Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ustalenia stawki ryczałtu dla przychodów z prowadz... - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.799.2022.2.PS

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.799.2022.2.PS

Temat interpretacji

Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ustalenia stawki ryczałtu dla przychodów z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w zakresie tworzenia i modyfikowania stron internetowych (usługi związane z oprogramowaniem).

Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 listopada wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ustalenia stawki ryczałtu dla przychodów z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania - pismami z 27 grudnia 2022 r. i 4 stycznia 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wniosek dotyczy roku bieżącego 2022 r. Prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Jako przeważający przedmiot wykonywanej działalności zgłosił Pan wg PKD: 62.01.Z - działalność związana z oprogramowaniem. W ramach prowadzonej działalności na podstawie kontraktu B2B zajmuje się Pan tworzeniem stron internetowych jak najbardziej optymalnych (szybko identyfikowanych przez najpopularniejsze wyszukiwarki) o jak najlepszych parametrach technicznych, spełniających oczekiwania klientów pod względem wizualnym (przejrzyste, czytelne). Poza tworzeniem stron internetowych świadczy Pan również usługi polegające na modyfikacji (ulepszaniu) istniejących już witryn klientów. Dokonuje Pan m.in. zmiany ich szaty graficznej jak też dodaje nowe funkcje. W każdej z podanych wyżej sytuacji nie jest Pan odpowiedzialny za treści umieszczane przez klienta na stronach oraz za to, do czego klient będzie jej używał. Przenosząc powyższe zakresy zadań na płaszczyznę PKWiU wskazuje Pan, że działalność faktycznie wykonywana przez Pana obejmuje usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych (PKWiU 62.01.12.0) oraz usługi projektowania interfejsów graficznych lub innych (mieszczące się w PKWiU 62.01.11.0 - usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania). Usługi sklasyfikowane pod symbolami PKWiU 62.01.11.0 i 62.01.12.0 nie są związane z oprogramowaniem. W odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności nie będą miały zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W bieżącym roku podatkowym, poczynając od dnia rozpoczęcia działalności, czyli (…) lipca 2022 opłaca Pan zaliczki na podatek zryczałtowany. W okresie od (…) lipca 2022 po dzień złożenia niniejszego wniosku oraz w roku poprzedzającym obecny rok podatkowy uzyskał Pan przychody z działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro. Usługi opisane we wniosku świadczy Pan na rzecz kontrahenta, który nie był i nie jest Pana pracodawcą.

W uzupełnieniu wniosku z 27 grudnia 2022 r. wskazuje Pan, że przy tworzeniu stron internetowych wykorzystuje Pan takie narzędzia jak (…) lub (…). Te systemy posiadają gotowe szablony stron internetowych oraz panel administracyjny do zarządzania/modyfikowania szablonu, napisane przez programistów w odpowiednim języku programowania, na przykład (…), (…). Stworzenie strony internetowej na szablonach (…) czy (…) nie wymaga znajomości języków programowania.

Szablony (…) lub (…) można dowolnie modyfikować za pomocą panelu administracyjnego, czyli zmieniać wygląd wizualny witryny internetowej, na przykład poprzez zmianę kolorów tła lub napisów, zmianę rozmiaru lub czcionki tekstu, a nawet zmianę układu oddzielnych modułów strony internetowej. Można również rozbudowywać użyty szablon o dodatkowe dostępne moduły lub różne wtyczki. Klient może do Pana zwrócić się z prośbą o dokonanie ww. zmian, wtedy dokonuje Pan modyfikacji według wytycznych klienta.

Potwierdził Pan również, że wykorzystuje jedynie dostępne już narzędzia informatyczne (kreatory) i za pomocą szablonów, bez znajomości np. (…) „buduje” Pan strony internetowe. Używa Pan (…) oraz (…).

Potwierdził Pan również, że, projektuje w ramach takich czynności i tworzę interfejs graficzny stron internetowych. Doprecyzowując wskazuje Pan, że nie jest to Pana autorskie projektowanie, a tylko zmiana/modyfikacja już istniejącego szablonu zgodnie z wskazówkami klienta, na przykład poprzez zmianę kolorów, rozmiaru lub czcionki tekstów, przemieszczeniu modułów szaty graficznej lub dodaniu nowych.

Podkreśla Pan także, że nie projektuje (tworząc/modyfikując) struktury i zawartości stron internetowych wraz z zapisem kodu komputerowego niezbędnego do tworzenia i wdrożenia stron internetowych.

Odnośnie wskazania, co rozumie Pan pod pojęciem „związane z oprogramowaniem”, jakiego rodzaju związek ma Pan na myśli i na jakiej podstawie twierdzi Pan, że w Pana przypadku nie ma tego związku, wskazuje Pan, że nie wszystkie usługi sklasyfikowane pod symbolami PKWiU 62.01.11.0 i 62.01.12.0 są związane z oprogramowaniem. Programowanie jest to tworzenie ciągu operacji, których celem jest rozwiązanie konkretnego problemu w takiej postaci by była ona zaakceptowana przez komputer. Można również definiować jako proces tworzenia program lub oprogramowania komputerowego, który składa się na takie etapy jak: określenie i opracowanie założeń, kodowanie oraz testowanie. Programowanie odbywa się przy użyciu języków programowania. Przy tworzeniu stron internetowych „od podstaw”, czyli napisanie autorskiej strony internetowej (bez użycia szablonu) na zamówienie klienta, wykorzystuje się na przykład języka (…), kaskadowych arkuszy stylów (…), języka skryptowego (…) oraz (…). W Pana przypadku nie ma związku z programowaniem, iż używa Pan już gotowych narzędzi informatycznych(kreatorów) i za pomocą szablonów, bez użycia języków programowania „buduje” Pan strony internetowe.

W uzupełnieniu wniosku z 4 stycznia 2023 r. wskazuje Pan, że projektuje:

a)struktury i

b)zawartości

stron internetowych bez zapisu kodu komputerowego, wykorzystując dostępne już narzędzia informatyczne (kreatory), używając (…) oraz (…).

Pytanie

Czy wykonując usługi tworzenia i modyfikowania stron internetowych sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, oraz usługi projektowania interfejsów graficznych lub innych (mieszczące się w PKWiU 62.01.11.0 - usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania), prawidłowo zastosuje Pan stawkę podatku w wysokości 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) - przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne? Na fakturze sprzedażowej wskazuj Pan rodzaj wykonanej usługi z podaniem PKWiU 62.01.11.0 lub 62.01.12.0.

Pana stanowisko w sprawie

Pomimo, iż wykonywane przez Pana usługi sklasyfikowane są pod nr PKWiU 62.01.11.0 oraz PKWiU 62.01.12.0, to nie dotyczą one usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b. Zawarte w tym punkcie oznaczenie „ex” oznacza, że stawkę 12% ryczałtu należy stosować wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem.

W związku z tym, iż wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 1, pkt 2, pkt 2a, pkt 2b, pkt 3, pkt 4 usługi nie dotyczą wykonywanej przez Pana działalności uważa Pan, iż usługi jakie wykonuje Pan, tj. projektowanie szaty graficznej, tworzenie i modyfikowanie stron internetowych, powinny być opodatkowane stawką 8,5% w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez

osoby fizyczne (stawkę 8,5% stosuje się do przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%). Uważa Pan, że od dnia założenia działalności gospodarczej, czyli (…) lipca 2022 r. prawidłowo stosuje Pan stawkę podatku zryczałtowanego w wysokości 8,5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak jak wynika z treści Pana wniosku, jego przedmiotem nie są kwestie możliwości samego stosowania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

W brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. przepis art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne normuje, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) – art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b;

8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a).

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

W przedstawionym we wniosku opisie stanu faktycznego wskazał Pan, że w ramach prowadzonej działalności na podstawie kontraktu B2B zajmuje się Pan tworzeniem stron internetowych oraz świadczy Pan również usługi polegające na modyfikacji (ulepszaniu) istniejących już witryn klientów. Dokonuje Pan m.in. zmiany ich szaty graficznej jak też dodaje nowe funkcje. W każdej z podanych wyżej sytuacji nie jest Pan odpowiedzialny za treści umieszczane przez klienta na stronach oraz za to, do czego klient będzie jej używał.

Nadmienił Pan też, że w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności nie będą miały zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz, że w okresie od (…) lipca 2022 po dzień złożenia niniejszego wniosku oraz w roku poprzedzającym obecny rok podatkowy uzyskał Pan przychody z działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro. Usługi opisane we wniosku świadczy Pan na rzecz kontrahenta, który nie był i nie jest Pana pracodawcą.

Wyjaśnił Pan również, że przy tworzeniu stron internetowych wykorzystuje Pan takie narzędzia jak (…) lub (…), które posiadają gotowe już szablony stron internetowych oraz panel administracyjny do zarządzania/modyfikowania szablonu, napisane przez programistów w odpowiednim języku programowania, na przykład (…), (…). Stworzenie strony internetowej na szablonach (…) czy (…) nie wymaga więc znajomości języków programowania. Szablony (…) lub (…) można dowolnie modyfikować za pomocą panelu administracyjnego, czyli zmieniać wygląd wizualny witryny internetowej, na przykład poprzez zmianę kolorów tła lub napisów, zmianę rozmiaru lub czcionki tekstu, a nawet zmianę układu oddzielnych modułów strony internetowej. Można również rozbudowywać użyty szablon o dodatkowe dostępne moduły lub różne wtyczki. Klient może do Pana zwrócić się z prośbą o dokonanie ww. zmian, wtedy dokonuje Pan modyfikacji według wytycznych klienta.

Wskazał Pan również, że wykorzystuje dostępne już narzędzia informatyczne (kreatory) i za pomocą szablonów, bez znajomości np. (…) „buduje” Pan strony internetowe. Używa Pan (…) oraz (…).

Ponadto wskazał Pan, że nie jest to Pana autorskie projektowanie, a tylko zmiana/modyfikacja już istniejącego szablonu zgodnie z wskazówkami klienta, na przykład poprzez zmianę kolorów, rozmiaru lub czcionki tekstów, przemieszczeniu modułów szaty graficznej lub dodaniu nowych.

Nadmienił Pan również, że programowanie jest to tworzenie ciągu operacji, których celem jest rozwiązanie konkretnego problemu w takiej postaci by była ona zaakceptowana przez komputer. Można również definiować programowanie jako proces tworzenia program lub oprogramowania komputerowego, który składa się na takie etapy jak: określenie i opracowanie założeń, kodowanie oraz testowanie. Programowanie odbywa się przy użyciu języków programowania. Przy tworzeniu stron internetowych „od podstaw”, czyli napisania autorskiej strony internetowej (bez użycia szablonu) na zamówienie klienta, wykorzystuje się na przykład języka (…), etc. Natomiast w Pana przypadku nie ma związku z programowaniem, bowiem używa Pan już gotowych narzędzi informatycznych (kreatorów) i za pomocą szablonów, bez użycia języków programowania „buduje” Pan strony internetowe.

Zauważać trzeba jednak, że z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Przy czym przepis ten nie odwołuje się do bezpośredniego ani do pośredniego związku z oprogramowaniem.

Przedstawione okoliczności sprawy wskazują jednak, że opisane we wniosku czynności są związane z oprogramowaniem.

Za uznaniem tych usług za związane z oprogramowaniem wskazuje opis świadczonych przez Pana usług jak również klasyfikacja ich części do PKWiU 62.01.11.0.

Grupowanie PKWiU 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak m.in: projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych.

Projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych mieści się więc w zakresie czynności związanych z oprogramowaniem.

O ile wskazał Pan, że nie projektuje (tworząc/modyfikując) struktury i zawartości stron internetowych wraz z zapisem kodu komputerowego niezbędnego do tworzenia i wdrożenia stron internetowych, to jednak potwierdził Pan, że projektuje struktury i zawartości stron internetowych bez zapisu kodu komputerowego.

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku wskazać trzeba, że w świetle tak przedstawionego opisu czynności, które Pan wykonuje, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. W mojej ocenie czynności, które Pan wskazał w opisie sprawy, tj. projektowanie struktury i zawartości stron internetowych bez zapisu kodu komputerowego, projektowanie i tworzenie interfejsu graficznego tych stron internetowych, mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem.

W związku z tym uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.11.0 i 62.01.12.0 powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpetacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan prowadzoną działalność do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Jednocześnie organ zauważa, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. J. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r