
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Sprzedaż zwrotów konsumenckich na targu a VAT
Wnioskodawca nieprowadzący dotychczas działalności gospodarczej, planował rozpoczęcie sprzedaży tzw. zwrotów konsumenckich. Chciał nabywać palety z towarami zwróconymi przez klientów sklepów – m.in. sprzętem RTV, AGD, zabawkami i innymi akcesoriami – a następnie oferować je do sprzedaży na stoisku targowym. Towary miały być sprzedawane w formie zapakowanych paczek „w ciemno”, bez ujawniania zawartości kupującym.
W złożonym do KIS wniosku o interpretację indywidualną podatnik zapytał, czy planowana przez niego sprzedaż będzie odpłatną dostawą towarów w rozumieniu ustawy o VAT, a w efekcie – czy stanie się podatnikiem tego podatku. W jego ocenie odpowiedź powinna być twierdząca: planowana aktywność nosi cechy działalności gospodarczej – będzie prowadzona w sposób ciągły, samodzielny i w celach zarobkowych, a sprzedaż będzie odpłatna.
KIS: sprzedaż zwrotów to działalność gospodarcza
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że działalność opisana przez wnioskodawcę podlega opodatkowaniu VAT.
Organ wyjaśnił, że sprzedaż zwrotów konsumenckich na targowiskach stanowi odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, nawet jeśli klienci nie znają zawartości paczek. Kluczowe jest bowiem to, że nabywca uzyskuje faktyczne prawo do rozporządzania towarem jak właściciel. Element losowości i „niespodzianki” nie wyklucza istnienia transakcji handlowej.
Zdaniem KIS, fakt ustalania ceny na podstawie masy lub rozmiaru – a nie rzeczywistej wartości towaru – nie ma wpływu na kwalifikację dostawy jako odpłatnej. Skoro występuje świadczenie wzajemne (zapłata za towar), czynność podlega VAT.
Jednocześnie, skoro sprzedaż będzie prowadzona w sposób ciągły i zarobkowy, wnioskodawca działać będzie jako podatnik VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy. Co istotne, nie przesądza to jeszcze o obowiązku rejestracji jako podatnik czynny – dopuszczalne jest korzystanie ze zwolnienia podmiotowego (art. 113 ust. 1), o ile nie zostanie przekroczony ustawowy limit obrotów.