POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-9/07

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.01.2007, sygn. PP/443-9/07, Urząd Skarbowy w Cieszynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005r. Dz.U.Nr 8, poz.60 z późn.zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie stwierdza, że stanowisko Pani ................. - przedstawione we wniosku z dnia 02.11.2006r., który wpłynął w dniu 14.11.2006r. , uzupełnione pismem z dnia 04.12.2006r.i z dnia 08.01.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.11.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie wpłynął wniosek z dnia 02.11.2006r.o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 04.12.2006r. i z dnia 8.01.2007r.

Jak stanowi art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny oraz stanowisko wnioskodawcy w sprawie:

Mąż Pani ......... prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, zarejestrowany podatnik VAT, polegającą na budowie domów z przeznaczeniem na sprzedaż. W tym celu nabył działkę budowlaną, która dla jego firmy jest towarem przeznaczonym na sprzedaż. Z uwagi na fakt, iż zakup ten został dokonany z majątku wspólnego, nabywcą tej działki zgodnie z prawem jest także Pani ................, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Powyższe znalazło odzwierciedlenie w sporządzonym na tę okoliczność akcie notarialnym. Pani Berek będzie również widniała na akcie notarialnym przy sprzedaży przedmiotowej działki wraz z posadowionym na niej budynkiem. Sytuacja ta będzie się powtarzała wielokrotnie.

Wobec tego zachodzi pytanie czy z tytułu sprzedaży nieruchomości Pani ................... będzie zobowiązana do zapłaty podatku VAT.

Zdaniem Wnoszącego zapytanie sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie będzie powodowała obowiązku zapłaty podatku VAT.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) odpłatna dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z treści przepisu art. 2 pkt 6 w/w ustawy wynika, iż towarem w rozumieniu ustawy są także grunty. Zatem odpłatna dostawa gruntów, dokonywana przez podatnika podatku od towarów i usług, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z treści art. 7 ust. 1 ustawy wynika, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Stosunki majątkowe między małżonkami, oparte na prawach ustawowej wspólności regulowane są przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy ( Dz.U.Nr 9, poz. 59 z późn.zm.). Autonomiczność prawa podatkowego wyklucza jednak możliwość kształtowania zakresu praw i obowiązków podatników podatku od towarów i usług poprzez stosunki majątkowe między małżonkami. Ustawa o podatku od towarów i usług nie traktuje małżonków jak jednego podmiotu podatkowego, a Kodeks rodzinny i opiekuńczy w żadnej mierze nie może modyfikować ustaw podatkowych.

Nabycie przez małżonków na zasadzie wspólności małżeńskiej przedmiotowej nieruchomości nie skutkuje posiadaniem statusu podatnika przez oboje małżonków oraz prawem do wystawiania faktur VAT. Na gruncie ustawy podatku od towarów i usług podmiotem uprawnionym do rozporządzania towarami związanymi z prowadzoną działalnością jest małżonek, który nabył te towary w ramach samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej.

Skoro jeden z małżonków ( podatnik podatku VAT) przyjął nieruchomość jak składnik majątku firmy, to na nim ciąży obowiązek odprowadzenia należnego podatku z tytułu jej zbycia, bowiem to on jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

Nie ma natomiast żadnych podstaw, aby uznać drugiego z małżonków za podatnika tego podatku.

Wobec powyższego na Pani nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług.

W związku z tym stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Urząd Skarbowy w Cieszynie