budujących artefakty aplikacji oraz skryptów testowych aplikacji  oraz nieprawidłowe w pozostałej części.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,
  • zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja nie rozstrzyga prawidłowości klasyfikacji usług dokonanej przez Pana w świetle PKWiU. Wobec tego została ona wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Tutejszy Organ nie jest, bowiem uprawniony, w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.  Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).