P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/NTR2/443-243/06/MŻ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.09.2006, sygn. 1471/NTR2/443-243/06/MŻ, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. z dnia 19.06.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Strona zawarła umowę na dostawę towarów. Jak pisze Strona, przedmiotowe towary zostaną sprzedane i przekazane zanim wejdą na polski obszar celny (warunki INCOTERMS 2000-DAF GRANICA). Wszelkie obowiązki związane z odprawą celną towaru przejmie kontrahent, z którym została zawarta umowa. Strona otrzymała od kontrahenta przedpłatę na poczet w/w dostawy, w związku z czym wystawiła fakturę zaliczkową.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż sprzedaż zakupionych towarów bezpośrednio nabywcy, tj. z pominięciem terytorium Polski, należy traktować jako eksport towarów opodatkowany 0% stawką oraz, że na fakturach zaliczkowych dokumentujących otrzymanie części należności (przedpłaty) na poczet w/w dostawy należy wykazać 0% stawkę podatku.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 8 ustawy (w brzmieniu obowiązującym do dnia 9.08.2006 r.) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa, iż od dnia 10.08.2006 r. - na mocy ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. (Dz. U. Nr 143, poz. 1028) - art. 2 pkt 8 lit. b) uzyskał następujące brzmienie: przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 288 z 29.10.2005, str. 1), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1777/2005".

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, zakupiony przez Stronę za granicą (poza Wspólnotą Europejską) towar jest przez nią bezpośrednio po nabyciu sprzedawany ostatecznemu odbiorcy, przed przywiezieniem na terytorium kraju (Polski). Skoro więc dostarczany przez Stronę towar nie znajduje się na terytorium kraju (Polski), to w wykonaniu tej dostawy nie może też z terytorium kraju zostać wysłany, co stanowi warunek sine qua non uznania czynności za eksport towarów i w konsekwencji opodatkowania dostawy stawką podatku w wysokości 0% na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy.

Jednocześnie wskazać w tym miejscu należy, iż zgodnie z przepisami o miejscu świadczenia przy dostawie towarów (Dział V, Rozdział 1 ustawy o podatku od towarów i usług) miejscem dostawy w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy (art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy). Zgodnie zaś z ust. 2 w/w artykułu w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru jest przyporządkowana tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport jest przyporządkowana dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że nabywca ten udowodni, że wysyłkę lub transport towaru należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie. A zatem zgodnie z przedstawionym przez Stronę opisem w przedmiotowym przypadku znajduje się ono poza terytorium kraju, co oznacza, iż dostawa ta pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W przypadku otrzymania przed wydaniem towaru części należności (przedpłaty) na poczet w/w dostawy Strona ma obowiązek wystawić fakturę zgodnie z § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 ze zm.) tylko w przypadku, gdy dla tej czynności nie jest zidentyfikowana dla podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze na terytorium kraju, na którym ma miejsce dostawa.

Reasumując, brak jest podstaw zastosowania przez Stronę do omawianej dostawy 0% stawki podatku od towarów i usług.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie