Możliwość opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.953.2022.2.KD

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.953.2022.2.KD

Temat interpretacji

Możliwość opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 3 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełniła go Pani w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 stycznia 2023 r. (wpływ 15 stycznia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Od 1 lutego 2014 r. w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzi Pani indywidualną praktykę lekarską (kod PKD 86.22.Z - Praktyka lekarska specjalistyczna). Jest Pani również zatrudniona na czas nieokreślony w charakterze specjalisty neonatologii i pediatrii od lutego 2010 r. na podstawie umowy o pracę, obecnie jako zastępca lekarza kierującego oddziałem w Szpitalu w ... na Oddziale ...., w charakterze specjalisty neonatologii.

Dodatkowo, od 31 marca 2016 r. ma Pani zawartą umowę cywilno-prawną w ramach prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej na świadczenie usług, jako lekarz specjalista pediatra na szpitalnym oddziale ratunkowym w...  ..... w ..., który należy do ....- Pani obecnego pracodawcy. Poza tym kontynuuje w dalszym ciągu w ramach kontraktu świadczenia medyczne w zakresie pediatrii dla ... w ... oraz ostatnio dla SP ZOZ w ... Oddział Pediatrii.

Do tej pory rozlicza Pani podatek dochodowy według skali progresywnej w odniesieniu do przychodów osiąganych w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej. Od 1 stycznia 2023 r. planuje Pani rozliczać się w formie uproszczonej, tj. opodatkować przychody osiągane w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W związku z powyższym ma Pani wątpliwości, czy w 2023 r. będzie miała prawo do wyboru opodatkowania dochodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ działalność gospodarcza wykonywana jest i będzie między innymi na rzecz obecnego pracodawcy.

Zakres czynności wykonywanych w ramach umowy o pracę przedstawia się następująco:

-przeprowadzanie wstępnego obchodu, obecność na obchodzie ordynatora, referowanie stanu zdrowia chorych, referowanie stanu zdrowia chorych powierzonych opiece oraz notowanie zaleceń ordynatora,

-przeprowadzanie na polecenie ordynatora dodatkowych obchodów,

-staranne prowadzenie historii choroby - zgodnie z przepisami i wymogami NFZ, przygotowywanie dokumentów potrzebnych przy wypisie oraz w razie śmierci chorego, tworzenie wyciągów historii choroby,

-obecność przy badaniach chorych powierzonych jego opiece, w przypadku badań dodatkowych omówienie z lekarzem wykonującym ich wyników,

-branie udziału w naradach lekarskich, branie udziału w sekcji zwłok chorych, którzy pozostawali pod jego opieką,

-wykonywanie zabiegów zleconych przez ordynatora,

-wypisywanie leków w receptariuszach,

-czuwanie nad odpowiednim odnoszeniem się personelu szpitalnego do chorych,

-udzielanie na zlecenie ordynatora wiadomości o stanie zdrowia chorych,

-dopilnowanie utrzymania należytego stanu sanitarnego,

-dbanie o sprzęt,

-osobiste dopilnowanie wykonywania zarządzeń wydanych przez ordynatora w razie ujawnienia w oddziale choroby zakaźnej, w czasie nieobecności ordynatora, postępowanie zgodnie z procedurami,

-udział w codziennych odprawach lekarskich,

-świadczenie usług w Specjalistycznej Przychodni Przyszpitalnej.

W skład wykonywanych przez Panią czynności, na mocy zawartych umów cywilno-prawnych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej na świadczenie usług jako lekarz specjalista pediatra, wchodzą:

-udzielanie lekarskich świadczeń zdrowotnych dla pacjentów zgłaszających się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w chwili nagłego zachorowania, wypadku lub pogorszenia stanu zdrowia,

-udzielanie lekarskich świadczeń zdrowotnych pacjentom na Izbie Przyjęć,

-udzielanie konsultacji lekarskich w innych oddziałach ...... w ...,

-udzielanie lekarskich świadczeń zdrowotnych pacjentom i innym osobom znajdującym się na terenie ..... w ... w sytuacji wymagającej ratowania życia,

-udzielanie świadczeń medycznych na Oddziałach ...., Pediatrii, Alergologii, Nefrologii, Neurologii, jako pediatra w ramach dyżuru dla pacjentów przekazanych z Oddziału Ratunkowego,

-udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu pediatrii w poradni ... w ... .

Wszelkie świadczenia zdrowotne wykonywane są poza godzinami normalnej ordynacji lekarskiej, tj w żadnej mierze nie łączą się z czasem pracy na etacie.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazała Pani, że symbol klasyfikacji PKWiU (2015) - 86.10.15.0 obejmuje udzielanie lekarskich świadczeń zdrowotnych dla pacjentów zgłaszających się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w chwili nagłego zachorowania, wypadku lub pogorszenia stanu zdrowia, tj.:

-udzielanie lekarskich świadczeń zdrowotnych pacjentom na Izbie Przyjęć,

-udzielanie konsultacji lekarskich w innych oddziałach ....w ...,

-udzielanie lekarskich świadczeń zdrowotnych pacjentom i innym osobom znajdującym się na terenie . .... w ... w sytuacji wymagającej ratowania życia,

-udzielanie świadczeń medycznych na Oddziałach ...., Pediatrii, Alergologii, Nefrologii, Neurologii, jako pediatra w ramach dyżuru dla pacjentów przekazanych z Oddziału Ratunkowego.

Symbol klasyfikacji PKWiU (2015) - 86.22.19.0 obejmuje udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu pediatrii w poradni ... w ... .

Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostanie złożone Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w ... z zachowaniem ustawowego terminu, zgodnie z zrt. 9 ust.1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie określenie działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:

-wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;

-wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Pani zdaniem, organ powinien ocenić, czy do wykonywanej działalności będą miały zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8, w szczególności w ust. 2 tego przepisu (skądinąd tego dotyczył wniosek), właśnie dlatego, że jest to klucz do stwierdzenia, czy może Pani opodatkować od 1 stycznia 2023 r. przychody z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Powyższe stanowisko potwierdza liczne orzecznictwo sądów administracyjnych, przykładowo:

-„Organ interpretacyjny nie może domagać się od wnioskodawcy podania jako stanu faktycznego, czy zdarzenia przyszłego okoliczności w istocie należących do sfery prawnej, a więc takiej, która dotyczy obowiązków organu wydającego indywidualne interpretacje”. Wyrok WSA w Gdańsku z 1 lutego 2022 r., sygn akt I SA/Gd 1475/21, LEX nr 3307616; wyrok WSA w Gdańsku z 1 marca 2022 r., sygn akt I SA/Gd 1300/21, LEX nr 3314376.

-„Wezwanie do sprecyzowania wniosku nie może prowadzić do żądania, aby to sam wnioskodawca przesądził rzeczoną kwestię, o którą wprost zapytał, lecz jedynie do sprecyzowania danych faktycznych dotyczących prowadzonej działalności, niezbędnych do ich oceny w kontekście definicji owej działalności”. Wyrok WSA w Gdańsku z 10 sierpnia 2021 r., sygn akt I SA/Gd 274/21, LEX nr 3224184.

Pani przychód nie przekroczył kwoty wyrażonej w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W ramach stosunku pracy w oparciu o umowę o pracę wykonuje Pani pracę, natomiast w ramach działalności gospodarczej świadczy Pani usługi. Prawo pracy nie przewiduje świadczenia usług przez pracownika na rzecz pracodawcy a wykonywanie pracy określonego rodzaju na jego rzecz. Zakres obowiązków wynikających ze stosunku pracy jest o wiele szerszy i obejmuje inne obszary funkcjonowania szpitala. W ramach indywidualnej działalności gospodarczej na podstawie umowy o udzielanie lekarskich świadczeń zdrowotnych nie wykonuje Pani żadnych usług w czasie pracy etatowej na oddziale, a zatem świadczone usługi nie są w ogóle zbieżne z pracą wykonywaną na podstawie umowy o pracę.

Pytanie

Czy w świetle opisanego zdarzenia przyszłego oraz zakresu obowiązków wynikających z umowy o pracę oraz zakresu czynności objętych kontraktem w 2023 r. będzie miała Pani prawo do wyboru opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ działalność gospodarcza wykonywana jest i będzie na rzecz między innym obecnego pracodawcy.

Pani stanowisko w sprawie

Według Pani dopuszczalne jest opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego pracodawcy, jeżeli usługi te różnią się od tych, które są wykonywane w ramach stosunku pracy. Uważa Pani, że samo sprawowanie dyżurów kontraktowych polegających na przyjmowaniu w trybie nagłym nowych pacjentów na wszystkie dziecięce oddziały szpitala i interwencji medycznej w razie nagłego pogorszenia stanu ich zdrowia nie może z przyczyn faktycznych odpowiadać czynnościom szpitalnym wykonywanym w ramach stosunku pracy.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 u.z.d.p., jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Niemniej jednak wyrok z 18 września 2018 r., sygn. akt II FSK 2416/16, wydany przez Naczelny Sąd Administracyjny w swojej sentencji uznaje, że „zakres czynności wykonywanych przez Skarżącą w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej jest szerszy, niż zakres czynności wykonywanych w ramach umowy o pracę. Z uwagi na to czynności tych nie można uznać za tożsame, tj. odpowiadające sobie. Istotne jest, że dla uznania czynności jako »odpowiadających« wymagane jest porównanie poszczególnych czynności w szerokim kontekście, tj. nie tylko działań sensu stricto, ale także ich ogólnego charakteru i zakresu. Choć praca Skarżącej, jako lekarza zatrudnionego na umowę o pracę, jak i w ramach prywatnej praktyki lekarskiej, będzie w pewien sposób zbieżna, co niejako wynika z samej specyfiki tego zawodu, to jednak wskazane przez Skarżącą różnice wykonywanych czynności słusznie zostały uznane przez Sąd pierwszej instancji za istotne z punktu widzenia braku ich tożsamości. W konsekwencji niezasadny jest też zarzut dotyczący naruszenia art. 9a ust. 2 i ust. 3 pkt 2 w zw. z art. 30c u.p.d.o.f. Sąd pierwszej instancji trafnie przyjął, że na tle stanu faktycznego opisanego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, Skarżącej przysługuje prawo do opodatkowania dochodów osiągniętych z prowadzonej działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c u.p.d.o.f.”.

Art. 30c u.p.d.o.f. zawiera takie same ograniczenia jak art. 8 ust. 2 u.z.d.p. A zatem, jeżeli NSA uznał, że w wypadku lekarza wykonującego czynności w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo, tj. na podstawie art. 30c u.p.d.o.f. na rzecz swojego obecnego pracodawcy jest dopuszczalne to tak samo dopuszczalnym będzie zastosowanie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

W uzupełnieniu wniosku doprecyzowała Pani stanowisko wskazując, że Pani sytuacja nie odpowiada hipotezie przepisu art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, gdyż mimo że świadczy Pani i będzie świadczyć usługi dla obecnego pracodawcy – Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej..... w …, to jednak zakres czynności wykonywanych przez Panią w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej nie odpowiada czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)   wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)   polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)   polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W myśl art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Według art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Jak wskazuje art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylony 

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) – e)  uchylony 

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)  wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)  wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Z treści powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika zatem, że możliwości wyboru sposobu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych pozbawiony jest podatnik, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał/wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Dokonany wybór formy opodatkowania, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 1 złoży oświadczenie na piśmie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy opodatkowania albo oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym, w terminie określonym w art. 9a ust. 2 tej ustawy.

W myśl art. 9 ust. 1c ww. ustawy:

Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. 2020 poz. 2296 i 2320 oraz z 2021 poz. 1641), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”.

Z treści wniosku wynika, że od 1 lutego 2014 r. w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzi Pani indywidualną praktykę lekarską (kod PKD 86.22.Z - Praktyka lekarska specjalistyczna). Jest Pani również zatrudniona na czas nieokreślony w charakterze specjalisty neonatologii i pediatrii od lutego 2010 r. na podstawie umowy o pracę, obecnie jako zastępca lekarza kierującego oddziałem w ..... w … na Oddziale .... w charakterze specjalisty neonatologii. Dodatkowo, od 31 marca 2016 r. ma Pani zawartą umowę cywilno-prawną w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej na świadczenie usług jako lekarz specjalista pediatra na szpitalnym oddziale ratunkowym w … Centrum ....w …, który należy do .... w … – Pani obecnego pracodawcy. Poza tym kontynuuje w dalszym ciągu w ramach kontraktu świadczenia medyczne w zakresie pediatrii dla  … w … oraz ostatnio dla . w … Oddział Pediatrii. Do tej pory rozlicza podatek dochodowy według skali progresywnej w odniesieniu do przychodów osiąganych w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej. Od 1 stycznia 2023 r. planuje Pani opodatkować przychody osiągane w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostanie złożone Naczelnikowi Urzędu Skarbowego z zachowaniem ustawowego terminu. Pani przychód nie przekroczył kwoty wyrażonej w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W ramach stosunku pracy w oparciu o umowę o pracę wykonuje Pani pracę, natomiast w ramach działalności gospodarczej świadczy usługi. Prawo pracy nie przewiduje świadczenia usług przez pracownika na rzecz pracodawcy a wykonywanie pracy określonego rodzaju na jego rzecz. Zakres obowiązków wynikających ze stosunku pracy jest o wiele szerszy i obejmuje inne obszary funkcjonowania szpitala. W ramach indywidualnej działalności gospodarczej na podstawie umowy o udzielanie lekarskich świadczeń zdrowotnych nie wykonuje Pani żadnych usług w czasie pracy etatowej na oddziale, a zatem świadczone usługi nie są w ogóle zbieżne z pracą wykonywaną na podstawie umowy o pracę.

Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że skoro, jak wynika z wniosku, zakres Pani zadań wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz obecnego pracodawcy - szpitala - nie odpowiada czynnościom, które wykonuje Pani w ramach stosunku pracy i jeśli w ustawowym terminie złoży Pani stosowne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, to w 2023 r. może Pani opodatkować przychody z tej działalności zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w wydania interpretacji indywidualnej.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na opisie przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Końcowo zauważamy, że przeanalizowaliśmy powołane przez Panią we wniosku wyroki sądów administracyjnych. Przy czym wskazać należy, że powołane orzeczenia sądów administracyjnych dotyczą indywidualnych spraw innych podmiotów oraz innych stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych niż przedstawione we wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z zdarzenia przyszłego i musi się Pani zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na  adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).