Działając na podstawie art.216 § 1, art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu... - Interpretacja - PP/443/IN/2/AK/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.02.2006, sygn. PP/443/IN/2/AK/06, Urząd Skarbowy w Brzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art.216 § 1, art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia 11.01.2006r. (data wpływu do Urzędu 16.01.2006r.) w sprawie zastosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług.

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa - Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. (zwanej dalej Ordynacją podatkową) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie ? zgodnie z art. 14a § 4.

Pismem z dnia 11.01.2006r. (data wpływu do Urzędu 16.01.2006r.) zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów w podatku od towarów i usług. Z przedstawionej we wniosku sytuacji wynika, że nabyła Pani w Niemczech maszynę, która następnie po zdemontowaniu została przetransportowana do innego miasta w Niemczech. Dostawca tej maszyny naliczył 16% stawkę podatku ponieważ maszyna nie opuściła terenu Niemiec. Następnie na terenie Niemiec znalazła Pani nabywcę tej maszyny. Ponieważ maszyna nie opuściła terenu Niemiec, a Pani nie posiada tam filii swojego przedsiębiorstwa ani też nie jest zarejestrowana w Niemczech, przy sprzedaży maszyny, Pani zdaniem, należało zastosować 22% stawkę VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu po przeanalizowaniu Pani wniosku stwierdza, że stanowisko zawarte w nim jest nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie praw do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towaru lub na ich rzecz.

W świetle powyższego nabycie przez Panią na terenie Niemiec maszyny, która nie opuściła terytorium tego państwa nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, wobec powyższego jest to transakcja obciążona niemieckim podatkiem VAT.
Sprzedaż tej maszyny na terenie Niemiec jest dostawą również opodatkowaną na terytorium Niemiec i opodatkowaną według obowiązujących tam zasad.
W ww. omawianej sytuacji, ani nabycie, ani dostawa nie podlega opodatkowaniu w Polsce.
W przypadku, gdyby takie transakcje miałyby się powtarzać powinna Pani zarejestrować się w Niemczech.

Reasumując, w opisanym przez Panią przypadku niemiecki dostawca maszyny prawidłowopotraktował tą dostawę jako dostawę krajową (nie jako wewnątrzwspólnotową dostawę) stosując stawkę podatku obowiązującą w Niemczech.
Sprzedając towar w Niemczech nie może Pani opodatkować go 22% stawką VAT. Dokonując dostawy tej maszyny na terytorium Niemiec musi Pani zastosować stawkę podatku według obowiązującej w Niemczech ustawy o podatku od wartości dodanej.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie z art. 14b §1 Ordynacji podatkowej, interpretacja, o której mowa w art. 14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art.14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 (art. 14b §2 Ordynacji podatkowej).

Od niniejszego postanowienia w trybie art.14a §4 i art.236 §1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art.236 §2 pkt.1 Ordynacji podatkowej.

Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.

Urząd Skarbowy w Brzegu