POSTANOWIENIE - Interpretacja - DO/443-41/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.12.2006, sygn. DO/443-41/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika złożonego w dniu 04.12.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy sie postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem z dnia 29.11.2006 r. (data wpływu 04.12.2006 r.), Podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego w następujacym stanie faktycznym:

Podatnik w listopadzie 2006 r. podpisał umowę dotyczącą wybudowania budynku mieszkalnego wielorodzinnego w stanie surowym. W zakresie prac budowlanych objętych ww. umową wchodziło wykonanie:
-robót ziemnych wykopy pod budynek, zasyp,
-prac budowlanych obejmujących wykonanie w obrębie piwnic i parteru: ścian betonowych, kanałów wentylacyjnych ceramicznych, podkładu z chudego betonu, stropów nad piwnicami, izolacji pionowych zewnętrznych ścian piwnic, ścian działowych, wieńców, nadproży okien i drzwi, schodów, wiatrołapu,
-wybudowanie I i II piętra oraz poddasza.
Do wykonania robót ziemnych (wykopy pod budynek, zasyp) Podatnik korzysta z usług podwykonawców, tj. firm które świadczą usługi sprzętowe koparko-ładowarką. Natomiast przy budowie piwnic, parteru, I piętra, II piętra, poddasza Podatnik korzysta z żurawia, który m.in. podaje pustaki, pojemniki z betonem, stal na wykonywany etapami budynek.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego sformułowano następujące pytanie wymagające interpretacji tut. Organu podatkowego:
Czy prawidłowo zostały opodatkowane 7% stawką VAT usługi sprzętowe, świadczone przez podwykonawców na obiekcie budynku mieszkalnego wielorodzinnego?
Czy firma Podatnika prawidłowo zafakturowała całość wymienionych prac stawką 7%?

W oparciu o dokonaną analizę stanu prawnego w przedmiotowym zakresie tut. Organ zauważa:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 6 cyt. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług poza wyjątkami wyszczególnionymi w ww. ustawie oraz przepisach wykonawczych do tej ustawy zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynosi 22%.

Jednakże na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a. ustawy o podatku od towarów i usług w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:
robót budowlano montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Z treści art. 146 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w powołanym wyżej przepisie, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego zgodnie z art. 2 pkt 12 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 Budynki zbiorowego zamieszkania wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Unormowanie to wskazuje, że w dacie do 31.1.2007 r. stawkę 7% stosuje się wyłącznie do usług - robót budowlano-montażowych obejmujących - budowę (przebudowę), a także remont lub bieżącą konserwację związanych z ww. obiektami, jak również do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

W świetle przytoczonych przepisów, organ podatkowy stoi na stanowisku, iż zastosowanie właściwej stawki zależy od klasyfikacji przedmiotu sprzedaży jako wyrobu (KOB w przypadku budynków) bądź usługi w świetle norm statystycznych PKWiU. Należy przy tym dodać, iż jak wynika z objaśnień do PKWiU Dział 45 roboty budowlane obejmuje w szczególności prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli począwszy od przygotowania terenu przez zróżnicowany zakres robót ziemnych, fundamentowych (stan zerowy), wykonywanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy) do robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych. Zatem biorąc pod uwagę stan faktyczny i prawny, czynności związane z budową budynku mieszkalnego wielorodzinnego o którym mowa w Pana wniosku, sklasyfikowane w Dziale 45 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług określone jako Roboty budowlane będą opodatkowane stawką 7%.

Jednocześnie tut. Organ nadmienia, że nie ma znaczenia, czy przedmiotowe roboty budowlane (m.in. wykopy pod budynek, zasyp) będą wykonywane przez podwykonawcę świadzczącego usługi sprzętowe, gdyż decydujące znaczenie ma fakt związku tych robót z obiektem budownictwa mieszkaniowego, a taka sytuacja ma miejsce w rozpatrywanej sprawie.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie uznaje przedstawione przez Spółkę stanowisko co do możliwości zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7% za prawidłowe.

1. Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
2. Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

POUCZENIE

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Tarnowie za pośrednictwem Naczelnika tut. Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie