Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie stawki ryczałtu. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.448.2022.3.AG

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 26 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.448.2022.3.AG

Temat interpretacji

Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie stawki ryczałtu.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 26 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 26 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 26 maja 2022 r. (wpływ 15 lipca 2022 r.) oraz z 26 maja 2022 r. (wpływ 23 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca planuje rozpocząć jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą. Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym Polski. Nie pozostaje On w związku małżeńskim ani nie prowadzi działalności w formie spółki.

Przedmiot działalności, który zostanie określony we wpisie do CEIDG Wnioskodawcy, obejmie podklasę 62.01.Z „Działalność związana z oprogramowaniem”. Działalność faktycznie prowadzona przez Wnioskodawcę obejmować będzie projektowanie systemów informatycznych i rozwiązań interfejsowych na potrzeby tworzenia oprogramowania. Dodatkowo Wnioskodawca prowadzić będzie działalność polegającą na projektowaniu graficznym. Podklasa 62.01.Z obejmuje: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników. Podklasa ta obejmuje analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia:

-rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika,

-pisanie programów na zlecenie użytkownika,

-projektowanie stron internetowych.

Podklasa ta nie obejmuje:

-publikowania pakietów oprogramowania, sklasyfikowanego w 58.29.Z,

-tłumaczenia i przystosowania programów na potrzeby rynku, wykonywane na własny rachunek, sklasyfikowanych w 58.29.Z,

-planowania i projektowania systemów komputerowych, które integrują sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, nawet wtedy, gdy dostarczane oprogramowanie może być ich integralną częścią, sklasyfikowanego w 62.02.Z.

Wnioskodawca planuje zawrzeć z kontrahentem umowę, która przewiduje, że będzie on świadczyć na rzecz kontrahenta usługi w następującym zakresie:

-projektowania i opracowywania zasad pracy aplikacji webowych i mobilnych,

-projektowania, prototypowania oraz testowania elementów graficznych na potrzeby aplikacji i stron internetowych,

-ulepszania istniejącego interfejsu aplikacji oraz stron internetowych,

-opracowywania i konsultowania rozwiązań (...) na potrzeby aplikacji i stron internetowych,

-zbierania wymagań odnośnie projektu,

-analizy potrzeb użytkowników – pod względem działania produktu (źródła wewnętrzne oraz zewnętrzne),

-analizy potrzeb biznesowych pod kątem ich rezultatów oraz prezentacja wyników (w odniesieniu do tworzonego bądź istniejącego interfejsu, jako element wymagań projektowych (analiza potrzeb),

-zarządzania projektami (…),

-ewaluacji interfejsów pod kątem użyteczności,

-doradztwa graficznego w zakresie interfejsów aplikacji webowych, stron oraz aplikacji mobilnych,

-proponowania rozwiązań i szacowania wymaganych zasobów,

-przygotowywania statycznych i interaktywnych makiet,

-wizualizacji i dokumentowania zawartości oraz funkcjonalności (...) (Opracowywanie wytycznych wizualnych, funkcjonalnych, użytecznych elementów, przygotowywanie dokumentacji na potrzeby realizacji projektu),

-tworzenia specyfikacji przy współpracy z managerami produktów i deweloperami (rozbudowanie pkt wyżej),

-nadzorowania wdrożenia stworzonych rozwiązań (bez udziału w programowaniu ich).

Jedynie sporadycznie Wnioskodawca świadczy następujące usługi:

-realizacja projektów stron internetowych: wykonywanie działających stron internetowych z wykorzystaniem narzędzi no-code (edytory wizualne, niewymagające programowania i znajomości języków programowania),

-opracowywanie brandingu firmy (projektu graficznego logo, materiałów graficznych oraz elementów potrzebnych do komunikacji firmy, jak: etykiety, ulotki, katalogi, szablony prezentacji itd.),

-opracowywanie elementów komunikacyjnych na potrzeby social mediów (banery reklamowe, grafiki, infografiki itd. – przeznaczone do sieci);

-opracowywanie projektów graficznych – infografik.

Wnioskodawca zamierza w terminie określonym w art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20 listopada 1998 r. (Dz. U. Nr 144, poz. 930) (dalej: ustawa, ustawa o zryczałtowanym PIT) złożyć naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy.

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w roku podatkowym i w roku poprzedzającym rok podatkowy Wnioskodawca nie pozostawał w stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy do kontrahenta, z którym podpisze umowę, w związku z czym nie będzie miało zastosowania ograniczenie z art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym PIT.

Wnioskodawca z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w bieżącym roku uzyska przychody niższe niż 250 000 euro.

Działalność Wnioskodawcy nie będzie polegać na świadczeniu usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1). W szczególności Wnioskodawca będzie pisać programów komputerowych.

Świadczone przez Wnioskodawcę usługi będą mieścić się w grupowaniu PKWiU 62.01.11.0 – usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania. Grupowanie to obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak:

-projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych,

-projektowanie struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych),

-projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych,

-wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.

W uzupełnieniach wniosku wskazał Pan, że do wykonywanej przez Pana działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ponadto świadczone usługi, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 nie będą związane z oprogramowaniem.

Pytanie

Czy w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca będzie mógł na podstawie oświadczenia złożonego naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego opodatkować osiągane przychody z działalności w zakresie projektowania systemów informatycznych i projektowania interfejsów graficznych i innych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w stawce 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym PIT, ustawa ma zastosowanie do niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Osoby te, zgodnie z art. 2 ust. 1, mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Następnie, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym. Podatnicy mają uprawnienie do korzystania z tej formy opodatkowania, o ile zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 250 000 euro lub uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250 000 euro.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym PIT, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawka podatku uzależniona została przez ustawodawcę od przedmiotu działalności prowadzonej przez podatnika. Jak przedstawiono w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca planuje uzyskać przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, które w ciągu roku podatkowego nie przekroczą kwoty 250.000 euro. Wnioskodawca nie pozostawał również w roku poprzedzającym skorzystanie ze zryczałtowanej formy opodatkowania w stosunku pracy z przyszłym odbiorcą usług.

Zdaniem Wnioskodawcy prawidłowe i uzasadnione jest zastosowanie stawki ryczałtu w stawce 8,5% przychodów z działalności związanej z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 oraz do przychodów z działalności związanej z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0. Usługi wchodzące w zakres symbolu PKWiU 62.01.12.0 oraz 62.01.11.0 nie zostały wymienione w Załączniku Nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, a w konsekwencji – zważywszy, że żaden inny przepis nie stanowi inaczej – przychody uzyskiwane z tytułu świadczenia tych usług mogą korzystać z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ww. ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz Załącznika Nr 2 do ustawy. Wnioskodawca nie świadczy usług związanych z oprogramowaniem, tym samym uważa, że do wyliczania kwoty należnego podatku dochodowego z tytułu przychodu od usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 prawidłowe jest zastosowanie stawki 8,5%. Brak świadczenia przez Wnioskodawcę usług programowania jest istotny w kontekście art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o zryczałtowanym PIT. Zgodnie bowiem z brzmieniem tego przepisu stawką ryczałtu 17% objęte jest świadczenie usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1), przy czym, stosownie do art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym PIT, ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Z powyższego wynika, że stawką 8,5% mogą być opodatkowane tylko te usługi, które nie mieszczą się w definicji usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, działalność prowadzona przez Wnioskodawcę, mieszcząca się w klasyfikacji PKWiU 62.01.12.0 oraz 62.01.11.0 nie może być rozumiana jako mieszcząca się w grupowaniu 62.01.1, jako że działalność faktycznie prowadzona przez Wnioskodawcę nie obejmuje programowania, a obejmuje projektowanie, testowanie i prototypowanie nowych elementów interfejsu, ulepszanie istniejącego interfejsu, zbieranie wymagań i zarządzanie projektami (...), proponowanie rozwiązań i szacowanie wymaganych zasobów, tworzenie specyfikacji przy współpracy z managerami produktów i deweloperami, nadzorowanie wdrożenia rozwiązań zbieranie informacji o potrzebach użytkownika i działaniu produktu ze źródeł wewnętrznych i zewnętrznych.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, na zadane pytania należy odpowiedzieć w następujący sposób: 1. Wnioskodawca ma prawo do opodatkowania uzyskiwanych przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% uzyskiwanych przychodów z tytułu działalności w zakresie projektowania, testowania i prototypowania nowych elementów interfejsu, ulepszania istniejącego interfejsu, zbierania wymagań i zarządzania projektami (...), proponowania rozwiązań i szacowania wymaganych zasobów, tworzenia specyfikacji przy współpracy z managerami produktów i deweloperami, nadzorowania wdrożenia rozwiązań, zbierania informacji o potrzebach użytkownika i działaniu produktu ze źródeł wewnętrznych i zewnętrznych. Podobne interpretacje wydane wcześniej wskazują na taką możliwość: 0111-KDIB1-1.4011.222.2017.1.NL oraz ITPB1/415-1045/14/AK.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Pan oświadczył – przy świadczeniu przez Pana opisanych usług negatywne przesłanki nie wystąpią.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zwracamy także uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Tymczasem z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynika, że planuje Pan prowadzić działalność gospodarczą, w ramach której będzie Pan świadczyć usługi sklasyfikowane wg PKWiU pod następującym symbolem PKWiU 62.01.11.0 ‒ Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania. Wskazał Pan, że planuje zawrzeć z kontrahentem umowę, która przewiduje, że będzie Pan świadczyć na rzecz kontrahenta usługi w następującym zakresie: projektowania i opracowywania zasad pracy aplikacji webowych i mobilnych; projektowania, prototypowania oraz testowania elementów graficznych na potrzeby aplikacji i stron internetowych; ulepszania istniejącego interfejsu aplikacji oraz stron internetowych; opracowywania i konsultowania rozwiązań (...) na potrzeby aplikacji i stron internetowych; zbierania wymagań odnośnie projektu; analizy potrzeb użytkowników – pod względem działania produktu (źródła wewnętrzne oraz zewnętrzne); analizy potrzeb biznesowych pod kątem ich rezultatów oraz prezentacja wyników (w odniesieniu do tworzonego, bądź istniejącego interfejsu, jako element wymagań projektowych (analiza potrzeb); zarządzania projektami (...); ewaluacji interfejsów pod kątem użyteczności; doradztwa graficznego w zakresie interfejsów aplikacji webowych, stron oraz aplikacji mobilnych; proponowania rozwiązań i szacowania wymaganych zasobów; przygotowywania statycznych i interaktywnych makiet; wizualizacji i dokumentowania zawartości oraz funkcjonalności (...) (opracowywanie wytycznych wizualnych, funkcjonalnych, użytecznych elementów, przygotowywanie dokumentacji na potrzeby realizacji projektu); tworzenia specyfikacji przy współpracy z managerami produktów i deweloperami (rozbudowanie pkt wyżej); nadzorowania wdrożenia stworzonych rozwiązań (bez udziału w programowaniu ich). Jedynie sporadycznie świadczy Pan następujące usługi: realizacja projektów stron internetowych: wykonywanie działających stron internetowych z wykorzystaniem narzędzi no-code (edytory wizualne, niewymagające programowania i znajomości języków programowania); opracowywanie brandingu firmy (projektu graficznego logo, materiałów graficznych oraz elementów potrzebnych do komunikacji firmy jak: etykiety, ulotki, katalogi, szablony prezentacji, itd.); opracowywanie elementów komunikacyjnych na potrzeby social mediów (banery reklamowe, grafiki, infografiki, itd. – przeznaczone do sieci) oraz opracowywanie projektów graficznych – infografik. Jednocześnie poinformował Pan, że nie świadczy usług związanych z oprogramowaniem.

Zwracamy uwagę, że z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Przepis ten nie odwołuje się do bezpośredniego ani do pośredniego związku z oprogramowaniem.

Mimo wskazania przez Pana, że świadczone usługi są niezwiązane z oprogramowaniem, to przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane we wniosku czynności sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 są związane z oprogramowaniem. We własnym stanowisku (w odniesieniu do kwestii definicji usług związanych z oprogramowaniem) napisał Pan, że działalność prowadzona przez Pana nie może być rozumiana jako mieszcząca się w grupowaniu 62.01.1, ponieważ działalność ta faktycznie nie obejmuje programowania. W omawianym przepisie nie ma jednak mowy o usługach związanych z programowaniem, a usługach związanych z oprogramowaniem. Za uznaniem świadczonych przez Pana usług za związane z oprogramowaniem wskazuje opis usług, które będzie Pan świadczył. Przede wszystkim chodzi tu o usługi w zakresie projektów stron internetowych, czyli wykonanie działających stron internetowych.

Co istotne, grupowanie PKWiU 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak m.in: projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych.

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, wskazujemy, że w świetle tak przedstawionego opisu czynności w ramach grupowania PKWiU 62.01.11.0, które Pan wykonuje, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. W naszej ocenie czynności, które Pan wskazał w opisie sprawy, mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem.

Dlatego też uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU 62.01.11.0 powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując – do przychodów ze świadczenia przez Pana usług sklasyfikowanych według PKWiU 62.01.11.0 prawidłowe jest stosowanie stawki zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 12%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji stwierdzamy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).